10.5.2023 Tržní přehled pro akciový index S&P 500 a Bitcoin – Americká inflace stagnuje na 4,9%, analytici Morgan Stanley očekávají pokles trhu!

5
(8)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Bitcoin nadále čeká na určení trendu pod 28 000. Pro akciový index S&P 500 se dnes očekává vyšší volatilita s ohledem na zveřejnění inflace a indexů CPI.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se už druhý den drží na hladině 28 000 USD po zamítnutí pod spodní linii konsolidačního trojúhelníku. Altcoiny se obdobně lehce propadají v jednotkách procent a vracejí zisky posledních týdnů.

Makro kalendář a nejzajímavější den celého týdne

Dnes máme nejzajímavější den celého týdne a to je zveřejnění Americké inflace. Odpoledne očekávám zvýšenou volatilitu na trhu po výsledcích celkové a jádrové inflace. Hned zatím budou data pro spotřebitelský cenový index CPI.

Vypadá to, že poslední zvýšení úrokové sazby minulý týden se zatím ještě nestihlo propsat do ekonomiky. Celková inflace lehce klesá z 5 na 4,9 procentních bodů. Nadále přetrvává problém vysoké jádrové inflace na úrovni 5,5 procentních bodů. Je možné, že centrální banka Fed bude muset skutečně nechat zvýšené sazby po delší dobu než si trhy myslí.

Za včerejšek byly nejzajímavější projevy centrálních bankéřů za Evropskou ECB a Americký Fed. Informace, které odezněli:

Isabela SCHNABEL (ECB):

  • – Momentum růstu inflace zůstává nadále silné pro všechny složky (až na energie);
  • Jádrová inflace prozatím nenaznačuje otáčení k poklesu jako celková inflace;
  • – Není pochyb, že Evropská centrální banku čeká další práce na úrokových sazbách a snížení inflace;
  • Snížení úrokových sazeb jsou vysoce nepravděpodobné v nejbližší predikovatelné budoucnosti.

Joachim NAGEL (ECB):

  • – Inflace v Eurozóně je nadále extrémně vysoká!
  • – Dokázal by si představit i vyšší navýšení úrokové sazby než 0,25 procentních bodů minulý týden.
  • – Úrokové sazby by měli dále růst.

John WILLIAMS (New Yorský FED):

  • – Nepředpokládá recesi jako nejpravděpodobnější vývoj situace,
  • – Bankovní systém je silný a stabilní;
  • – Fed musí nadále dělat rozhodnutí založené na makro datech,
  • – Další zvýšení úrokových sazeb je možné, pokud bude nutné!
  • – Nevidí žádný důvod proč tento rok snížit úrokové sazby.
  • – Letos očekává růst nezaměstnanosti na 4-4,5% (z aktuálních 3,4%).
  • – Pokles inflace na cílové 2% bude trvat delší dobu. Věří, že centrální banka (Fed) je na správné cestě.
  • Očekává pokles inflace na 3,25% do konce roku, dosažení inflačního cíle do roku 2025!
  • – Začíná pozorovat projevy utahování hypotečních podmínek v ekonomice. Očekává další utahování a zdražování kapitálu.
  • – Aktuální problémy v bankovním sektoru jsou pravděpodobně vyřešeny a skončí.

Vypadá to, že většina centrálních bank drží velmi podobnou rétoriku a jsou ochotné držet stejný směr než dosáhnou inflačního cíle 2 procentních bodů. Otázkou nadále zůstává jaký dopad budou mít dlouhodobě zvýšené úrokové sazby na finanční sektor (Banky, Fintech společnosti a jiné finanční instituce). Je možné, že se něco v systému, který přes 13 let fungoval v prostředí nulových úrokových sazeb rozbije?

Za předpokladu dosažení inflačního cíle na přelomu let 2024/2025 máme ještě obrovský prostor pro to, aby se vysoké úroky a drahý (nedostupný) kapitál projevil na rozpočtech společností a běžných lidí. Ochota finančních institucí půjčovat peníze rapidně klesá, podmínky pro půjčky se nadále utahují na historické hodnoty krizí za posledních padesát let.

Výsledková sezóna pokračuje:

Výsledky společností S&P 500 se lehce upravují každým týdnem čím víc společností stihlo reportovat. Pokud se podíváme na největší technologických společností z indexu NASDAQ 100, reportovalo 75%. Zatímco meziroční tržby rostou o +4,3%, zisky klesají o -10%! To znamená, že aktuální nárůst cen se z velké části propisuje do marží společností.

Otázkou pro investory zůstává, které společnosti mají dostatečně kvalitní produkty a jméno aby si mohli dovolit přesunout vyšší náklady kompletně na zákazníka?

Akciový index S&P 500

Akciový index S&P 500 dnes otevírá na hladině 4140 bodů, čím nadále zůstává ve stranovém clusteru posledních dvou týdnů. Dlouhodobě můžeme pozorovat pohyb v rámci korekční struktury rostoucího wedge (oranžové linie). Dokud neprolomíme jednu z nich, tak bude akciový index na mrtvém bodě.

Indikátory RSI a MACD jsou dlouhodobě klesající (divergují) a formují nižší vrcholky. Krátkodobě na denním grafu jsou neutrální až lehce pozitivní. Tím pádem je nutno uvažovat nad možným růstem pro vyplnění prázdného Gapu (4190-4220 bodů). Zatím se pokouším hádat, co by mohla být dostatečně negativní zpráva, která by způsobila pokles z této struktury. Pod klouzavými průměry EMA 200 a EMA 55 na denním grafu se nachází další nevyplněný gap (3960 bodů) čím bychom otestovali spodní linii této struktury.

Náznaků pro negativní vývoj je dostatek a velkou část vedoucích indikátorů jsem popsal v přehledech trhu během posledních tři týdnů (nejdůležitější může být kompozitní LEI = Index deseti vedoucích indikátorů).

Hlavní analytik investiční banky Morgan Stanley, Mike Wilson v pondělí vyjádřil svůj pohled na vývoj akciových trhů. Podle jeho slov můžeme do konce roku očekávat pokles (až pád) akcií. Důvody jsou zvyšující se pravděpodobnost recese a rostoucí úrokové sazby. Oba důvody by měli zasáhnout zisky společností, čím se stanou nadhodnocené a měli by klesat.

Bitcoin dále formuje konsolidační trojúhelník

Bitcoin dnes ráno lehce roste zpátky nad hladinu 28 000 USD a vrací se do středu konsolidačního trojúhelníku. Pokud je moje úvaha správná, čeká nás minimálně jedna další impulsní vlna nahoru, která se pokusí překonat rezistenci kolem 31 500 USD. V ideálním případě na této úrovni nebo lehce výše najde zamítnutí. Její účel by mělo být vybírání likvidity z krátkých pozic spekulujících na pokles už v tuto chvíli (tzn. donutí tradery k uzavření krátkých pozic před propadem).

V méně pravděpodobném případě můžeme vidět pokus o růst až k další rezistenci kolem 37 000 USD. V obou případech budu sledovat hladinu 31 500, kterou bych rád viděl potvrzenou na denním grafu jako support (než bych vstupoval do dlouhé pozice).

Něco jiného je to v případě Traderů, kteří by už měli být v dlouhé pozici s úzkou stopkou jak jsem naznačil v pondělí.

Závěrem:

Aktuální situace na trhu je nadále velmi nepřehledná. Pro akciové investory to nemusí být problém, protože jsou zvyklí čekat delší dobu. Pro krypto nadšence je slovo trpělivost téměř nadávka. I tak doporučuji být trpělivý a počkat si na správnou příležitost, kdy vstupovat do pozice v případě investorů (pro tradery platí úplné jiná pravidla a ti můžou hezky profitovat z vyšší volatility).

Budu proto nadále monitorovat vývoj na akciovém trhu, který by měl nejdůvěryhodněji reflektovat makroekonomickou situaci. Aktuálně se dají najít zajímavé příležitosti mimo Americký akciový trh, zajímavě oceněné jsou společnosti ve střední Evropě a severských zemích.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img