Tokenizace by mohla pomoci i s emisemi CO2

2.3
(17)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Změna klimatu je jedním z největších problémů, kterým dnes společnost čelí. Proto by nemělo být překvapením, když se velké korporace zasazují o zmírnění jejich dopadu na životní prostředí. 

Tokenizace může poskytnout řešení

Společnosti, které se zavazují převzít odpovědnost za kompenzaci svých vlastních emisí CO2, jsou součástí dobrovolných CO2 trhů. Bohužel neexistuje společný soubor standardů, které by zajistily, že dobrovolné trhy fungují efektivně, když společnosti vytvářejí zprávy o životním prostředí, sociální oblasti a správě veřejných věcí. Místo toho byla v průběhu let předána řada kompenzačních standardů, což mezi organizacemi způsobilo zmatek a dokonce i podvody.

Například tokenizace trhů s CO2 emisemi by mohla pomoci vyřešit roztříštěnost a nedostatek transparentnosti, kterým čelí centralizované tradiční systémy. Podle whitepaperu Carbon Token Ecosystem jsou trhy s CO2 povolenkami náchylné k roztříštěnosti a nedostatečné výměně hodnot mezi trhy. Výsledkem je často nerovnováha poptávky a nabídky.

Je to rozumný cíl?

I když tokenizace a soubor norem mohou problémy vyřešit, je třeba vzít v úvahu další prvky. Arun Ghosh, vedoucí blockchainu v KPMG, řekl, že návrh hodnoty tokenizačních dat souvisejících se snižováním emisí skleníkových plynů přímo souvisí s integritou dat, z nichž token pochází.

V souvislosti s tokenizací Ghosh vysvětlil, že přesné měření, zachycení a validace založená na AI jsou základem pro umožnění vytvoření důvěryhodných digitálních tokenů představujících vlastnické podíly v nepřímo získávaných certifikátech z obnovitelné energie.

Práce na regulaci trhů

Jakmile bude potřeba tokenizace a standardů zřejmá, Ghosh dále zdůraznil, že na celosvětové úrovni probíhají rozhovory s OSN o změně klimatu a o vývoji tokenových norem pro trhy s CO2:

„UNFCCC zkoumá tokenové standardy, které mohou dosáhnout interoperabilitu definovanou v článku 6.2 Pařížské dohody pro dvoustrannou a vícestrannou spolupráci při prodeji a nákupu mezinárodně převoditelných výsledků zmírňování (ITMO).“

Závěr

Tokenizace trhu s CO2 emisemi by mohla být motivací pro mnoho firem, aby se více zajímaly o emise a neutralizaci své uhlíkové stopy. Transparentní systém by pomohl sjednotit trh a poskytl by dostatečný prostor pro obchodování s povolenkami.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.3 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: