IOTA má plán kompletní decentralizace – Otevírá se cesta k nekonečnému scalingu

5
(1)

Pokud jste dnes sledovali ceny kryptoměn, tak jste si mohli všimnout, že IOTA rostla podstatně víc než ostatní. Důvodem je oznámení plánů na kompletní decentralizaci sítě.

IOTA Tangle

IOTA je kryptoměna, která zvolila jinou cestu. Tradiční kryptoměny stojí na technologii blockchain, zatímco IOTA patří do technologické rodiny DAGů. To je v podstatě jiné uspořádání sítě než u klasických blockchainů.

Síť IOTY se jmenuje Tangle. Na rozdíl od Bitcoinu není uspořádána do bloků, jako je tomu u klasického blockchainu. Místo toho je tvořena samotnými transakcemi. Každá transakce musí ověřit dvě další transakce, aby mohla být přidána do sítě.

Informace o altcoinech: [Názor Experta] Altcoiny čeká zlatá éra – 3 důvody, proč budou úspěšné

IOTA má mnoho unikátních vlastností. Jednou z nich je na příklad absence poplatků za transakce. Díky tomu můžete na Tanglu posílat transakce doslova zadarmo. Tangle má ale stále jeden velký problém, a tím je centrální koordinátor. Koordinátor je software, který dohlíží na to, že transakce na síti jsou validní a nody mohou transakce přidávat do sítě až poté, co je ověřena jejich platnost pomocí koordinátora.

A Nadace IOTA dnes představila plány, jak koordinátora permanentně odstranit, a tím vytvořit opravdu decentralizovanou síť s nulovými poplatky.

IOTA může dominovat

IOTA se dá stále považovat za alfa verzi. V nynější podobě je celý projekt stále centralizovaný. Odstraněním koordinátora dojde k bezprecedentní inovaci. Pokud síť IOTY zvládne tento krok, tak zde budeme mít funkční a bezpečnou síť, která je nejen škálovatelná, ale také nevyžaduje žádné poplatky.

Tím se dostáváme k tomu, že díky své architektuře má IOTA další obrovskou výhodu. Čím více se bude síť využívat, tím rychlejší bude. Je to dáno tím, že každá transakce musí ověřit dvě další transakce, a pokud bude rychle přibývat transakcí, tak zároveň bude růst kapacita celé sítě.

I proto si IOTU vybraly firmy jako Fujitsu či Bosch na testování využití kryptoměn. Tyto firmy totiž cílí na internet věcí, který je klíčový pro budoucí vývoj technologie. Kvůli absenci poplatků a bezpečnosti by IOTA mohla fungovat jako páteř internetu věcí.

Je potřeba trpělivost

Zatím není jasné, kdy bude IOTA plně decentralizována a zda se to vůbec povede. Je ovšem jasné, jaké kroky k tomu mají vést. Již brzy se tak dočkáme testování nové technologie, která funguje bez centrálního dohledu.

Pokud se Nadaci IOTA podaří odstranit koordinátora a vytvořit plně decentralizovanou síť, můžeme se těšit na pořádný rozruch ve světě kryptoměn! IOTA je nicméně stále vysoce experimentální projekt. Po odstranění koordinátora bude muset prokázat svou rezistenci k útokům po delší časové období, aby vznikla jistota, že je síť bezpečná.

Co číst dále?

Bosch a Ethereum – Technologický gigant testuje prototypy na ETH blockchainu

Zdroj:
coordicide.iota.org

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Kdybych byl hnidopich, upozornil bych na poplatky. Finance jsou vlastně energie. A jak tedy transakce na IOTA fungují? Na počátku je snaha o provedení převodu. Aby bylo možné zařadit tuto vaší transakci do matchpoolu (na Tanglu tomu možná říkají jinak), musí nejdříve vás přístroj ověřit dvě cizí transakce pomocí lehkého PoW, při kterém se i rychlý smartphone docela zapotí. Obyčejně jde o akci na pár minut a rychlost této části transakce můžete jako uživatel ovlivnit výkonem vlastního zařízení. A to je právě ten poplatek. S mobilem zaplatíte tím, že budete muset nabíjet dřív, může to mít vliv i na životnost baterie či přístroje, který se při tom značně zahřívá. Ve finále zaplatíte tuto nenulovou částku dodavateli energie, ikdyž jde o nula prd. A pokud máte solární panely, pak platíte ve formě amortizace baterie, případně přístroje. Nicméně toto je opravdu hnidopišství nejhrubšího zrna. To uznávám.

Další věc se týká rychlosti. Je fakt, že Tangle má ze své podstaty nekonečnou škálovatelnost, ale myslím (a to může být na diskusi), že koncového zákazníka se nějaké razantní zrychlení do budoucna nedotkne, protože ve druhé fázi, kdy se vám tedy podařilo potvrdit dvě transakce, čímž jste získali oprávnění k uložení transakce vlastní, která nyní čeká na potvrzení, můžete jen doufat v to, jaké zařízení pro schválení vlastní transakce si vyfasujete na druhé straně a doufáte, že nechytíte Didaktika, který se s tím bude párat půl dne (i to se dá zahrnout do hypotetické formy poplatku – stojí vás to čas, který v této druhé fázi nedokážete ovlivnit). To je samozřejmě přehnané. V praxi transakce na IOTA trvá v rozmezí deseti až třiceti minut a tak to, podle mě, bude vždy. Na placení v obchodě tedy nic moc, ale pro internet věcí perfektní. Jde o to, že takto dlouho (nebo krátce, chcete-li) budou transakce trvat při jakémkoliv počtu připojených zařízení a nemůže se stát, že na to budete čekat pomalu dva dny, jako u Bitcoinu v zimě roku 2017. A nezapomínejme, že zařízení v síti internetu věcí bude patrně řádově více, než lidí na planetě. Na druhou stranu kryptoměny, kde vám to rychle schválí specializované zařízení, budou mít patrně v tomto ohledu většinou navrch pro člověka. Proto si myslím, že IOTA si jede svoji linku a ostatním kryptoměnám (kromě těch s Tanglem) ani neleze do zelí. Má svou vlastní originální hodnotu a myslím, že se to projevuje i na trzích.

Pokud vím, tak IOTA měla používat centrálního koordinátora pouze do chvíle, kdy bude připojeno tolik zařízení, aby nebylo možné provést 33% útok, což je (nebo dosud byla) slabina tohoto řešení. Pokud se jim to podařilo vyřešit ještě jinak, tak potom hodně velkej klobouk hodně hluboko dolů!! IOTA je naprosto převratný smart kontraktový vynález, tak jen houšť! ? A pokud jí čas prověří jako funkční, v principu bezchybné, řešení, stejně jako princip Bitcoinu, tak potom… ?

Rob

Jak píšete: “Zvedám kafe k puse a tudíž platím svou energii za to, že si chci to kafe vypít.”, tak ano, to je vlastně opravdu zhruba to, co jsem měl na mysli. A je fakt, že prakticky je poplatek nula prd, jak píšu, ale na druhou stranu, kdyby byl člověk opravdu hnidopich, tak úplně naprosto zdarma to není, ikdyž se jedná o tak malý poplatek a navíc přenesený, až se zdá, jako by žádný nebyl. Vlastně se tím snažím jen vysvětlit, že v tomto případě nejde o službu zdarma (což by mně osobně připadalo minimálně hodně podezřelé), ale naopak ten poplatek, který vlastně existuje, je tak šikovně aplikován, že to člověk prakticky nepocítí. Je fakt, že jsem to měl takhle podat, což by bylo asi ideální. Každopádně díky moc za reakci! 🙂

Hmm

Robe, Robe, s těma poplatkama jsi dost přestřelil. Je to jako tvrdit, že psaní zde komentářů je zpoplatněné, protože to spotřebovává elektrickou energii.
Nebo když na nějaký zámek dají vstup zdarma. Ale pro tebe vstup zdarma není, protože k tomu zámku musíš dojet autem a to baští benzín.
Prostě poplatek je něco úplně jiného.

Rob

Jak už jsem odpovídal nahoře, tak ano, máte pravdu v tom, že ten poplatek v podstatě člověk nepocítí, ale opravdu to neznamená, že by neexistoval. V podstatě se platí za bezpečnost sítě lehkým PoW, ale máte pravdu, že ta částka je z lidského pohledu zanedbatelná, nicméně ne neexistující. Zadarmo by to ani fungovat nemohlo a pokud ano, neměl bych v to důvěru. Tady se jedná spíše o to, že ten poplatek, který vlastně zajišťuje bezpečnost Tanglu, je tak šikovně aplikován, až člověku připadá, jakoby žádný nebyl. I s tím zámkem bych s Vámí klidně souhlasil, ale podle mě to není analogie, protože fakt, že jste k zámku dojeli autem, nemá přímý vliv na provoz toho zámku… Ikdyž, třeba se pletu. Kdyby nikdy nikdo k tomu zámku nepřijel ani nedošel, pak by vlastně nebyl důvod existence toho zámku. Otázkou je (a to už se dostáváme téměř do filosofické roviny), zda vůbec může existovat zámek, ke kterému nikdy nikdo nedošel ani nedojel nebo na něj nepomyslel (to stojí zase energii mozek). Může tedy vůbec existovat cokoliv, do čeho nevstupuje jakkoliv přeneseně energie (a tedy jakoby poplatek) z venčí? Vydává padající strom v lese nějaký zvuk i v případě, že jej nikdo neslyšel? Teď jsem si teprve trochu zapřeháněl. 🙂

Hmm

Opět nesouhlasím, protože tady nejde o to jestli člověk poplatek pocítí a je zanedbatelný nebo není. Zkusím ti to tedy vysvětlit jinak.
Poplatek za transakci by to byl, kdyby ty peníze za elektrickou energii šly např. provozovateli sítě IOTA. Ale platba za elektriku jde úplně jinému subjektu, který s IOTou nemá nic společného a je mu úplně jedno jestli na PC budeš provádět transakce nebo hrát hry.
A když chceš trochu filosofie, tak jí máš mít: pokud si místo provedení transakce v síti IOTA (kde zaplatíš takřka nic za elektřinu) sedneš raději do hospody a dáš si pár piv, tak za ně zaplatíš mnohem víc. Takže na druhou stranu platby v IOTA nejenže jsou bez poplatku, ale ještě ti hromadu peněz “vydělají”, protože bys je jinak prochlastal 🙂

PS.: Ano, padající strom zvuk vydává i když ho nikdo neslyší 😀

Rob

Jo tak to je fakt s těmi subjekty. IOTA ode mě poplatek nedostává – uznávám. Vlastně se jedná z mé strany o poskytnutí služby za zajištění dvou náhodných transakcí. Takže nejde o poplatek, ale zadarmo to není. Na tom se, myslím, shodneme. Samozřejmě se bavíme spíše o teoretických částkách, než o tom, co by se dalo jakkoliv pocítit. To je jasné.

A transakce na IOTA že peníze vydělají, když je provedu místo vysedávání v hospodě? Supr argument! 😀 Já bych řekl spíš ušetří, abychom udrželi diskusi v rovině sporu alespoň skrze slovíčkaření. 🙂 Nicméně když si sednu do hospody na pívo, získám odlišný zážitek, který mi zase IOTA nedokáže dát. A pak tedy záleží na tom, jakou vnitřní hodnotu pro mě pivní zážitek má a kolik jsem pro něj ochoten ztratit. A víš, jaké pivo by bylo nejdražší? To, které jsem zaplatil pomocí IOTA při aktuálním kurzu. 🙂

No akorát s tím stromem si nejsem vůbec jist. To je stejné, jako tvrdit, že existuje něco, co ještě nikdy nikdo neviděl. Vyvrátit se to nedá, ale chybí důkaz existence…

Dík za reakce!

Hmm

Heureka, konečně shoda. Není to polatek, ale není to zadarmo. To beru.
Však taky to “vydělají” bylo v uvozovkách. Smozřejmě zážitek v hospodě u pivka se nadá vůbec s nějakým ťukáním do klávesnice vůbec srovnávat. Akorát když už jsme “vepři”, tak pivko za jednu IOTU při aktuálním kurzu bych docela bral.

A padající strom už určitě někdo viděl 😉 Tím jsem si docela jist.

PS. slovy klasika: “Však vaši p..u jsem taky neviděl a věřím že jí máte”, ale to byla spíš otázka víry.

Rob

? Jo vepři jsme! Já myslel ten strom, kterej ještě nikdy nikdo neviděl a neslyšel padat… Jinak mi už v vážně docházejí argumenty. Tak na štěstí! ?

Hmm

Jj, taky dám ještě kousek rumíka ať se mi líp trejdí a lezu do pelechu. Však už v osum ráno budu vstávat 🙂 Tak zas někdy…

Rob

Jj, těším se na náš další konstruktivní spor. Měj se fajn! 🙂

Hmm

Ještě mě napadla jedna věc, pokud myslíš ten strom kterej ještě nikdo nikdy neviděl a neslyšel spadnout, jak víš že spadnul. A spadnul vůbec?

Rob

No právě… To nikdo neví. Ale protože nikdo nevynaložil tu energii, aby se dostal do jeho blízkosti, jako by neexistoval. Jenže co když tam opravdu stál? Zde vidíme, že IOTA mimo jiné vybízí k filosofickým otázkám. 🙂

spot_img