Tržní kapitalizace Tetheru vyrostla během pouhých 9 dní o další miliardu dolarů

4
Tether
Zdroj: kryptomagazin.cz

Tržní kapitalizace největší stabilní mince – Tetheru (USDT) vzrostla za posledních 9 dní o plnou 1 miliardu USD. Podle ohlasů se může jednat o reakci na raketově rostoucí cenu Bitcoinu (BTC).

Další růst Tetheru

Stablecoin Tether, který je navázán na americký dolar (USDT) za poslední týden opět raketově vyrostl. Společnost tvrdí, že každý USDT je ​​krytý americkým dolarem v poměru 1:1 a v minulosti několikrát prošel kontrolou. Otázka tedy zní, kde se tak rychle vzala ta poslední miliarda dolarů?

Vypadá to, že za tímto posledním nárůstem by mohla být burza Bitfinex, kde se USDT objevil. Třeba připomenout, že o nezávislosti Tetheru se poměrně často pochybuje a tyto spekulace přiživuje i jméno Paolo Ardoino, který pracuje jako technický ředitel nejen Bitfinexu, ale také Tetheru, i když obě společnosti trvají na tom, že v žádném případě nejsou propojené.

Soudní spor

Pokud si dobře pamatujete, tak právě společnosti Bitfinex a Tether byly účastníky soudního sporu, kdy musely čelit hromadné žalobě. Ta tvrdila, že společnosti Tether a Bitfinex se v roce 2017 dohodly na manipulaci ceny BTC. Spekulovalo se, že společnost Bitfinex vytiskla Tether, aby nakoupila BTC a nafoukla cenu, jen aby je poté prodala za další Tether. 4. června 2020 se obvinění rozšířilo také na burzy Bittrex a Poloniex. A jak už to tak bývá, Tether všechna obvinění popřel a odmítl.

Paolo Ardonio o tomto druhém největším růstu v historii Tetheru tweetoval ve čtvrtek 26. listopadu. Dosud platný rekord byl zaznamenaný 4. září 2020 a miliardový růst se podařil během osmi dnů.

Neskutečný rok 2020 pro Tether

Na začátku letošního roku se tržní kapitalizace USDT pohybovala kolem „pouhých“ 4 miliard USD. I tak šlo o dvojnásobek částky, která byla po většinu roku 2019 poměrně konzistentní. Kde se vzalo téměř 15 miliard dolarů, o které tržní kapitalizace Tetheru během posledního roku vyrostla, je předmětem mnoha dohadů a spekulací.

Tento stablecoin zaznamenal během letošního roku i další milníky. V roce 2020 byly do sítě Tron přidány 2 miliardy USDT, z nichž bylo později z důvodu nezájmu vráceno 300 milionů USD do sítě Etherea. A krátce nato Tether vystřídal na 3. místě kryptoměnového žebříčku také XRP společnosti Ripple.

Tiskárna na peníze (USDT) jede na plný plyn

Tento masivní růst nemohl ujít pozornosti kryptoměnového světa a někteří uživatelé jej na Twitteru označili za podvod. Jeden animovaný .gif porovnává Tether s americkým Federálním rezervním systémem (FED), který za poslední rok vytiskl 20 procent veškeré hotovosti Spojených států.

tether_fed_brrrr
Zdroj: twitter.com

Závěr

Tento slavný .gif se často používá k satiře inflační politiky Fedu a na obranu stabilnější hodnoty BTC. Jeho použití v případě Tetheru staví satiru na hlavu, neboť poptávka by vlastně mohla diktovat tisk nových USDT.

A na úplný závěr ještě jeden příklad z letošního roku. V únoru došel Tether velké kryptoměnové burze Binance kvůli prudkému nárůstu maržového obchodování a obrovskému zájmu uživatelů po BTC. Ten vzrostl krátce poté, co Tether spálil 102 milionů dolarů v USDT. Nakonec Tether vytiskl ještě více nových USDT, aby tuto poptávku dokázal uspokojit. Otázkou zůstává: kde na to všechno vzal…?

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře