Tržní kapitalizace Bitcoinu poprvé ve své historii pokořila 1 bilion dolarů

4.3
(12)

Tržní kapitalizace Bitcoinu (BTC) se poprvé dostala nad 1 bilion $, což znamená růst o více než 900 % za dobu kratší než jeden rok.

Bitcoin se vyšplhal na nové historické maximum nad 53 700 USD a to znamenalo další milník. Poprvé ve své dvanáctileté historii tak pokořil 1 bilion USD celkové tržní kapitalizace.

btc usd
Zdroj: kryptomagazin.cz

Bitcoinová rally z konce roku 2020 byla živena bezprecedentní vlnou poptávky institucí a miliardářů, přičemž tento trend přišel poté, co analytická společnost MicroStrategy odhalila, že 11. srpna převedla ze své pokladny 250 milionů dolarů na BTC.

A to byl jen začátek. Do konce ledna 2021 společnost MicroStrategy investovala 1 095 miliard dolarů, aby nashromáždila 71 079 BTC, nebo chcete-li 0,38 % cirkulující nabídky bitcoinů. Začátkem února společnost uspořádala bezplatný webinář, ve kterém poskytla strategii pro začlenění bitcoinů do rezerv podnikových pokladen a v současné době získala další více než miliardu dolarů, které budou použity na nákup BTC.

Institucionální správce aktiv, společnost Grayscale, také agresivně zvýšila v průběhu roku 2020 akumulaci BTC, přičemž jejich Bitcoin Trust hlásí nárůst hodnoty spravovaných aktiv o 872 % z 1,8 miliardy dolarů 17,5 miliardy dolarů. Grayscale nakupovala bitcoiny rychlejším tempem, než stihnou být vytěženy nové.

Poté, co generální ředitel společnosti Tesla, Elon Musk, oznámil, že investovali do BTC 1,5 miliardy USD, cena Bitcoinu prudce vystřelila na nové historické maximum nad 43 000 USD.

A další zprávy naznačují, že tím příliv institucí ani zdaleka nekončí, ba právě naopak. Spekulace naznačují, že Twitter bude nejspíše další významnou firmou, která přidá Bitcoin do své podnikové rozvahy a obrovské banky, jako BNY Mellon a Deutsche Bank ohlašují, že začnou nabízet custody služby (úschova) BTC. A i velké fondy, jako je BlackRock a Morgan Stanley zvažují vstup do BTC.

Bitcoin v roce 2020

Milník v hodnotě 1 bilionu dolarů ukazuje rostoucí zájem o BTC, kdy celková jeho kapitalizace vzrostla od “Černého čtvrtka” v březnu 2020 více než 10krát.

Uprostřed rostoucí hrozby pandemie koronaviru zakázal bývalý americký prezident Donald Trump 11. března cestování z Evropy do Spojených států a mnoho zemí po celém světě se úplně uzavřelo v totálním lockdownu.

Rostoucí panika způsobila chaos nejen na kryptoměnových trzích, ale i na finančních trzích, kdy se cena Bitcoinu mezi 11 – 13. březnem propadla o více než 50 % na cenu nižší než 4 000 $, což vyvolalo obrovské likvidace napříč všemi burzami. 13. března se tržní kapitalizace Bitcoinu (poprvé od května 2019) dostala pod 100 miliard dolarů.

Black Thursday
Cena BTC: Bitcoin price on Black Thursday – Zdroj: tradingview.com

Navzdory krveprolití, oportunističtí kupci neustále tlačili cenu zpět nahoru i v očekávání dalšího halvingu, kdy se množství nově vznikajících bitcoinů snížilo v květnu 2020 na polovinu.

BTC se v květnu dostal znovu nad 10 000 $ poté, co vyšlo najevo, že renomovaný manažer hedgeových fondů Paul Tudor Jones investoval do BTC jako zajištění proti inflaci. Navíc spousta zisků z DeFi projektů se přelilo do BTC a Bitcoin na konci října pokořil 12 000. Otestování ATH z roku 2017 jsme se dočkali během listopadu poté, co společnost PayPal spustila ve Spojených státech své kryptoměnové služby.

Díky zvýšené poptávce si Bitcoin 18. listopadu připsal další rekord v celkové tržní kapitalizaci, která vyrostla nad 326,5 miliardy USD a cena se pohybovala kolem 18 000 USD za jednu minci. Od té doby se tržní kapitalizace BTC během zhruba 3 měsíců více než ztrojnásobila a rally nabrala obrovskou rychlost.

Závěr

Bitcoinu trvalo pouhých 12 let, než se stal decentralizovanou sítí v hodnotě 1 bilionu dolarů a stal se teprve osmým obchodovatelným aktivem, které se v současné době může pochlubit třináctimístnou tržní kapitalizací. Microsoftu překročení bilionové tržní kapitalizace trvalo 45 let, Amazonu 27 let a společnosti Google 22 let. Otázkou do pranice nyní je, jak dlouho bude trvat, než se BTC přiblíží tržní kapitalizaci zlata?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

Otázkou do pranice nyní je, jak dlouho bude trvat, než se BTC přiblíží tržní kapitalizaci zlata?

maximalne 2-3 roky k prekonani.

Tomáš

Teď už vím, proč je u každé TA uvedeno, že to neslouží jako doporučení. Protože kdo podle ní investoval už týden tluče hlavou do zdi 🙂

Spaik

spis tluce uz tak rok…

spot_img