Venezuelská vláda rozhodla: Každému lékaři jedno Petro!

0
(0)

Venezuelská vláda se rozhodla, na popud prozatimního prezidenta Nicolase Madura, darovat každému ze svých lékařů jedno Petro jako poděkování za jejich úsilí v boji proti pandemii koronaviru. Otázkou je, k čemu jim vlastně bude a co si za něj budou moci koupit…

Říká se, že každá krize nabízí také nové příležitosti. A ve Venezuele se jich rozhodli využít poměrně netradičním způsobem. V době panujícího globálního rozruchu kolem COVID-19 věnují každému lékaři v zemi jedno Petro. Pro neznalé dodávám, že Petro je národní kryptoměna a tímto krokem se snaží podpořit její využívání.

Neobvyklý projev vděčnosti

Venezuelská vláda oznámila toto své rozhodnutí prostřednictvím svých účtů na sociálních sítích a má jít o jakýsi bonus pro lékaře za jejich práci, kterou vykonávají v boji proti pandemii koronaviru.

Tento speciální bonus bude distribuován venezuelským lékařům prostřednictvím systému “Patria”. Vláda totiž vytvořila platformu, která má pomoci řešit sociální a ekonomické problémy obyvatelstva a distribuovat bonusy a dotace, aniž by se uchýlila k tradičnímu bankovnímu systému.

Podobné (vyspělými státy široce kritizované) praktiky, které používá vláda Nicolase Madura, když rozdává bonusy a rozděluje peníze obyvatelstvu, postupně přijalo i několik dalších zemí na kontinentu, jako Brazílie, Chile, Argentina, Peru, Kolumbie či Ekvádor.

Kromě tohoto zvláštního bonusu pro lékaře, prezident Maduro již dříve schválil bonusy pro venezuelské občany, kteří kvůli karanténě nemohli pracovat a zůstali doma. Vláda již na konci března rozdělila státní bonusy, pojmenované “Zůstaňte doma” a “Disciplína a solidarita”. Ty byly místo národní kryptoměny vyplaceny ve fiatu.

Jedno Petro rovná se…?

Je obtížné odhadnout, jaký dopad bude tento bonus mít ať již pro lékaře, nebo na cenu Petra. Přestože je Petro prezentováno jako stable coin, jeho cena je ve skutečnosti velmi nestabilní.

Podle oficiálních údajů vlády má 1 Petro hodnotu 58,93 USD (USD). Na sekundárních trzích je však jeho cena mnohem nižší. Na burze Amberes, což je nejoblíbenější burza mezi venezuelskými obchodníky, stojí asi 0,0026 BTC (asi 18 USD) a Localbitcoins jej nabízí za cenu kolem 0.0038 BTC.

Závěr

Madurova vláda se snažila z Petra vytvořit široce přijímanou národní měnu. S odstupem času musíme konstatovat, že se jim to zatím příliš nedaří. Poslední zprávy říkají, že další testování integrace blockchainu do bankovní infrastruktury bylo až do odvolání pozastaveno.

Je pravděpodobné, že mnozí lékaři budou držet své Petro v naději, že jednoho dne bude mít větší hodnotu. Teď na podobné myšlenky nemají zcela jistě čas, neboť mají plno práce v boji s nebezpečným virem v zemi, která je obzvláště špatně vybavena pro zvládání pandemie. Držme jim palce.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img