Z bitcoinového snílka uprchlíkem z Talibánu

5
(2)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Muhammad Ali řekl, že snil o vybudování krypto byznysu, než Taliban začal procházet Afghánistánem a donutil ho k náročné cestě na západ přes Írán a Turecko, při níž se vyhýbal pohraničníkům a bezpečnostním prohlídkám.

Cesta do Evropy

Vítězství Tálibánu v Afghánistánu vyvolalo v Turecku, které je přestupní stanicí pro mnoho migrantů snažících se dostat do Evropy a kde již žijí téměř 4 miliony Syřanů, obavy z nového přílivu uprchlíků. Turecko posílilo ostrahu na hranicích s Íránem, ale někteří Afghánci se přes ně stále dostávají.

Dvacetiletý Ali z afghánské provincie Chóst, který se ukrýval v odvodňovacím tunelu u čtvrti Tatvan ve východní části turecké provincie Bitlis, řekl, že čeká na transport na západ a chce pokračovat do Evropy. Spolu s ním se ukrývalo asi 50 dalších lidí.

Sen o těžbě

Ali uvedl, že v Afghánistánu vystudoval informatiku a vyučoval webový a grafický design. Uvedl, že má kanál na YouTube, kde zveřejňuje videa na různá témata, mimo jiné o tom, jak vydělávat peníze na internetu.

„Plánoval jsem podnikání v oblasti těžby bitcoinů nebo etherea. Najednou se všechno změnilo a celý Afghánistán ovládl Talibán. Není tam žádný internet. Když tam není internet, nemůžu tam dělat svou práci. Kdybychom měli chytré telefony s fotoaparátem, Tálibán by to nedovolil.“

– řekl

Po několikatýdenním putování přes Írán migranti, kteří se dostanou do turecké východní provincie Van, pokračují pěšky, autobusem nebo lodí do města Tatvan na západním břehu jezera Van.

Hra na schovávanou

Cestou se snaží vyhnout policejním kontrolám, zátahům na jejich úkryty a plavidlům pobřežní stráže, která hlídá obrovské jezero, kde se loni potopila loď s asi 60 migranty, a všichni zahynuli.

Třicetiletý Wais Muhammad Shehrzad uvedl, že před měsícem opustil Afghánistán, zaplatil převaděčům 1 000 dolarů a cestou šel až 50 hodin v kuse s pouze malým množstvím potravy.

„Máme puchýře na nohou, nemáme žádné oblečení, žádné jídlo,“

– řekl, sundal si boty, aby ukázal pohmožděný kotník, a ostatním ve skupině sdělil, aby si sedli, aby je nikdo neviděl.

Shehrzad řekl, že pochází z Kábulu a pracoval jako výrobce bot a dříve jako učitel angličtiny. Chtěl se dostat do Istanbulu, najít si práci a poslat peníze své rodině.

V posledních týdnech turecká policie zadržela tisíce afghánských migrantů, kterých je v zemi odhadem 300 000. Ti, kteří byli chyceni v Bitlisu, jsou posíláni do repatriačního centra ve Vanu, ačkoli Afghánci v současné době nejsou posíláni zpět do své země kvůli tamním nepokojům.

Závěr

Den po rozhovoru s agenturou Reuters poslal Ali textovou zprávu. Stálo v ní: „Jsme zatčeni policií“. Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, povědomí o kryptoměnách a blockchainu bylo v Afghánistánu na dobré úrovni. Je škoda, že teď to bude zničeno.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: