Křidýlko nebo stehýnko? – Raději pizzu a za Bitcoiny!

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Bitmain uvolňuje levnější miner • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • McAfee: Jaký idiot by mohl věřit tomu, že Bitcoin bude za 1 mil. USD • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého víkendu v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin uzavřel...

Křidýlko nebo stehýnko je název nejen jedné báječné francouzské komedie s Louisem de Funésem, ale obdobné dilema možná řešil i programátor Laszlo Hanyecz. Jen místo drůbeží pochutiny dostal chuť na pizzu. A jelikož byl a stále je velkým fanouškem Bitcoinu, napadlo jej za ni zaplatit právě touto měnou. Tato historicky první transakce proběhla přesně před 9 lety – 22. května 2010 a tento den se každoročně v kryptokomunitě oslavuje jako Bitcoin Pizza Day.

Historie se začíná psát

Je 18. května 2010 a na fóru bitcointalk.org se objevuje průlomový příspěvek. Jistý Laszlo Hanyecz, programátor z Floridy, dostal chuť na pizzu a nabízí 10 000 Bitcoinů tomu, kdo mu dvě velké pizzy pošle.

I’ll pay 10,000 bitcoins for a couple of pizzas.. like maybe 2 large ones so I have some left over for the next day. I like having left over pizza to nibble on later.

O 4. dny později, 22. května autor přidává další příspěvek:

I just want to report that I successfully traded 10,000 bitcoins for pizza. Thanks jercos!

Je to tady, historický okamžik – poprvé byla tato virtuální měna použita k nákupu něčeho reálného. Málokdo tenkrát asi dokázal odhadnout, o jak přelomový milník se vlastně jedná a v co velkého Bitcoin během několika let vyroste. Každopádně tento den, 22. květen, už navždy bude příznivci kryptoměn oslavován jako Bitcoin Pizza Day.

Bez čísel to nejde

Fanoušek z Anglie, který mu tenkrát pizzy koupil a pomocí služby Papa John’s nechal doručit, za ně zaplatil cca 25 dolarů. Kdyby jen tenkrát tušil, jak skvělý obchod právě uzavřel… Oficiální ATH, kterého Bitcoin dosáhl, je prozatím 20 089 USD. Což jinými slovy znamená, že hodnota těchto deseti tisíc Bitcoinů, za které byly pizzy pořízeny, se během bitcoinové horečky vyšplhala na 200 890 000 dolarů. V současné době, kdy se cena pohybuje kolem 8 400 USD za jeden Bitcoin, to dělá stále neskutečných 84 000 000 dolarů.

Vyjádřeno v české měně, bavíme se o částce 4,3 miliardy CZK v době ATH a 1,8 miliardy CZK v dnešních cenách. V České republice je oblíbený přepočet na Fabie, což by znamenalo více než 17 500 těchto nových vozů během ATH a při dnešních cenách Bitcoinu by si mohl koupit 7 300 těchto automobilů. No ale co by s nimi asi tak dělal…

Mimochodem, věděli jste, že existuje Twitter účet, který pravidelně každý den informuje o aktuální hodnotě mincí použitých k nákupu těchto slavných dvou pizz?

Závěr

Existuje opravdu nepřeberné množství různých dnů a událostí, které si lidé připomínají a oslavují. Od těch celosvětových a solidních až po recesistické a veskrze lokální. Já si jako fanoušek kryptoměn oslavu Bitcoin Pizza Dne určitě ujít nenechám a jedinou nezodpovězenou otázkou pro mne zůstává, jakou si vybrat. Budu rád, když se k oslavě tohoto dne připojíte i vy a velmi mne potěší, pokud se podělíte v komentářích tady pod článkem, na jaké pizze jste si pochutnali vy. Jestliže byste chtěli za pizzu také zaplatit Bitcoiny, je to možné i u nás. Mapu restaurací, které Bitoiny akceptují, najdete zde. 

výzva

Pojďme oslavit Bitcoin pizza day tím, že se pokusíme objednat si tuto skvělou pochoutku za BTC. Pokud máte nějaké tipy, kde by to bylo možné, napište je do komentářů.

Naše nejnovější video:

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
Hodnocení článku
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře