Platforma IOTA se vydává směrem k decentralizaci

5
(3)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Nadace IOTA vydala nový uzlový software pod názvem Hornet. Tento upgrade uzlu přináší významná vylepšení rychlosti transakcí a paměti. Nadace tak učinila další krok k odstranění centralizovaných součástí sítě IOTA a začala síť decentralizovat.

IOTA

IOTA je distribuovaná kniha pro internet věcí, která místo konvenčního blockchainu používá technologii řízeného acyklického grafu (DAG). Jeho kvantově odolný protokol Tangle pak údajně přináší celou řadu výhod, ke kterým patří nulové poplatky, nekonečná škálovatelnost, rychlé transakce a bezpečný přenos dat.

Vznik IOTy se datuje do roku 2015 a jejími zakladateli jsou David Sønstebø, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener a Serguei Popov. V oblasti blockchainu se tito zakladatelé pohybují již od roku 2010 a někteří z nich se podíleli na vývoji NXT, prvního proof-of-stake blockchainu. Hlavním cílem tvůrců IOTy je integrace technologie blockchainu do internetu věcí (IoT).

Hornet

K základním problémům IOTy patří to, že se jedná převážně o centralizovanou síť, kde udržuje vše pod kontrolou tzv. koordinátor. Vše pak spravuje Nadace IOTA. Po letošním únorovém hacku uvedla Nadace koordinátora na celých 12 dní do režimu offline. Během této doby nebylo možné potvrdit žádné transakce.

IOTA však měla vždy v plánu tohoto koordinátora v určitém okamžiku odstranit. A právě tato nejnovější aktualizace Hornet začne odebírat prvky koordinátora a zahajuje postupný proces decentralizace.

Samotný software uzlů je navržený tak, aby zrychlil síť a usnadnil její provoz. Hornet je napsaný v populárním programovacím jazyce Go a během svého krátkého provozu již prokázal svou hodnotu a výrazně překonává předchozí verzi IOTA softwaru v uzlech.

Zátěžový test, který zahrnoval síť 150 uzlů, způsobil 20násobné zvýšení propustnosti transakcí. Za jednu sekundu provedla síť celkem 650 transakcí. Zároveň pak Hornet údajně spotřebuje 10krát méně paměti než starý software IOTA. V grafu pak vidíte průměrný počet transakcí za sekundu (zelená barva) po spuštění nové aktualizace Hornet.

graf
zdroj: decrypt.co

Hornet team komentoval tuto aktualizaci slovy:

„Jsme hrdí a nadšení, že můžeme Hornet dodat komunitě IOTA a konečně přivést první komponenty decentralizace do hlavní sítě.“

Následně členové týmu dodali:

„S novým vydáním Hornet očekáváme výrazný nárůst počtu uzlů v síti IOTA a vítáme jakoukoli zpětnou vazbu ohledně dalších vylepšení a funkcí požadovaných komunitou.“

Závěr

Cena IOTy se v posledních letech výrazně propadla, a to až o 95 % oproti jejím historickým maximům na hodnotě 5,20 USD. Během několika posledních měsíců však IOTA postupně navyšovala svou cenu, a to až o 130 % ze svého minima na hodnotě 0,1 USD na současnou cenu kolem 0,23 USD.

Blýská se konečně na lepší časy a dočká se komunita IOTy okamžiku, kdy by jejich mince mohla být zcela decentralizovaná? Své názory můžete zanechat v komentářích.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pet

IOTE fandím, pokud se jim podaří odstranit koordinátora a síť si zachová bezpečnost, pak nebude mít konkurenci. věřím jim, že to dokáží a budou první kdo vyřeší trilema.

spot_img