Proč mohou držitelé bitcoinů v klidu ignorovat americké prezidentské volby?

5
(7)

Zprávy a souhrny

Držitelům Bitcoinu nemusí na výsledku prezidentských voleb v USA, které se konají již příští měsíc, nijak extra moc záležet. Ekonomický stimul v řádu bilionů dolarů je vysoce pravděpodobný bez ohledu na to, kdo vlastně volby vyhraje. To posiluje přitažlivost největší kryptoměny, která může skvěle posloužit jako zajištění proti inflaci.

Pokud Trump v listopadu zvítězí, bude pravděpodobně i nadále podporovat stimulační výdaje a měnovou politiku Federálního rezervního systému ke snižování úrokových sazeb, kdykoli se objeví známky slabosti. Mohl by také prosadit další kolo snižování daní.

To se to utrácí, když Fed natiskne nové peníze…

Trumpův demokratický vyzyvatel, bývalý viceprezident Joe Biden, se podělil o svou vizi pomoci v souhrnné výši 5.4 bilionu dolarů. Ta podle Wall Street Journal zahrnuje vyšší státní výdaje na vzdělávání, bydlení, zdravotní péči, placenou dovolenou a opravu rozpadající se infrastruktury. Biden se dále zavázal ve své kampani odpustit podstatné části Američanů federální studentský dluh v celkové výši 1,5 bilionu dolarů.

Takové výdaje by ještě více navýšily rozpočtový deficit vlády USA pro fiskální rok 2020. Ten se aktuálně ztrojnásobil na 3,1 bilionu dolarů. A ekonomové varují, že Fed bude (s největší pravděpodobností) tisknout v dalších letech peníze, aby tímto způsobem pomohl zafinancovat rozpočtovou „díru“. Chris Wallis, hlavní investiční ředitel Vaughan Nelson Investment Management, v rozhovoru pro Zoom řekl:

„VZHLEDEM K TOMU, ŽE HOSPODÁŘSTVÍ MÁ SVAZANÉ RUCE PODOBNĚ JAKO JSOU SVÁZANÉ RUCE POLITIKŮ, JE MANÉVROVACÍ PROSTOR, KTERÝ BUDE MÍT KAŽDÁ STRANA U MOCI, OMEZENÝ“

Biden nebo Trump – Kdo by byl lepším prezidentem?

Analytici z Wall Street v posledních týdnech živě diskutovali, jestli by pro akciový trh bylo lepší vítězství Trumpa nebo Bidena. Těžká otázka. My ovšem můžeme celkem jednoznačně říct, co je dobré pro bitcoiny. Většina analytiků tvrdí, že letošní nově vytištěné peníze pomohly zvýšit cenu největší kryptoměny. Bitcoin meziročně vzrostl o 63 procent, což je oproti 9,4 % indexu Standard & Poor’s 500 propastný rozdíl.

Mike Wilson, hlavní americký akciový stratég společnosti Morgan Stanley, se nechal slyšet:

„BEZ OHLEDU NA TO, KDO VOLBY VYHRAJE, DO PRVNÍHO ČTVRTLETÍ TADY BUDEME MÍT DALŠÍ STIMUL, KTERÝ JE PRAVDĚPODOBNĚ STÁLE ZAPOTŘEBÍ, ABY POKRAČOVALO OŽIVENÍ EKONOMIKY“

Situaci dobře dokresluje i poznámka Matiho Greenspana, jehož firma se zabývá výzkumem devizových a digitálních měn:

„Skoro se zdá, že trh vůbec nezajímá, kdo vyhraje […] Všechno, na čem investorům záleží, je stimul, který jsou ochotny poskytnout obě strany.“

Dlouhá cesta ke zotavení

Ke zotavení ekonomiky Spojených států je ještě dlouhá cesta. Na konci září bylo bez práce přibližně 12,6 milionu Američanů, což je více než dvojnásobek počtu ze začátku letošního roku před vypuknutím pandemie. A nyní mnozí odborníci varují před novou vlnou koronaviru.

Podle zprávy podvýboru pro obchodování s komoditními futures by se mohly náklady na utlumení uhelných elektráren spojené s přechodem na čistější formy energie vyšplhat do roku 2050 až na 110 bilionů dolarů. To ročně vychází na přibližně 3,7 bilionu dolarů.

Existuje také odhad nákladů na snížení rasové nespravedlnosti. Studie, citovaná zakladatelem Black Entertainment Television Robertem Johnsonem, odhaduje náklady na  tuto problematiku ve výši 14 bilionů dolarů. 

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell se svým postojem, že vláda potřebuje zvýšit investice, aby podpořila zotavení z recese, netají. Ve svém projevu uvedl, že bez další pomoci by domácnosti a podniky zažily rostoucí „insolvence“, které by mohly poškodit „produktivní kapacitu ekonomiky.“ A společnost Fitch, která se zabývá hodnocením dluhopisů, ve své nejnovější zprávě uvádí, že voliči považují ekonomiku za hlavní téma (problém) voleb 2020 a je velmi pravděpodobné, že ať vyhraje kdokoli, přijde stimulační balíček minimálně ve výši 1 bilionu dolarů (spíše více).

Závěr

Pokud federální vláda neposílí ekonomiku a nenalije do ní biliony dolarů výdajů, tradiční akciové a dluhopisové trhy by mohly zaznamenat rychlé výprodeje. A takové „vysušení likvidity“ trhu by mohlo přinutit Fed, aby zvýšil své měsíční nákupy aktiv nebo poskytl nové formy nouzových půjček. V současné době Fed nakupuje americké státní dluhopisy a hypoteční cenné papíry za 120 miliard dolarů, což ročně vychází na 1,44 bilionu dolarů.

Alan Ruskin, strategický ředitel Deutsche Bank k tomu minulý týden napsal:

„Tento cyklus vyžadoval podporu likvidity centrální banky v bezprecedentním rozsahu a bude potřebovat podstatnou dodatečnou podporu likvidity, pokud z jakéhokoli důvodu dojde ke zpomalení globálního oživení“

Pro americké voliče to je volba mezi Trumpem a Bidenem. Kdo však může být vítězem v každém případě, je právě kryptoměnový král – Bitcoin.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest

Reklama: