Krypto komunita žádá Trumpa o milost pro Assange, Snowdena a Ulbrichta

3.7
(3)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Pouhých 44 dní před inaugurací Joea Bidena jako prezidenta Spojených států prosí kryptokomunita Donalda Trumpa, aby využil své pravomoce a prominul trest zakladateli darknetu Silk Road.

Jason Williams, spoluzakladatel společnosti Morgan Creek Digital Assets, na svůj Twitter nedávno přidal příspěvek, ve kterém žádal Trumpa, aby „udělal správnou věc“ a prominul Ulbrichtovi a whistlebloweru Edwardu Snowdenovi trest. O několik dní později ho následoval Peter McCormack z podcastu What Bitcoin Did a do seznamu potenciálních milostí přidal zakladatele WikiLeaks Juliana Assange.

Snowden, Ulbricht a Assange

Ulbricht, zakladatel temného webového tržiště Silk Road, si v současné době odpykává dva doživotní tresty bez možnosti podmínečného propuštění poté, co byl shledán vinným z federálních obvinění z praní špinavých peněz, počítačového hackingu a obchodování s narkotiky.

Snowden, bývalý zaměstnanec CIA a sub-kontraktor národní bezpečnostní agentury, který se stal whistleblowerem a vypustil do tisku tajné informace, opustil Spojené státy v roce 2013 a byl mu udělen azyl v Rusku. Ministerstvo spravedlnosti ho obvinilo z porušení zákona o špionáži z roku 1917 a krádeže vládního majetku.

Ačkoli byl Assange australským státním příslušníkem, čelil obvinění od více než jednoho vnitrostátního orgánu, mimo jiné za obvinění ze sexuálního napadení ve Švédsku. V roce 2019 jej Spojené státy obvinily z porušení zákona o špionáži z roku 1917 v souvislosti se zveřejněním tajných dokumentů na kontroverzním webovém serveru WikiLeaks, jehož je tvůrcem.

Neomezená pravomoc prezidenta

Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu je pravomoc amerického prezidenta prominout někomu trest „neomezená“, ačkoli toto rozhodnutí je zpochybňováno v médiích kvůli pověsti Trumpa. V roce 2017 omilostnil, zmírnil nebo zrušil test u 45 osob obviněných z federálních trestných činů.

Vzhledem k tomu, že počet federálních milostí, které Trump může vydat, není nijak omezena, může být rozhodování o tom, kdo je obdrží, jednoduše otázkou reakce na veřejné pobouření nebo osobních preferencí. Trump již o svých plánech omilostnit Snowdena mluvil v srpnu tohoto roku.

Jelikož se čas krátí, někteří krypto nadšenci se snaží upoutat pozornost a žádosti o prominutí trestu zveřejňují na Twitteru.

Závěr

Ačkoliv se našlo mnoho lidí, kteří touží po osvobození Ulbrichta, ne všichni s tím souhlasí, a to vzhledem ke kontroverzní povaze Silk Road, která mimo jiné slouží jako zprostředkovatel nákupu a prodeje drog. Co si o tom myslíte vy? Dá se něco takového odpustit?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img