Americký úřad žaluje Facebook v antimonopolním řízení

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Federální obchodní komise Spojených států podala žalobu na společnost Facebook Inc., kde tvrdí, že se společnost zabývá protisoutěžními praktikami od doby, kdy na přelomu roku 2010 získala dominantní globální postavení.

Protisoutěžní praktiky

Podle veřejných spisů se regulační orgán domnívá, že Facebook systematicky nakupoval nebo reprodukoval funkce jakéhokoli konkurenta v sociálních médiích, které by mohly představovat hrozbu pro dominanci společnosti. Soudní proces cituje nákup Instagramu v roce 2012 a akvizici WhatsApp v roce 2014 jako nejkřiklavější příklady protisoutěžních praktik.

Podle interní a veřejné komunikace, kterou agentura získala, manažeři Facebooku uznali Instagram jako potenciální hrozbu. Postupná popularizace chytrých telefonů a zaměření Instagramu na sdílení fotografií znamenalo, že platforma pravděpodobně získá významný podíl na trhu.

Na červencovém kongresovém slyšení s antimonopolním výborem namítl Mark Zuckerberg, že v té době ještě nebylo jasné, že v této oblasti bude dominovat Instagram. Soubory ale tvrdí, že pokusy Facebooku posílit možnosti sdílení fotografií nevyšly dobře.

WhatsApp byl podle žaloby zakoupen, aby zabránil aplikaci v instalaci vlastní platformy sociálních médií, která by úzce konkurovala Facebooku. Vzhledem ke své silné pozici globální platformy pro zasílání zpráv by byly pokusy o zavedení funkcí sociálních médií snazší než pro novou společnost začínající od nuly.

U WhatsApp a Instagramu to nekončí

Regulační orgány rovněž poznamenaly, že Facebook se pokusil koupit další konkurenty, jako je Twitter a Snapchat. A sice hned vedle řady dalších zdánlivě protisoutěžních praktik, jako jsou přísná omezení API a nákup Onavo.

Cílem soudního řízení je vynutit vyčlenění společností Instagram, WhatsApp a potenciálně dalších divizí jako nezávislých společností. Usiluje také o represivní odškodnění, zákazy podobného chování v budoucnu a nařízení pravidelných inspekcí ze strany FTC.

V hledáčku od roku 2019

Od roku 2019 je Facebook regulátory silně kritizován za to, že stojí na čele Libry, globálního platebního systému založeného na kryptoměně, nyní známého jako Diem.

Platforma měla být původně integrována s dalšími produkty Facebooku, včetně WhatsApp, a nalákat tak miliardy uživatelů ke kryptoměně vedené Facebookem. V roce 2020 gigant zkoušel i klasické platby ve WhatsApp.

I když od těchto plánů bylo nakonec upuštěno, protože projekt byl drasticky přepracován tak, aby vyhovoval požadavkům regulačních orgánů, potenciální odstranění Instagramu a WhatsAppu by způsobilo, že Facebook bude z hlediska dosahu a integrace produktů výrazně oslaben. Facebook Financial, divize zodpovědná za Diem a další fintech projekty, by také mohla být zaměřena na přímé odstranění konkurence.

Přehodnocení názorů

Kupodivu FTC původně schválilo akvizice Instagramu i WhatsApp. Není jasné, co přesně vedlo zákonodárce a agenturu k přehodnocení jejich postoje. Facebook v posledních letech stále více podléhá regulační kontrole.

Závěr

Poté, co společnost Facebook bez souhlasu prodala uživatelská data analytické firmě Cambridge Analytica, rozmohla se rozsáhlá reakce regulačních orgánů i veřejnosti. Senátor Ted Cruz a prezident Donald Trump poté zakoupili údaje, aby se mohli zaměřit na potenciální voliče v jejich prezidentských kampaních v roce 2016. Od té doby se Facebook nemůže zbavit zvýšeného dohledu regulátorů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img