Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi byl natrvalo zablokován jeho účet na Twitteru. Dochází k tomu necelé dva týdny před jeho odchodem z funkce prezidenta Spojených států. Pro současného prezidenta jde o velmi bolestivý krok, neboť jej sledovalo více než 88 milionů jeho příznivců.
Twitter oznámil tento krok v pátek pozdě večer a uvedl, že provedl „pečlivou kontrolu“ prezidentových nedávných tweetů a způsobu, jakým jsou přijímány. Během toho dospěl k závěru, že dva z jeho posledních tweetů z jeho osobního účtu, @realDonaldTrump, mohou vést k dalšímu kolu násilí během inaugurace nově zvoleného prezidenta Joe Bidena koncem tohoto měsíce.
Trump opakovaně zpochybňoval výsledky prezidentských voleb v roce 2020, ve kterých podlehl demokratickému vyzyvateli Joe Bidenovi, a tvrdil, že volby byly „ukradeny“. Před středečním zasedáním Kongresu řekl svým příznivcům na shromáždění:
„Zastavíme krádež. Půjdeme pěšky po Pensylvánské třídě a půjdeme na Kapitol“
Již v minulosti byl Trumpovi přístup na Twitter zablokován
Twitter již ve středu pozastavil Trumpovi přístup na 12 hodin poté, co dav složený z prezidentových příznivců vnikl do budovy amerického Kapitolu a přerušil zasedání. Během nepokojů zemřelo pět osob, včetně čtyř příznivců současného prezidenta Donalda Trumpa a také důstojníka policie.
V pátečním prohlášení společnosti Twitter se píše:
„V souvislosti s děsivými událostmi tohoto týdne jsme již ve středu dali jasně najevo, že další porušení pravidel Twitteru by mohlo mít za následek právě tento postup.“
Twitter následně zakázal i další účty, konkrétně se jednalo o kampaňový účet (@TeamTrump), účet ředitele kampaně (@garycoby) a pak byl také uzamčen vládní účet @POTUS poté, co se prezident pokusil pomocí nich obejít svůj původní zákaz.
V reakci na zákaz senátorka Lindsey Grahamová (R-S.C.) vyzvala Kongres, aby zrušil oddíl 230 zákona Communications Decency Act, což je legislativa, která chrání platformy sociálních médií před odpovědností za to, co na nich říkají jejich uživatelé.
Odstaveny byly i další Trumpovy účty na sociálních sítích
Twitter se tak připojil k Facebooku (a Instagramu), Snapchatu a Twitchu. Každá z těchto společností ve středu buď dočasně (nebo neomezeně) pozastavila jeho účet. Twitch a Facebook naznačily, že Trump může po inauguraci nového prezidenta získat svůj přístup zpět.
A přidala se i společnost Shopify, která zablokovala Trumpův kampaňový digitální obchod a YouTube oznámila přijetí změn, které jim pomohou zakázat šíření dezinformací během voleb. Stranou nezůstává ani Reddit, který zabanoval r/DonaldTrump a r/conspiracy community.
A pak tu máme Apple, který pohrozil, že zakáže na svých produktech aplikaci Parler (Parler je americká služba pro mikroblogování a sociální síť), pokud nedojde k moderování obsahu. Google rovnou Parler pozastavil, dokud nebude vyřešen nedostatek „robustní moderátorské práce“. Oblíbený Discord také již mezitím zakázal svůj server „Donald“, který je oblíbený u pro-trumpovské komunity.
Již dříve během pátku Twitter pozastavil řadu účtů, které prokázaly podporu internetového spiknutí QAnon, včetně účtu bývalého poradce pro národní bezpečnost a generála ve výslužbě Michaela Flynna či právníka a velkého podporovatele Donald Trumpa Sidneyho Powella.
A pak tu je například platební platforma Stripe, která v pátek pozastavila účet krajně pravicové skupiny Proud Boys či platforma pro streamování videa DLive, která rovněž pozastavila v souvislosti se středečními nepokoji několik účtů.
Edwin from Stripe here. I can't share specifics about individual Stripe users, but it's our policy to prohibit groups that incite violence from using Stripe (https://t.co/sgiug7klsj). Proud Boys violates this policy. We will continue to disable violators as we find them.
— Edwin Wee (@edwinwee) January 8, 2021
Závěr
Tento začátek roku je nejen pro kryptoměny velmi bouřlivý a aktuální situace ve Spojených státech je vyhrocená, jak nikdy během prezidentských voleb ještě nebyla. Podle posledních zpráv se dokonce demokraté chystají podat na prezidenta Donalda Trumpa ústavní žalobu a pokusit se jej odvolat pár dní před koncem řádného mandátu z funkce.
A do toho tu máme zablokování drtivé většiny jeho účtů, které pochopitelně vyvolává mnoho otázek, z nichž ty nejdůležitější a globální jsou: „Mají mít provozovatelé sociálních sítí možnost blokace i takto důležitých účtů? A kdo zaručí, že tato moc není a nebude zneužita?“ Mimochodem dokážete si podobné odstřižení (prezidenta, premiéra..) představit i v naší kotlině?