V Nigérii je Bitcoin oblíbenou měnou

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

V Nigérii, stejně jako pomalu v celé Africe, je velmi špatná ekonomická situace. Téměř polovina populace této africké země žije v extrémní chudobě, na čemž se významnou měrou podílí i místní zkorumpovaná vláda.

Zájem o Bitcoin

Bitcoin (BTC) se v Nigérii dostal ke slovu a začal si získávat popularitu zejména po krachu nechvalně známého projektu pod názvem Mavrodi Mondial Moneybox (MMM). Tento projekt, který byl vytvořen v roce 2016, sliboval svým investorům 30% měsíční návratnost investic, a to jak ve fiat měně, tak i v bitcoinech.

Od samého počátku, vzhledem k naprosto nereálnému zhodnocení, bylo jasné, že se jedná o podvod. Mnoho lidí se dostalo do dluhové pasti, ze které není prakticky možnost úniku, poté co investovali do MMM nebo dalších následujících Ponzi a pyramidových schémat.

Zdálo by se, že tato negativní zkušenost povede k tomu, že Nigérijci kryptoměnu zavrhnou. Opak je ovšem pravdou. Nejen že zájem o bitcoiny v této zemi neustále roste, ale Nigérie je navíc mezi africkými zeměmi číslem jedna v zájmu o tuto největší kryptoměnu.

I přes to, že centrální banka Nigérie varovala občany této africké země, že Bitcoin není v zemi zákonným platidlem, patřila Nigérie k africkým zemím s největším počtem nových uživatelů bitcoinů v roce 2018. Tuto informaci zveřejnil v loňském roce Chartered Institute of Bankers of Nigeria (CIBN).

Příčiny zájmu

Co tedy vlastně stojí za tímto rostoucím zájmem o bitcoiny v Nigérii? Na přijetí bitcoinů se podílí asi těchto pět hlavních faktorů:

Rostoucí vzdělání

To, co brání vstupu více lidí do kryptografického průmyslu, je jejich nedostatečné vzdělání. Nigérie zažila tuto situaci právě v roce 2016 v souvislosti s Ponzi a pyramidovými schématy, které v této zemi rostly jako houby po dešti. Tento stav se ovšem v Nigérii velmi rychle mění. V této zemi totiž roste kryptografické vzdělání poměrně rychlým tempem. Každý den se konají setkání, konference, podcasty a vznikají skupiny sociálních médií, aby vzdělávaly více Nigerijců v oblasti obchodování s bitcoiny a kryptoměnami.

Alternativní zdroj příjmů

Díky zkorumpované vládě patří Nigérie k zemím s vysokou mírou chudoby. V roce 2018 se odhadovalo, že celých 86,9 milionů obyvatel této země žije v extrémní chudobě. Pokud si uvědomíme, že v této nejlidnatější zemi Afriky žije 190 milionů obyvatel (údaj k roku 2017), představuje toto číslo takřka polovinu obyvatel země. A z tohoto důvodu hledá celá řada Nigérijců alternativní zdroj příjmů. A zdá se, že Bitcoin je pro ně volbou číslo jedna.

Přeshraniční transakce

Se zvyšující se úrovní chudoby vstupuje stále více mladých lidí do globální ekonomiky s orientací na digitální služby. Situace v Nigérii ovšem není vůbec růžová, neboť Nigérijci nemohou používal Paypal a ani další možnosti, jako jsou Money Gram a TransferWise. Tyto systémy jsou nejen drahé a pomalé, ale mají rovněž rigidní ověřovací systém. Proto se zde objevují zjevné potíže s přijímáním plateb od zahraničních klientů. A zde přichází na řadu opět Bitcoin. Ten jim totiž nabízí flexibilní, téměř okamžitý a levnější způsob přijímání přeshraničních plateb po poskytnutí služeb klientům a společnostem.

Svoboda

Jak kdysi řekl Tyler Winklevoss, spoluzakladatel a generální ředitel kryptoburzy Gemini Trust:

„Lidé si zvolí kryptoměny kvůli množství svobody, kterou nabízí. Na rozdíl od bank nikdo nemůže ovládat vaše bitcoiny!“

Pomocí Bitcoinu tak mohou Nigérijci posílat a přijímat měnu globálně, aniž by je někdo zastavil.

Uchovatel hodnoty

Inflace v zemi a následná blesková devalvace nairy, fiatové měny v Nigérii, způsobila, že tato měna ztratila funkci uchovatele hodnoty. A to byla jedna z příčin, která vedla obyvatele k tomu, ukládat hodnotu do deflační měny, kterou je právě Bitcoin. Ten může chránit investory před nadměrným tiskem peněz z ústředních orgánů a před dalšími nejistotami.

Závěr

V Nigérii neexistují v současné době žádné předpisy, které se týkají oblasti kryptoměn. V září 2019 oznámila Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), že zřídí Výbor pro plánování Fintech a pracovní skupinu Blockchain / Virtual Financial Assets Working Group.

Úkolem těchto skupin je vytvoření rámce pro podporu inovací a regulace v rámci blockchainu a virtuálních finančních aktiv. Mezi členy skupiny najdeme úředníky regulačních agentur, technické experty a zástupce soukromého sektoru.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img