Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, bitcoin a další altcoiny. Bitcoin je nadále stabilní lehce nad hladinou 30 000 USD. Tento týden začíná další výsledková sezóna pro americké akcie. Vyplní se vyšší očekávání pro akciový index S&P 500?
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:
Bitcoin nadále zůstává ve stranovém pásmu 30 000 – 31 500 USD a nechává investory nervózní. Altcoiny tento pohyb využívají k malému růstu v jednotkách procent. Občas některý ustřelí nahoru nebo dolů dvouciferným procentuálním pohybem. Kryptoměnový trh na něco čeká, co by mohl být dostatečný fundament pro rozhodnuti dalšího trendu?
Makro kalendář a začátek nové výsledkové sezóny:
Tento týden začal klidně jenom projevy zástupců Americké a Britské centrální banky. V rámci Evropy se dnes objevili zajímavé negativnější zprávy o znovu rostoucí inflaci v Německu. Celková i jádrová inflace rostou na meziroční i meziměsíční bázi. Celková inflace vyskočila za červenec ze 6,1 na 6,4 procentních bodů. Pokud bude vývoj v eurozóně reflektovat tuto situaci, můžeme očekávat další razantní kroky pro zvýšení úrokové sazby.
Z Americké centrální banky zaznělo v pondělí několik projevů jejích zástupců. Všichni zástupci se shodují rétorikou a naznačují nutnost pro další zvedání úrokové sazby pro dosažení inflačního cíle. Velice pravděpodobné je jedno až dvě zvednutí o 25 bazických bodů do konce roku. Inflace je nadále největší problém pro Americkou ekonomiku. Kvantitativní utahování ekonomiky formou snížení dostupnosti kapitálu pro spotřebitele jim těžkou hlavu nedělá a nebojí se pokračovat.
Pro akciové trhy bude velmi zajímavý dnešní den, po zveřejnění Americké inflace za červen. To by mohlo v pozitivním i negativním případě velmi výrazně pohnout trhem a naznačit i další vývoj pro drahé kovy a kryptoměny.
V Americe mimo jiné začíná výsledková sezóna, tento týden můžeme očekávat jenom pár společností. Nejzajímavější budou velké banky a velký investiční správce aktiv, společnost Blackrock.
Akciový index S&P 500
Akciový index S&P 500 zahájil tento týden lehkým růstem na 4420 bodů, čím lehce umazává ztrátu minulého týdne. Pohybujeme se uvnitř rezistenčního pásma od 4360 po 4510 bodů.
Na trhu je cítit chamtivost investorů, kteří se snaží naskakovat do rozjetého vlaku a vyždímat z toho ještě alespoň pár procent zisku. Nalevo můžeme vidět vysokou úroveň indikátoru strachu a chamtivosti, dosahující 78 bodů. Ve srovnání indikátor pro Bitcoin dosahuje jenom neutrálních 57 bodů.
Dle denního grafu indexu se pokoušíme prorazit rezistenční pásmo, mezitím se začínají formovat silná negativní zamítnutí u rezistence indikátorů RSI a opakované divergence. Nejpodstatnější je teď hlídat pohyb v rámci oranžového růstového kanálu. Pod aktuální hladinou se na futures grafu nachází otevřené cenové gapy až po 3960 bodů. Ja osobně vsázím na jejich vyplnění v blízké době. Tím pádem bychom se mohli podívat znovu k supportní psychologické hladině 4000 bodů. Pod aktuální hladinou rostou i supportní klouzavé průměry EMA 55 a EMA 200 1D.
Další významný růst z aktuální hladiny je méně pravděpodobný navzdory začátku výsledkové sezóny. Nemůžeme zapomínat, že akciový index je aktuálně ohodnocený P/E poměrem 25,79. Historický průměr je P/E = 16, čím index má prostor pro pokles o 33%.
Níže máme dlouhodobý „forwardový P/E poměr“ tzn. očekávané ocenění vůči ziskům celého indexu. Tento poměr je aktuálně 19,13 a lehce nad historickým průměrem = 16,79 násobku. Zjednodušeně by mé absolutně nepřekvapila korekce v rozsahu 10-30%, abychom se dostali na „normální ohodnocení indexu“. Jak velká bude, ukáže čas.
Bitcoin nadále nad 30 000 USD
Bitcoin se nadále pohybuje v úzkém cenovém pásmu 30 – 31 500 USD (modrá čárkovaná) čím nechává prostor pro pohyby altcoinů nezávisle na něm. Většina altcoinů to však nevyužila pro výraznější růst a vyčkává na určení dalšího trendu trhu.
Na denním grafu se nic zásadního nemění, supporty a rezistenční zóny pro sledování zůstávají nadále stejné už třetí týden v řadě:
- Pro dlouhodobé investory spekulující na růst Bitcoinu je nejlepší metoda pravidelných nákupů DCA. V nejlepším případě Bitcoin prorazí do rezistenční zóny 34 – 37 000 USD, lehce zkoriguje růst a prorazí nahoru čím potvrdí Býčí trh. Je nutné sledovat hladinu 24 250 pod kterou by Bitcoin neměl propadnout (v tom případě by nás čekala hlubší korekce).
- Neutrálnější varianta je korekce z aktuální rezistenční zóny zpátky ke klouzavým průměrům EMA 200 a EMA 55 1W (tzn. 26 – 25 000 USD). Táto zóna je nejzajímavější pro obchodníky uvažující o vstupu do dlouhé pozice. I tady platí invalidační hladina 24 250 USD, pod kterou by Bitcoin neměl padnout (stop-loss).
- Negativní medvědí varianta nastává v případě propadu pod 24 250 USD. Tam by šlo spekulovat na hlubší pokles a možná otevřít krátkou pozici (pro zkušenější tradery). Pro méně zkušené to bude zóna pro další akumulaci pozice.
Závěrem:
Akciový index S&P 500 je teď před významným obdobím, kdy musí obhájit svoje vyšší ocenění pomocí celkového zisku všech zastoupených společností Domnívám se, že pokud tyto vyšší očekávání nenaplní, můžeme očekávat větší korekci trhu. Je na místě být opatrný a pokud zvažujete vstup do dlouhodobé pozice tak se možná raději poohlédnout po jiném levnějším fondu nebo jednotlivých společnostech.