“X-to-Earn” v šifrování: Co to obnáší?

4
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Za dobu o něco delší než jeden rok se koncept “X-to-Earn” silně prosadil v oblasti kryptoměn a Webu3 a vyvinul se již do mnoha různých inkarnací.

X-to-Earn

Play-to-Earn (P2E), Move-to-Earn (M2E) a Watch-to-Earn (W2E) jsou jen některé z nápadů, s nimiž přišli vývojáři blockchainu, aby motivovali k používání svých produktů a zároveň odměnili koncového uživatele za jeho účast.

Přesto ze tří výše zmíněných způsobů, jak vydělávat kryptoměny, některé vykazují větší pravděpodobnost udržení než jiné a každý z nich má své vlastní jedinečné zvláštnosti, vlastnosti a potenciální nedostatky.

Play-to-Earn

Vzhledem k vestavěnému finančnímu aparátu, který je vlastní technologii NFT, se blockchainové hry objevily jako způsob, jak nalodit nové uživatele do prostoru Web3 a zároveň jim kompenzovat jejich čas a pozornost.

V těchto hrách hráči obvykle získávají odměny v kryptoměnách za hraní a vítězství buď proti umělé inteligenci, nebo proti ostatním hráčům. Herní předměty, jako jsou zbraně, brnění a osobní avatary, mohou hráči často přímo vlastnit a následně s nimi obchodovat na volném trhu.

O popularitě P2E svědčí tisíce her, které v současné době žijí v blockchainovém herním prostoru, ale jen málokteré se podařilo vytvořit pohlcující hratelnost. Drtivá většina her P2E zahrnuje relativně málo hratelnosti a místo toho se v nich hráči věnují jednoduchým rutinním činnostem na jedno kliknutí, které mají více společného s pěstováním výnosů než se skutečným hraním.

Move-to-Earn

Na první pohled by se zdálo, že Move-to-Earn je ušlechtilá snaha o podnícení angažovanosti v prostoru Web3 tím, že motivuje uživatele k fyzickým aktivitám, aby získali odměny v kryptoměnách.

V projektech M2E, jako je STEPN (GMT), získávají uživatelé odměny za činnosti, jako je chůze, běhání a běh. Ačkoli tato myšlenka zpočátku vtrhla na scénu s mnoha fanfárami, koncept M2E trpí také několika nedostatky. Tyto aplikace mají často počáteční vstupní cenu, kdy jsou k zahájení výdělku potřeba speciální NFT, čímž se potenciálním uživatelům hned od začátku prodraží.

A co víc, stejně jako nové členství v posilovně v prvním lednovém týdnu, ani počáteční nadšení z aplikací M2E se často nepodaří udržet. Očekávat od uživatelů internetu, že si na nějakou smysluplnou dobu obují běžecké boty, může být z dlouhodobého hlediska prostě příliš velký požadavek.

Watch-to-Earn

V kontrastu s konceptem Move-to-Earn neklade sektor Watch-to-Earn na uživatele nepřiměřené fyzické nároky, ale snaží se je odměnit za něco, co většina uživatelů internetu dělá každý den.

V posledních několika letech se videoobsah stal hlavním komunikačním médiem na internetu, ale doposud byli do jeho příjmového modelu zapojeni pouze tvůrci obsahu a vlastníci platforem.

W2E rozšiřuje model příjmů o lidi, díky nimž je video obsah tak populární – o diváky. Příkladem W2E jsou projekty jako XCAD Network, který se integruje s existujícími videostránkami, jako jsou YouTube a Twitch, a generuje odměny pro uživatele, kteří sledují a sdílejí videa a mají přístup ke speciálním výhodám kolem tvůrce, čímž překlenuje propast mezi tvůrcem a fanouškem.

W2E přináší výhody i samotným tvůrcům obsahu, kteří mohou díky podpoře většího zapojení fanoušků generovat další příjmy nad rámec svých příjmů z reklamy na YouTube. V případě XCAD mohou tvůrci obsahu také razit jedinečné NFT založené na nezapomenutelných momentech ze svých videí a livestreamů a dražit je své fanouškovské základně.

Watch-to-Earn představuje skutečné propojení ideálů Web3 s pravděpodobně nejpopulárnější činností na internetu v současnosti: sledováním videí.

Závěr

Prostor “X-to-Earn” v kryptosféře se stále rozrůstá a v příštích letech se nepochybně dočkáme dalších iterací tohoto konceptu. V tuto chvíli se jako nejslibnější jeví Watch-to-Earn, což je skutečná aplikace technologie Web3 ve stávající oblasti Web2.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img