Vitalik Buterin: Ethereum selže bez těchto 3 důležitých “tranzicí”

4.5
(6)

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin se domnívá, že úspěch Etherea bude záviset na třech hlavních technických “tranzicích”, které musí nastat takřka současně – škálování na druhé vrstvě, zabezpečení peněženky a features pro zachování soukromí.

V příspěvku z 9. června prostřednictvím svého osobního blogu Buterin vysvětlil, že blockchain Etherea bez dostatečné škálovací infrastruktury, která by zlevnila transakce, vyloženě “selže”.

Ethereum selhává, protože každá transakce stojí 3,75 dolaru (82,48 dolaru, pokud budeme mít další bull run) a každý produkt zaměřený na masový trh zapomíná na celý chain a přijímá centralizované workaroundy pro všechno,” řekl Buterin.

Článek “The Tree Transition” [1] je přitom možné najít na oficiálním blogu Vitalika Buterina.

Další bod selhání se podle Buterina týká peněženek se smart kontrakty.

Buterin přitom vysvětlil, že přechod na peněženky se smart kontrakty způsobil určité problémy, a to kvůli složitostem ze strany user experience, kde uživatelé přebírají kontrolu nad více adresami najednou.

Kromě důležitosti samotného zabezpečení kryptoaktiv peněženkami Buterin navíc také vysvětlil, že aby peněženky skutečně přešly do světa on-chain s nulovými rollupy (zero-knowledge rollups), musely by nejdříve zabezpečit i svoje data:

Ve světě ZK to již neplatí: peněženka nechrání jen přihlašovací údaje, ale také vaše data.

Vitalik Buterin

Poslední ze tří Buterinových tranzicí — ochrana soukromí — bude muset přijít v podobě vylepšených systémů pro identifikaci uživatelů, reputaci a sociální obnovu (social recovery systems).

Bez třetího z nich Ethereum selže, protože mít všechny transakce (také POAPs atd.) veřejně dostupné doslova pro kohokoli je pro mnoho uživatelů příliš velká daň za soukromí a proto všichni přejdou na centralizovaná řešení, která vaše data alespoň trochu skryjí,” řekl Buterin.

Spoluzakladatel Etherea přitom navrhl, že k vyřešení tohoto problému by mohly být zavedeny tzv. stealth adresses, které používá např. technologie Monero.

Podle Buterina musí Ethereum zlepšit škálovatelnost na druhé vrstvě, zabezpečení peněženek a ochranu soukromí. Zdroj: vitalik.eth.limo

Co tím chce Buterin říct?

Buterin uvedl, že dosažení všech tří cílů bude “náročné” kvůli “intenzivní koordinaci” mezi jednotlivými tranzicemi.

Připustil, že každý z těchto tří trabzicí přitom “oslabuje” klasický model “jeden uživatel – jedna adresa”, což zase může zkomplikovat způsob provádění transakcí.

Pokud chcete někomu zaplatit, jak získáte informaci o tom, jak mu zaplatit?” řekl.

Pokud mají uživatelé mnoho aktiv uložených na různých místech v různých řetězcích, jak provedou změny klíčů a social recovery?” dodal.

Buterin na závěr zdůraznil potřebu vybudovat infrastrukturu, která v konečném důsledku zlepší user experience Ehtherea:

Navzdory výzvám je pro budoucnost Etherea zásadní dosáhnout škálovatelnosti, bezpečnosti a soukromí běžných uživatelů. Nejde přitom jen o technickou proveditelnost, ale o skutečnou dostupnost pro běžné uživatele.

Vitalik Buterin
Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pedro Herrero

Anebo radši doimplementovat smart kontrakty do Monera a ethereum nechat kaprofágům?

spot_img