Vzestupy a pády kryptoměnového zlata – 1.část

3
bitcoin-diamant

Vznik Bitcoinu (BTC) se datuje do roku 2008, kdy v celém světě zuří finanční krize, kterou se centrální banky snaží všemožnými způsoby vyřešit. Řada ekonomů vyslovuje domněnku, že za krizí stojí nefunkční peněžní systém, kdy jsou vydávány peníze, které nemají žádné krytí.

A v tuto chvíli vstupuje do hry osoba (možná i skupina osob) pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, který v témže roce na emailové konferenci představuje lék na „prohnilý“ finanční systém, který je postaven na informačních technologiích a který nazývá Bitcoinem. Dne 3.1. 2009 byla spuštěna samotná síť a Satoshi vytěžil první blok – tzv. genesis blok, za který obdržel 50 BTC. Od této chvíle se píše historie digitálního zlata, která je vydlážděna četnými vzestupy a pády.

Rok 2009-2010

Jak už to tak bývá, na počátku byla hodnota Bitcoinu prakticky nulová, neboť se kolem něj soustředila pouze skupina vývojářů a krypto-nadšenců. Během roku 2010, kdy projekt opouští Satoshi Nakamoto, začíná o Bitcoin vzrůstat zájem, neboť řada lidí v něm vidí investiční příležitost. Vznikají první burzy Bitcoin Market a Mt.Gox a Čech Marek Palatius zakládá první těžební pool. V květnu 2010 proběhl první obchod s BTC, kdy si miner laszlo koupil 2 pizzy za 10 000 BTC, což při současném kurzu představuje částku cca 107 000 000 USD.

Rok 2011-2012

V tomto roce zažívá BTC první velký boom, který nejvíce ovlivnil vznik darknetového tržiště Silk Road, na kterém se platilo právě Bitcoinem a kde se prodávaly zbraně a drogy. Odtud také pochází označení Bitcoinu jako „měny drogových dealerů“.

Každopádně v červnu vylétl kurz na 32 USD/ 1 BTC, aby o týden později přišel propad pod hranici 10 USD. V tomto období také udeřili poprvé hackeři na burzu Mt. Gox.

Během 16 dnů (12.01. – 27.01. 2012) dochází k propadu ceny ze 7,40 $ na 3,80 $, což představuje propad o 48,6 %. V březnu roku 2012 bylo ze serveru Linode ukradeno přes 46 000 BTC. A v tomto roce dochází ještě k jednomu výraznějšímu propadu ceny, kdy během 3 dnů (17.8.-19.8.) ztrácí BTC 56,7% své hodnoty (z 16,40 $ na 7,10 $). Na konci roku 2012 se snižuje odměna za vytěžený blok na polovinu – 25 BTC (tzv. halving).

Rok 2013

Počátkem roku sužuje Kypr krize, kdy se lidé nemohou dostat ke svým úsporám a svůj zrak začínají upírat na Bitcoin, který je „nedotknutelný“. V tomto období se cena Bitcoinu zvyšuje o 100 %, a to z hodnoty 44 $ na 88 $.

K dalšímu výraznému propadu ceny dochází od 10.4. do 12.4., kdy se cena během 3 dnů snižuje o 82,6% z 259 $ na 45 $. V říjnu byl v Kanadě instalován první Bitcoin ATM.

Zhruba o měsíc později se cena BTC dostává poprvé přes hranici 1 000 $. Cena v období od 25.10. do 30.11. roste ze 170 $ až na 1 160 $, což představuje nárůst o 582,4 %. Hlavními příčinami růstu bylo povolení obchodu s kryptoměnami v Číně, kde burza BTC China začíná skupovat Bitcoiny a jeho tržní kapitalizace poprvé v historii překročila hranici 10 miliard dolarů. Dalším důvodem bylo spuštění Silk Road 2.0 a také to, že Bitcoin přijímají i obchodníci nebo restaurace.

coinmarketcap-bitcoin 1

V prosinci ovšem přichází z Číny pro Bitcoin tvrdý úder, neboť čínská vláda zakázala všem finančním institucím obchodování s Bitcoinem. A toto rozhodnutí mělo za následek, že v rozmezí 412 dnů (30.11. 2013 – 15.01. 2015) dochází k propadu ceny BTC o 84,7 % a cena padá až na hranici 178 $.

coinmarketcap-bitcoin 2

Závěr

Stejně jako ostatní kryptoměny je i Bitcoin aktivem vysoce volatilním. To znamená, že jeho hodnota v čase výrazně kolísá oběma směry. K těmto změnám nedochází pouze v rozmezí let a měsíců, ale i v rozmezí několika týdnů či dnů. V této první části jsme si popsali vývoj Bitcoinu od jeho vzniku do roku 2013. Ve druhé části nás čeká pokračování vývoje jeho hodnoty až po současnost.

Co číst dál

První blockchainová společnost bude uvedena na burze od Deutsche Börse

3
Komentujte

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MantinelBlábolKudrna Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Kudrna
Host
Kudrna

Proboha, jak dlouho budou ti pisálkové srovnávat krypta se zlatem. Podívejte se na historické grafy zlata to jako chcete srovnávat co ? Stabilitu, hodnotu, snad možná lze momentálně srovnávat krypto s těžební zlatou horečkou ve 19. století. Jakou historii za sebou má zlato a krypta ? Zlato je momentálně rukojmí v pařátech centrálních bank, ty jeho cenu drží na dně, ptám se ale jak dlouho to bude fungovat ? Odpovím si, tak dlouho dokud bude mít FIAT měna podporu investorů a obchodníků na světě. Ještě lepší jsou nadpisy typu „Lepší než zlato“. Není nad skvěle propracovaný marketing, pak to jde… Číst vice »

Blábol
Host
Blábol

Jasný že Bitcoin žádné digitální zlato není to jen taková fráze pro idioty aby se nechali zlákat velkými investory co mají nakumulovaný Bitcoin za pár dolarů a oni potřebují aby to ti takzvaní idioti napumpovali aby pak Novogratz a spol vybrat zisk .Oni natlačí ovcím do hlavy že BTC udělá letos nové ALH a v příštím roce pojedeme na 100K a ovce se chytí a sotva přelezeme na 13 K a Novogratz a z dalšími velrybami začali vybírat zisky a od té doby je krypto opět v prdeli a vrátili jsme se do bear marketu .Směšné na tom je to… Číst vice »

Mantinel
Host
Mantinel

Nevím jak ty ale já BTC stále věřím že udělá před havlingem nové All-Time-High a pokud tohle BTC nezvládne ani díky havlingu tak je velká pravděpodobnost že 50K se nikdy BTC nedočká a všechno to byla jen snůška nesmyslů ale to se dozvíme až v příštím roce .