IOTA má plán kompletní decentralizace – Otevírá se cesta k nekonečnému scalingu

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Apple iCloud je aplikace pro sledování – tvrdí šéf Telegramu • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Novogratz: Akcie Tesly jsou jako Bitcoin • Grayscale Bitcoin Trust získal licenci od americké SEC • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...

[Večerní souhrn článků] • Šest předních centrálních bank spolupracuje na výzkumu kryptoměn • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

Pokud jste dnes sledovali ceny kryptoměn, tak jste si mohli všimnout, že IOTA rostla podstatně víc než ostatní. Důvodem je oznámení plánů na kompletní decentralizaci sítě.

IOTA Tangle

IOTA je kryptoměna, která zvolila jinou cestu. Tradiční kryptoměny stojí na technologii blockchain, zatímco IOTA patří do technologické rodiny DAGů. To je v podstatě jiné uspořádání sítě než u klasických blockchainů.

Síť IOTY se jmenuje Tangle. Na rozdíl od Bitcoinu není uspořádána do bloků, jako je tomu u klasického blockchainu. Místo toho je tvořena samotnými transakcemi. Každá transakce musí ověřit dvě další transakce, aby mohla být přidána do sítě.

Informace o altcoinech: [Názor Experta] Altcoiny čeká zlatá éra – 3 důvody, proč budou úspěšné

IOTA má mnoho unikátních vlastností. Jednou z nich je na příklad absence poplatků za transakce. Díky tomu můžete na Tanglu posílat transakce doslova zadarmo. Tangle má ale stále jeden velký problém, a tím je centrální koordinátor. Koordinátor je software, který dohlíží na to, že transakce na síti jsou validní a nody mohou transakce přidávat do sítě až poté, co je ověřena jejich platnost pomocí koordinátora.

A Nadace IOTA dnes představila plány, jak koordinátora permanentně odstranit, a tím vytvořit opravdu decentralizovanou síť s nulovými poplatky.

IOTA může dominovat

IOTA se dá stále považovat za alfa verzi. V nynější podobě je celý projekt stále centralizovaný. Odstraněním koordinátora dojde k bezprecedentní inovaci. Pokud síť IOTY zvládne tento krok, tak zde budeme mít funkční a bezpečnou síť, která je nejen škálovatelná, ale také nevyžaduje žádné poplatky.

Tím se dostáváme k tomu, že díky své architektuře má IOTA další obrovskou výhodu. Čím více se bude síť využívat, tím rychlejší bude. Je to dáno tím, že každá transakce musí ověřit dvě další transakce, a pokud bude rychle přibývat transakcí, tak zároveň bude růst kapacita celé sítě.

I proto si IOTU vybraly firmy jako Fujitsu či Bosch na testování využití kryptoměn. Tyto firmy totiž cílí na internet věcí, který je klíčový pro budoucí vývoj technologie. Kvůli absenci poplatků a bezpečnosti by IOTA mohla fungovat jako páteř internetu věcí.

Je potřeba trpělivost

Zatím není jasné, kdy bude IOTA plně decentralizována a zda se to vůbec povede. Je ovšem jasné, jaké kroky k tomu mají vést. Již brzy se tak dočkáme testování nové technologie, která funguje bez centrálního dohledu.

Pokud se Nadaci IOTA podaří odstranit koordinátora a vytvořit plně decentralizovanou síť, můžeme se těšit na pořádný rozruch ve světě kryptoměn! IOTA je nicméně stále vysoce experimentální projekt. Po odstranění koordinátora bude muset prokázat svou rezistenci k útokům po delší časové období, aby vznikla jistota, že je síť bezpečná.

Co číst dále?

Bosch a Ethereum – Technologický gigant testuje prototypy na ETH blockchainu

Zdroj:
coordicide.iota.org

13 KOMENTÁŘE

13
Komentujte

avatar
1 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
RobHmmKracikA Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Rob
Host
Rob

Kdybych byl hnidopich, upozornil bych na poplatky. Finance jsou vlastně energie. A jak tedy transakce na IOTA fungují? Na počátku je snaha o provedení převodu. Aby bylo možné zařadit tuto vaší transakci do matchpoolu (na Tanglu tomu možná říkají jinak), musí nejdříve vás přístroj ověřit dvě cizí transakce pomocí lehkého PoW, při kterém se i rychlý smartphone docela zapotí. Obyčejně jde o akci na pár minut a rychlost této části transakce můžete jako uživatel ovlivnit výkonem vlastního zařízení. A to je právě ten poplatek. S mobilem zaplatíte tím, že budete muset nabíjet dřív, může to mít vliv i na životnost… Číst vice »

Hmm
Host
Hmm

Robe, Robe, s těma poplatkama jsi dost přestřelil. Je to jako tvrdit, že psaní zde komentářů je zpoplatněné, protože to spotřebovává elektrickou energii.
Nebo když na nějaký zámek dají vstup zdarma. Ale pro tebe vstup zdarma není, protože k tomu zámku musíš dojet autem a to baští benzín.
Prostě poplatek je něco úplně jiného.

Rob
Host
Rob

Jak už jsem odpovídal nahoře, tak ano, máte pravdu v tom, že ten poplatek v podstatě člověk nepocítí, ale opravdu to neznamená, že by neexistoval. V podstatě se platí za bezpečnost sítě lehkým PoW, ale máte pravdu, že ta částka je z lidského pohledu zanedbatelná, nicméně ne neexistující. Zadarmo by to ani fungovat nemohlo a pokud ano, neměl bych v to důvěru. Tady se jedná spíše o to, že ten poplatek, který vlastně zajišťuje bezpečnost Tanglu, je tak šikovně aplikován, až člověku připadá, jakoby žádný nebyl. I s tím zámkem bych s Vámí klidně souhlasil, ale podle mě to není… Číst vice »

Hmm
Host
Hmm

Opět nesouhlasím, protože tady nejde o to jestli člověk poplatek pocítí a je zanedbatelný nebo není. Zkusím ti to tedy vysvětlit jinak. Poplatek za transakci by to byl, kdyby ty peníze za elektrickou energii šly např. provozovateli sítě IOTA. Ale platba za elektriku jde úplně jinému subjektu, který s IOTou nemá nic společného a je mu úplně jedno jestli na PC budeš provádět transakce nebo hrát hry. A když chceš trochu filosofie, tak jí máš mít: pokud si místo provedení transakce v síti IOTA (kde zaplatíš takřka nic za elektřinu) sedneš raději do hospody a dáš si pár piv, tak… Číst vice »

Rob
Host
Rob

Jo tak to je fakt s těmi subjekty. IOTA ode mě poplatek nedostává – uznávám. Vlastně se jedná z mé strany o poskytnutí služby za zajištění dvou náhodných transakcí. Takže nejde o poplatek, ale zadarmo to není. Na tom se, myslím, shodneme. Samozřejmě se bavíme spíše o teoretických částkách, než o tom, co by se dalo jakkoliv pocítit. To je jasné. A transakce na IOTA že peníze vydělají, když je provedu místo vysedávání v hospodě? Supr argument! 😀 Já bych řekl spíš ušetří, abychom udrželi diskusi v rovině sporu alespoň skrze slovíčkaření. 🙂 Nicméně když si sednu do hospody na… Číst vice »

Hmm
Host
Hmm

Heureka, konečně shoda. Není to polatek, ale není to zadarmo. To beru.
Však taky to “vydělají” bylo v uvozovkách. Smozřejmě zážitek v hospodě u pivka se nadá vůbec s nějakým ťukáním do klávesnice vůbec srovnávat. Akorát když už jsme “vepři”, tak pivko za jednu IOTU při aktuálním kurzu bych docela bral.

A padající strom už určitě někdo viděl 😉 Tím jsem si docela jist.

PS. slovy klasika: “Však vaši p..u jsem taky neviděl a věřím že jí máte”, ale to byla spíš otázka víry.

Rob
Host
Rob

? Jo vepři jsme! Já myslel ten strom, kterej ještě nikdy nikdo neviděl a neslyšel padat… Jinak mi už v vážně docházejí argumenty. Tak na štěstí! ?

Hmm
Host
Hmm

Jj, taky dám ještě kousek rumíka ať se mi líp trejdí a lezu do pelechu. Však už v osum ráno budu vstávat 🙂 Tak zas někdy…

Rob
Host
Rob

Jj, těším se na náš další konstruktivní spor. Měj se fajn! 🙂

Hmm
Host
Hmm

Ještě mě napadla jedna věc, pokud myslíš ten strom kterej ještě nikdo nikdy neviděl a neslyšel spadnout, jak víš že spadnul. A spadnul vůbec?

Rob
Host
Rob

No právě… To nikdo neví. Ale protože nikdo nevynaložil tu energii, aby se dostal do jeho blízkosti, jako by neexistoval. Jenže co když tam opravdu stál? Zde vidíme, že IOTA mimo jiné vybízí k filosofickým otázkám. 🙂

Nejnovější články

[Přehled trhu] 24.01.20 Bitcoin ztratil 850 USD! [BTC] -4% [LTC] -8% [BSV] -16,25% [ETC] -9,71% [DASH] -7,9%

Bitcoin ztratil 850 USD. Bitcoin SV pokračuje v masivním propadu. Litecoin musí hledat novou podporu poté, co včera neudržel...

[Večerní souhrn článků] • Apple iCloud je aplikace pro sledování – tvrdí šéf Telegramu • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co se ten den událo, najdete...

Zakladatel Twitteru získal patent na krypto-fiat transakce

Zakladatel Twitteru a platební společnosti Square Crypto, Jack Dorsey, získal od amerického patentového úřadu patent a ochranné známky na technologii, která umožní převádět kryptoměny...

23.01 [BTC/USD] Technická analýza: Zastavíme u high low na 8 200? Ztratili jsme 800 USD od topu 2020!

Bitcoin ztratil na hodnotě 800 USD od topu v roce 2020, stále je ale 17% v plusu. Hledání nejbližší podpory a vytvoření high low pokračuje,...

Růst Bitcoinu v roce 2020: Finanční poradci otevírají klientům dveře do kryptosvěta

Po tom, co si Bitcoin sáhl 3. ledna 2020 na prozatímní dno tohoto roku (6 852 USD/BTC), se toto digitální aktivum vydalo na pozvolnou...

Doporučujeme

Japonský bývalý centrální bankéř: Libra nás pobídla, abychom brali CBDC vážně

Bývalý šéf plateb a vypořádání v Bank of Japan (BOJ) říká, že Libra od Facebooku po celém světě burcuje centrální banky, aby se vážně...

[Polední zprávy] • Vodafone opouští Asociaci Libra • Americká SEC dala k soudu další ICO • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v kryptosvětě. Trhy Trhy dnes spíše stagnují a...

Je Bitcoin odpovědí na Trumpovu štedrost vůči bankám, které mají daňové úlevy na své extrémní zisky?

Bankám se daří, loni zažily rok mimořádně bohatých zisků a těší se z daňových úlev, které jim v USA servíruje prezident Trump. Extrémní zisk a...

[Hot news] Bitcoinové futures CME zdvojnásobily svůj obchodovaný objem

Dle údajů zveřejněných společností CME Group objem bitcoinových futures výrázně vzrostl za poslední týden, od uvedení na trh. CME Group nabízí bitconové futures v...