19.5.2023 Tržní přehled pro akciový index SP 500 a Bitcoin – Akciový index S&P 500 na 4200 bodech s výhledem navýšení dluhového stropu US

4.8
(6)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Tento týden se (prozatím) nese v pozitivním duchu s náznaky dalšího zvýšení amerického dluhového stropu. Akciový index S&P 500 roste k hladině 4200 bodů, zatímco Bitcoin následuje drahé kovy a nadále klesá pod 27 000 USD.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin dnes nadále konsoliduje lehce pod hladinou 27 000 USD. V této zóně se nabízí zajímavá příležitost obzvláště pro tradery. Velká část altcoinů spíše stagnuje a pohybuje se v jednotkách procent.

Makro kalendář a události tohoto týdne:

V druhé polovině týdne se objevují nové informace ohledně nutného navýšení dluhového stropu v Americe. Projev prezidenta Bidena ve středu naznačil, že se dohoda o zvýšení stropu bude ještě značné protahovat. Včera se objevil projev jeho protivníka za republikánskou stranu Kevina McCarthyho, který naznačuje možnou dohodu už příští týden. Je možné, že v reakci na tuto informaci včera akciový index S&P 500 reagoval růstem až do úrovně kolem 4200 bodů.

Ve čtvrtek reportované prodeje existujících domů dále klesají (s výjimkou jednoho měsíce) už rok v řadě. Prodejci odmítají akceptovat nižší ceny zohledňující vyšší úroky na hypotékách. Otázkou zůstává, do kdy budou tyto domy držet nebo začnou kapitulovat a akceptuji ztrátu.

V rámci reportovaných dat nezaměstnanosti byl lepší než očekávaný vývoj krátkodobých i dlouhodobých žádostí, tím pádem má americká centrální banka dostatek prostoru ponechat úrokové sazby nahoře po delší dobu. To se promítne znovu do úroku na hypotékách a nižší poptávce nových či už existujících domů. Jak moc ještě dokážou vyklesat komerční nemovitosti?

Dnes nás čekají převážně projevy centrálních bankéřů, nejvíce sledovaný bude určitě projev šéfa americké centrální banky Jerome Powella (17:00).

Dolarový index pokračuje v růstu, kde najde odpor?

Dolarový index poslední týdny našel lokální dno a začíná lehce růst. Včera vystoupal až po úroveň 103,617 bodů, resp. klouzavý průměr EMA 200 1D (denní graf). Od něj začal lehce klesat a dnes ráno je na hladině 103,24 bodů. Dlouhodobě to vypadá podle indikátorů MACD a RSI vypadá na pokračování růstu (denní i týdenní graf). Nejdříve však musíme překonat tento klouzavý průměr EMA 200 1D.

Akciový index S&P 500 roste na 4200 bodů

Akciový index S&P 500 včera vyrostl do avizované zóny nevyplněného gapu (4190-4220 bodů). Včera index uzavřel lehce pod hranicí 4200 bodů. Očekávám, že v této zóně bude část velkých hráčů vybírat zisk a možná i shortovat trh s ohledem na vysokou valuací z pohledu zisku na akcii (EPS) a nejasný makro výhled pro rok 2023. Máme ještě malý prostor růst (dotek z horní oranžovou linii). Vyšší pravděpodobnost dávám poklesu z této zóny v následujících dnech. Dnes může hodně napovědět projev Jerome Powella.

Pod námi se jako další krásně definovaný cíl pro pokles črtá zóna nevyplněného gapu (cca 3960 bodů), (která úplné náhodou) leží na spodní oranžové linii formující rostoucí wedge. Tato formace je silně medvědí. Proto se statisticky přikláním spíše k poklesu a vyplnění gapu. Pokud propadneme pod spodní oranžovou linii, velcí hráči a tradeři dostanou silný signál negativního sentimentu trhu pro výprodej dlouhých pozic a otevření krátké pozice.

V případě, že bychom přeci jenom výrazněji rostli nad hladinou 4200 bodů, bude nutné přehodnotit všechny makroekonomické ukazatele. Prozatím velmi málo pravděpodobné.

Bitcoin vyčkává pod 27 000 USD na vývoj drahých kovů

Detailnější denní a týdenní graf pro vývoj stříbra jsem popal ve středu. V krátkém shrnutí na denním grafu můžeme vidět dokončování korekční subvlny na úrovni předchozí rezistence. Tzn. horní žlutá linie dlouhodobého konsolidačního pásma. Za předpokladu udržení hladin kolem 23,5 USD za trójskou unci (Oz.), by mělo stříbro pokračovat v růstu v rámci zelené varianty na grafu. Tím pádem bychom měli být na začátku další impulsní růstové vlny směrující zřejmě až na 33-34 USD/Oz.

Rostoucí dolarový index standardně táhne dolů akciové index (a kryptoměny). Zároveň by měli růst drahé kovy. Jestli se k nim Bitcoin připojí je silné diskutabilní. Budu rád pokud se čtenáři vyjádři, jestli už vidíte Bitcoin v pozici digitálního zlata, nebo neustále jako spekulativní aktivum?

Samotná price action Bitcoinu na denním grafu v rámci žlutého kanálu má aktuálně 3 možné varianty interpretace podle pravidel technické analýzy (Eliotové vlny. Proto vyčkávám na reakci u hladiny klouzavých průměrů EMA 55 a EMA 200 1W (zóna 25 500 – 26 500 USD). Pro býky spekulující na růst to může být zajímavá zóna pro vstup do dlouhé pozice s úzkou stopkou pár procent. Osobně však vyčkávám až na podobný dlouhý vstup do pozice (spekulativní v zóně 24 300 – 25 300 USD). Cíl dlouhé pozice je kolem rezistence 30 – 31 500 USD.

V případě, že se propadneme pod tuto zelenou supportní zónu, je celá růstová struktura od 15 700 USD jenom korekční růst (jednoduché vlny abc) celého propadu od historického maxima a čeká nás další značný pokles. Je proto nutné být opatrný, vstupovat do pozic jenom s dobře definovanými stop-loss příkazy.

Závěrem:

Akciový index S&P 500 se blíží do rezistenční zóny, odkud může začít prudce klesat. Je nutné ho sledovat a vyčkávat, pokud zvažujete vstup do pozice. V případě pravidelných DCA nákupů bych snížil / vynechal tento měsíc nákup a čekal.

Bitcoin a drahé kovy se blíží k supportní zóně, naskýtá se zajímavá příležitost pro tradery na dlouhou pozici. Pro dlouhodobé investory bych teď volil metodu DCA. V případě propadu pod zónu 24 300 USD bych vyprodal jakoukoliv pozici a očekával propad Bitcoinu výrazné níže.

Budu rád pokud se podělíte o Váš pohled na trhy v komentářích.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech

Díky za další kvalitní analýzu, inspirativní úvahy i střízlivá doporučení. Myslím, že rozhodně pozvedáte úroveň tohoto webu. Co článek, to kvalita👍 K Vaší pobídce … Myslím, že narativ o btc jako digitálním zlatě je stále živý, jen kontext se liší. V předešlém bullrunu byl btc vyzdvihován pro svou omezenou zásobu oproti naplno rozjetým “rotačkám fiat měn”. V novém bullrunu (přijde-li, pak odhaduji, že nejspíš v příštím roce) bude vyzdvihován pro svou “sám sobě bankou” kvalitu – rotačky teď stojí, zato banky se kácí a ještě se kácet budou. A tak se zase bude mluvit o digizlatě. Nic nového pod sluncem. Na druhou stranu něco na tom je. Kdo není vůl a neposere to (prodejem ve ztrátě, ztrátou klíčů/seedu), ten s btc dlouhodobě mnohanásobně poráží inflaci a je i sám sobě bankou🙂 To první lze i s tradičnějšími aktivy, to druhé moc ne. Ostatně dobře to ví třeba i takový Tether – ad jejich nedávný nákup a jeho zdůvodnění.

Fantom

Zdravím a rovněž se připojuji ke chvále autora za pěkně zpracovaný článek.
S částí příspěvku si ale dovolím nesouhlasit.
Nejprve část o “rotačkách fiatu” a kolapsu bank.
Oficiálně dochází ke QT – “kvantitativní utahování” tedy ke stahování likvidity, což má být současně i důvodem problémů regionálních bank. Jenže pomoc těmto bankám, ať už jejich přímá záchrana pomocí převzetí FDIC a garance všech (!) vkladů a jejich pozdější prodej nebo rovnou koupě větší bankovní korporací (např. naposledy JP Morgan) je vlastně poskytnutí bianco šeku, tedy vlastně další poskytnutí likvidity bankovnímu systému.
Dále je velmi důležité znát důvod problémů regionálních bank. Proč jsou na pokraji krachu? Je to jen strach klientů? Pak ale nepřežije žádná banka, run nemůže ustát už jen z principu bankovnictví – nemůže mít dostatek likvidity na vyplacení všech vkladů i kdyby byla zdravá a řízena dobře. Je ale skutečně důvodem problémů bank jen úrokový diferenciál krátkodobých a dlohodobých státních dluhopisů? Pokud ano není potom problém vlastně ve fiatu jako takovém, ovšem přesněji řečeno nikoliv ve fiatu, ale v extrémním zadlužování veřejných financí? Kdy nákup super bezpečných vládních dluhopisů dostane věřitele do problémů? Pokud ano, tak banky vlastně udělaly chybu když následovaly doporučení vládních agentur – regulátorů trhu a nakupovaly super bezpečné vládní dluhopisy. Těžko někoho ale trestat za to že postupuje podle instrukcí vládních agentur.
A na závěr k tezi: BTC – digitální zlato + vlastní banka a dlouhodobé zajištění proti inflaci.
Domnívám se že to dříve platit mohlo a možná ještě po nějakou dobu to trvat bude, ale dlohodobě to už platit nebude.
Ten kdo nakoupil na posledním ATH nebo v jeho okolí je dosud ve značné ztrátě a na to aby dokonce porazil i inflaci si ještě musí počkat a je otázka zda se mu to vůbec kdy podaří.
BTC není digitálním zlatem a domnívám se že se jím ani nikdy nestane. Problém “security budgetu” je naprosto zásadní a přitom se o něm téměř vůbec nemluví. BTC maximalisté i mnozí lidé z investiční sféry nám podsouvají myšlenku, že 1 BTC za několik desítek let bude mít obrovskou hodnotu v řádek statisíců či dokonce milionů USD. Přitom při svých znalostech vlastností BTC u prvních a ekonomickém přehledu u druhých o tomto problému musí dobře vědět. Na kryptonovinky.sk je rozhovor s Michalem Novákem, autorem knihy o LN. Ten v závěru rozhovoru přiznává, že “security budget” je “extrémně komplikované téma”. Sice na závěr rozhovoru uvádí, že je optimista a že “věří” že si přínos BTC bude stále více lidí uvědomovat a tedy každý zápis na blockchain bude velmi cenný.
Naopak já jako ekonom si to nemyslím. Domnívám se, že právě z důvodu ekonomické výhodnosti dá ve vzdálenější budoucnosti věřejnost přednost nějaké modernější alternativě BTC.
Tohle je to nejdůležitější co jsem zde chtěl sdělit. BTC v kontextu “spoření na důchod, DCA and HODL forever opravdu nedoporučuji. Ale každý samozřejmě podle svého uvážení 🙂
A ještě na úplný závěr ke společnosti Tether. Je nutné si uvědomit, že nepodává plnohodnotný audit a má nejasnou jurisdikci. Měl by patřit pod iFinex Inc. se sídlem v Hong Kongu. Je pravda, že její vydané ekonomické zprávy potvrzuje BDO Italia, ale dokážu si představit že “dobře motivovaný auditor” 🙂 se dokáže podepsat i pod hodně nepřesnou zprávu. A pokud by byla pravda, že je mnoho miliard vydaných USDT nekrytých, tak bych jako jako jejich majitel dal každopádně přednost spekulativnímu BTC před nekrytým (bezcenným) USDT.

Vojtech

Ano, Fantome, nejsme ve při 🙂 já tou úvahou o btc jako digizlatě prezentoval svůj názor na to, o co se opíral a eventuálně bude “nově” opírat “marketing” btc, resp. jak se v posledním bullrunu živil a snad i v následujícím (nastane-li) bude živit pozornost retailu k btc a fomo. Resp. nabízím svůj názor na nedávnou a případnou budoucí “psychologii prodeje” btc. V rovině technologické, ekonomické i politické je to s btc podstatně složitější a značně spekulativní. A souhlasím s tím, co píšeš. Včetně té pasáže o přílišné zadluženosti veřejných financí – ta otázka je rozhodně namístě.

Bitcoin Cash to the moon Make Litecoin great again

Kdo nakoupil fyzické zlato na konci 70tých let, musel čekat cca 30 let než se nominálně dostal na cenu nákupu a reálně se tam možná nedostal dodnes. A přitom panuje všeobecná shoda, že zlato je zajištění proti inflaci. Ano je, ale jen pokud má člověk časový horizont alespoň desítky let (těžbu na asteroidech zatím pomíjím). Proti tomu je BTC procházka růžový sadem….

Fantom

Zlato je tu tisíce let a BTC jen jedno desetiletí a kousek. Za 30 let tu už možná ani nebude. Tedy asi bude, ale jeho cena bude možná jen zlomkem té dnešní. Zlato nemá problém “security budgetu” a když ho dáte do trezoru tak tam bude navždy, na rozdíl o BTC kde to vůbec není jisté.
A to rozhodně nejsem fanoušek zlata jako investice – žádné nevlastním a ani vlastnit nebudu.

Libor

Hrušky, jablká a Bitcoin. Alebo inak : Akcie, poštové známky a tipovanie v Niké …. stále tá istá chyba … Bitcoin je herné aktívum pre tích, čo nerozumejú financiám. Ten čo drží Bitcoin / hodler / nie je investor ale je tipér, ktorý si myslí že finančný investor. Akákoľvek dobrá klasická finančná analýza ak sa aplikuje na Bitcoin, tak sa stáva vo výsledku kravinou. To by sa potom dalo rovnako aplikovať aj na Litecoin, Monero, Doge coin, Shiba a ďalší. Vo výsledku to bude stále kravina …

Bitcoin Cash to the moon Make Litecoin great again

BTC není až tak o investování, jako spíš o spoření. Kdyby šlo spořit ve fiatu, tak by pravda nemusel v podstatě existovat (i když má i další výhody, Litecoin pak ještě lepší)

Fantom

Spoření v BTC je mimořádné riziko. Pravděpodobnost že za 30 let bude BTC bezcenný je obrovská. “Security budget” je zásadní problém o kterém nechtějí BTC maximalisté vůbec hovořit nebo nad ním jen mávnou rukou: “to se v budoucnu “nějak” vyřeší”. Jen málokdo to jako problém vůbec připouští – viz. mnou zmiňovaný Michal Novák (kryptonovinky.sk) alespoň uznává o jak veliký problém se jedná. Spoření v BTC a HODL forever je velmi pravděpodobná cesta jak o veškerou investici přijít.

Bitcoin Cash to the moon Make Litecoin great again

Jasně, že je to rizikové, jinak by to těžko dělalo 1000 % za pár let, resp. kdyby to bylo bezrizikové, je už dneska cena úplně jinde. Na druhou stranu při spoření do fiatu, je ztráta cca 80-90 % za 30 let prakticky jistá…

Fantom

Velice negativní příspěvek, jako snad u vás pokaždé. Prezentujete se zde jako ekonomický odborník, ale často máte ve svých příspěvcích logické nesrovnalosti nebo nepřesnosti. Zde uvádíte termín “finanční analýza”, ale předpokládám že myslíte technickou. Finanční analýza je něco jiného – používá se k hodnocení finančního zdraví podniků. Ta se na Bitcoin, krypto ani trhy obecně samozřejmě použít nedá. Technická analýza má své opodstatnění a světe div se – opravdu funguje. To proto, že studuje trhy z psychologického pohledu. Cenová křivka na grafu jen reprezentuje náladu investorů na trzích. Je jasné že je mimořádně obtížné zohlednit všechny proměnné i to, že se účastníci trhu nemusí chovat pokaždé stejně (někdo se podruhé už napálit nenechá a někdo ano.. ). Makro podmínky se také mění, patterny nemusí platit vždy a je často sporné o jaký se vlastně jedná.
Obávám se, že vůbec nechápete co TA je. Je to pomůcka tradera, ne primárně investora. A platí pro všechny trhy – indexy, krypto, zlato, ropu i dluhopisy. A platí i pro vámi zmiňované alty a dokonce i pro naprosté shity typu PEPE. Ostatně to uvidíte sám, průběch cenové křivky je u všech podobný. Dobrý trader často dokáže úspěšně zobchodovat i takovýto shitcoin. Má pro to nastavené vlastní hodnoty a podle nich se řídí – s vlastní pravděpodobností úspěchu.
Trader obchoduje v bull marketu i bearmarketu (je jasné že v bullmarketu je to jednodušší) a jen čeká na vhodnou příležitost kdy vstoupit a kdy se ziskem vystoupit a zaznamenat tak úspěšný obchod. Stejně tak má i únikovou strategii, kdy při neúspěchu vystoupí s předem plánovanou ztrátou. Rozhodně to není investor, který vybírá vhodnou investici pro dlouhodobé držení, která se mu v čase zhodnotí. Pro něj je vhodnější fundamentální analýza, nebo už zmiňovaná finanční analýza konktrétní firmy.
Podle toho co jste napsal se zdá že ani nechápete rozdím mezi finanční a technickou analýzou a hlavně rozdíl mezi traderem a investorem.
Trader chce vstoupit do obchodu a vydělat na něm ve velmi krátkém/krátkém časovém horizontu.
Investor kupuje aktivum, protože věří že časem získá na hodnotě – krátkodobý propad ho nezneklidňuje, protože si ono aktivum vybral po zralé úvaze a tak naopak může zvážit dokoupení za výhodnější cenu.
Warren Buffet je investor ne trader. To samozřejmě neznamená, že nemůže prodat akcie a nakoupit jiné nebo třeba dluhopisy, pokud cítí že je k tomu vhodná doba.
WB sice nemá krypto rád, ale všem zájemcům/investorům do krypta bych doporučit jednu z jeho rad – kdo nedokáže držet akcie (v našem případě coiny) alespoň 10 let, neměl by je držet ani 10 minut. Jinak řečeno vybírejte krypto, kterému opravdu důvěřujete.
A traderovi to může být úplně jedno – asset rozhodně držet dlohodobě nebude, takže na jeho kvalitě vůbec nezáleží. Můžou to být akcie Apple, Microsoftu, státní dluhopisy, zlato, nebo klidně i akcie SVB, UST, LUNA nebo PEPE. Je mu to úplně jedno, čeká jen na ten správný okamžik vstupu a výstupu za předem daných podmínek.
Za sebe říkám, že nejsem klasický trader i když bych se po nákupu a případném rychlém růstu aktiva nezdráhal se ziskem prodat. 🙂 Rozhodně mi ale hodně záleží na tom do čeho vstupuji, drtivá většina existujících coinů je pro mne nezajímavá – nemyslím si že mají budoucnost.
Libore, možná by bylo dobré se nad kryptem jako třídou aktiv více zamyslet a ne je zde jenom takto lacině kritizovat, či spíše urážet. Souhlasit snad mohu jen s tím, že trader je opravdu tak trochu něco jako tipér – je to sázka na výsledek za určité pravděpodobnosti.
Neočekávám že byste zde ještě reagoval. Stejně jako dříve asi ponecháte moji reakci bez odpovědi…. .

spot_img