Je nutné mít na těžbu kryptoměn laboratoř?

5
(1)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Rozhodli jste se pustit do těžby kryptoměn? Pak si v první řadě musíte vybrat, jakou kryptoměnu chcete vůbec těžit. Jak na to? No, pokud Vás těžba láká spíše jako hobby, je nejlepší si zkrátka vybrat měnu, která má podle Vás největší budoucnost a líbí se Vám, co vlastně nabízí.

Těžba pak může být zajímavou možností akumulace této kryptoměny, kdy je dobré si určit časový horizont prodeje, případně cenu, za kterou jste ochotni dané mince prodat. Tenhle přístup však rozhodně není možný v dobu, kdy byste chtěli těžit s účelem maximalizace zisku. Čím větší jsou Vaše operace, tím více musíte přemýšlet nad tím, jakou kryptoměnu (a kdy!) těžíte. Navíc potřebujete uplatit energie apod., což znamená, že potřebujete být ziskoví stabilně a nemůžete čekat, až cena dané kryptoměny konečně vzroste.

Proto je rozhodně důležité mít přehled o tom, jaká je ziskovost těžby určité kryptoměny na konkrétním stroji, ideálně navíc v porovnání s ostatními kryptoměnami. K tomu pak samozřejmě můžete využít stránek typu coinwarz.com, whattomine.com, coincalculators.io a další. Jsou ale tato čísla opravdu spolehlivé? Pro průmyslovou těžbu rozhodně ne! Schválně zkuste zadat stejné parametry do různých kalkulaček a uvidíte, že se ziskovost může lišit klidně i o více než 20 %. Jedná se totiž jen a pouhé odhady, kdy každý z nich využívá mírně se lišící algoritmus. Pokud pak chcete těžit ve velkém, rozhodně budete potřebovat reálné výsledky, které doopravdy reflektují faktickou ziskovost.

Skutečné výsledky těžby

Jak to tedy vyřešit? My jsme se rozhodli pro cestu těžební laboratoře. Ta nám sice sama o sobě nevydělává, ale stejně je jednou z největších přidaných hodnot, které vytváříme. Laboratoř totiž slibuje jednu z mála možností, jak získat okamžité a pravdivé informace o stavu těžby jednotlivých kryptoměn. Naše stroje běžící v laboratoři tak reálně představují měřítko stavu těžby, kdy právě na jeho základě jednoduše analyzujeme ziskovost a určujeme, co se vlastně bude těžit.

Přepínání těžby v reálném čase

I když byste však zjistili jakou kryptoměnu se vyplatí těžit nejvíce, je zde důležité myslet i na další faktory, a to zejména v případě, kdy máte více druhů těžařských zařízení. Každá sestava, včetně jejího konkrétního nastavení, totiž může přinést lišící se výsledky. U nás to pak platí zejména, kdy ve správě máme prakticky všechny typy karet, které na trhu od roku 2013 jsou. Nevyužíváme pak vždy samozřejmě úplně všechny, ale těžba běží zpravidla na strojích vyrobených po roce 2015. Abychom tedy maximalizovali zisk, před spuštěním těžby na dané sestavě nejprve testujeme ziskovost, ale i spotřebu, stabilitu a další. Až teprve poté, co získáme všechny tyto informace, začínáme těžit na čisto s větším množstvím strojů daného typu a nastavení. Nejde tu navíc jen o maximalizaci zisku, ale i o to, že pár nepovedených kroků může vést k tomu, že Vám vypadne polovina farmy.

Těžba více kryptoměn najednou

V době, kdy trh kryptoměn roste, bývá zajímavý tzv. dual mining či duální těžba. To znamená, že na svých zařízeních těžíte více kryptoměn najednou. Takovým typickým příkladem, který se pyšní velkou oblibou je třeba těžba Zilliqy a Etherea, kdy většina výkonu proudí do těžby etherů a malá část těží mince zilliqa. O to víc je zde však před každým nastavením strojů potřeba spočítat, jak se změní jejich spotřeba a ověřit, zdali bude pro toto navýšení spotřeby dostatečná kapacita elektro soustavy. To už je lepší ztratit na ziskovosti, než shodit hlavní rozvaděč a čekat na výjezd zásahového týmu. I to se však dá otestovat na základě výsledků z laboratoře.

Software pro těžbu

Asi se nedá divit tomu, že ty největší příležitosti přicházejí v dobu, kdy o nich ještě mnoho lidí neví – jinak by jich zkrátka využil každý. To má ale značný dopad na náročnost spuštění těžby. V mnoha případech jsou totiž v začátcích projektů dostupné pouze nedokonalé těžební programy, případně programy poměrně drahé. To se dá řešit tím, že si takový software napíšete sami, pravděpodobně ve spolupráci s několika programátory. Zde je však obzvlášť důležité vše otestovat, kdy navíc experimentovat takovým způsobem rozhodně nemůžete na strojích klientů. Díky těžební laboratoři tak máme přístup k většímu množství těžebních sestav, na kterých nemusíme myslet na ziskovost při testování. Až poté, co se tedy vše ověří a stabilně jede v laboratoři, je možné daný těžební program nainstalovat i na ostatních sestavách a stroje přepnout.

Chcete se ještě dnes zúčastnit Mining Webináře? Registrujte se ZDE.

Za článek děkujeme Ing. Janu Smetenovi, zakladateli a spolumajiteli Starmine holdingu (dodavatel a operátor technologie 10x laboratory s.r.o.).

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Tomicek

to vazne delate reklamu CRYPTO KINGDOM????

Pepa

No to sis všimnul brzy že si CK platí články 🙂

Hulimangha

To jako ze někomu poslu třeba 350 K. A budu mít u nich HW. No to určitě.

spot_img