Trhy pod lupou: Vrátí se bitcoin nad 70 000 dolarů? Skvělá čísla Nvidia nedokázala skrýt pesimismus trhů

5
(9)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Hlavní událostí uplynulého týdne byly samozřejmě výsledky akcie Nvidia. Dopadly nad očekávání dobře – překonaly psychologickou hranici 1000 dolarů za kus, ale ani to nestačilo k tomu, aby trhy znovu propadly euforii.

Pesimismus šel vidět na rozdílu týdenní výkonnosti mezi indexy Nasdaq 100 a Dow Jones. Nasdaq vyrostl za týden o 1,41 %. Lví podíl na tom měla právě akcie Nvidia, která za posledních pět dnů posílila o 13,5 %. V indexu má 7% váhu, tudíž je pro něj její výkonnost naprosto klíčová. Dow Jones naopak spadl o výrazných 2,34 %, tomuto indexu akcie Nvidia prostě chybí.

Mohli bychom samozřejmě ironicky poznamenat, že stačí Nvidii do indexu Dow Jones zařadit a bude po problémech. Ano, číselně by to průmyslovému indexu pomohlo, ale jenom bychom tím zakryli problém vnímání reality. Správná otázka tedy zní, proč všechno ostatní padalo?

Jestřábí zápis z minulého zasedání Fedu

Důvodem byla samozřejmě makroekonomická situace. Během týdne jsme se dozvěděli podrobný zápis ze zasedání amerického Fedu. Vzhledem k tomu, že proběhlo už 1. května a od této doby se objevilo několik nových údajů, je otázkou relevance studia takového zápisu.

Dvě překvapující věci však ukázal. První byla ta, že se na zasedání mnohem víc diskutovalo o možnosti zvýšení sazeb než jejich snížení. V porovnání s tímto jestřábím tónem byla následná tisková konference docela holubičí, Jerome Powell měl stále relativně diplomatický tón. Fed tak možná zveřejněním zápisu vysílá trhům vzkaz, že je stále připraven kdykoliv přitvrdit, kdyby inflace začala růst.

Druhá, zřejmější věc, která ze zápisu vyplynula, je, že Fed nechce sazby snížit, dokud si nebude jistý, že je inflace poražená. Přesný termín zní, „až nabude důvěry“. Právě slovo důvěra je velmi důležité. Není to exaktní termín a díky tomu má Fed stále velmi volnou ruku při jeho interpretaci.

Jak dnes komentují vývoj členové Fedu?

Pravdou však zůstává, že jsme již dál. Máme dubnová čísla inflace, které jsou sice nižší než březnová, ale na velkou dezinflační dynamiku to nevypadá. Právě tuto skutečnost podtrhlo minulý týden hned několik představitelů amerického Fedu.

Christopher Waller mluví o tom, že pokud bude inflace klesat tímto tempem, je zapotřebí více měsíců, než Fed začne rokovat o eventuálním snížení sazeb. Z toho vyplývá, že několik měsíců jsou minimálně dva. To znamená, že poprvé by se mohlo začít o snížení hovořit na zářijovém zasedání. To je mimochodem právě varianta, na kterou nyní trh nejvíc sází. Avšak vyznění celé Wallerovy promluvy je právě opačné. Také k tomu může dojít až na konci roku, anebo vůbec.

Další člen Fedu Michael Barr byl ještě skeptičtější než Waller. Aktuální čísla inflace neskýtají potřebnou důvěru pro to, aby Fed mohl o snížení sazeb vůbec začít diskutovat. Jde o v podstatě kategorické odmítnutí možnosti, že se Fed v dohledné době bude tímto tématem zabývat.

Tento názor formuloval CEO Goldman Sachs. David Solomon letos nepočítá s tím, že by Fed sazby snížil. Inflační tlaky jsou pořád velmi silné. Ceny v USA stále rostou, a to tak moc, že pro běžné Američany se stává každodenní život obtížný. Právě takto Solomon interpretuje nedávné výsledky společnosti McDonald’s.

Za pravdu mu dal i zápis ze zasedání Fedu. Jedno z témat, které se během něj objevilo, bylo zadrhnutí americké spotřeby. Vysoké ceny by se mohly projevit velkým poklesem ve spotřebě. To by způsobilo velké zpomalení amerického HDP, který by se v dohledné době mohl přiblížit k nulovým hodnotám. Inflace má totiž jistou setrvačnost a je stále vysoká. Pokud by tedy došlo k zpomalení růstu HDP, máme tu stagflaci. Ale ani tento scénář není zatím příliš pravděpodobný.

Sektoru služeb se daří

Osobně se domnívám, že největším problémem je právě nepředvídatelnost celé situace. Ano, existují lidé, kteří vnímají velké nebezpečí stagflace, zároveň však pořád existuje mnoho důvodů, proč k ní nemusí dojít. A to jak vlivem čísel makroekonomických (růst amerického HDP je pořád velmi solidní), tak i mikroekonomických, kdy umělá inteligence pomůže firmám s inovacemi a se zvýšením pracovní produktivity. Bez tohoto fenoménu by byla celá situace více čitelná.

Dobrou kondici potvrdil právě sektor služeb. Podle předběžných údajů vzrostl index S&P Global US PMI ve službách v květnu meziměsíčně z 51,3 na 54,8 bodu, což je výrazně nad očekáváním trhu (51,3 bodu). Jelikož je tento údaj nad hodnotou 50, znamená to, že služby silně expandují. A pokud nějaký sektor výrazně expanduje, ceny rostou, a to nejen aktuálně, ale i výhledově. A jelikož se ví, že Fed vnímá vysokou inflaci vázanou právě na sektor služeb, je jasné, že inflace v něm bude silná minimálně po následující dva měsíce.

Právě tento údaj spustil výprodeje amerických akcií. Budou-li přicházet takováto čísla, Fed skutečně nemá důvod sazby snižovat. Jedná se o tzv. pokročilý údaj, který umožňuje velmi dobře odhadovat budoucí čísla inflace.

Závěr je tedy jasný. Americká ekonomika je pořád silná, inflace ještě není pod kontrolou. Restriktivní měnová politika Fedu zatím nemá dostatečnou sílu, aby v dohledné době přivedla inflaci zpět na dvouprocentní cíl. Už dva roky se nacházíme v prakticky stejném dilematu, pouze Fedu dochází čas, protože americká ekonomika zpomaluje. Uplynulý týden nám připomněl, že na trzích panuje silná nervozita, která se může kdykoliv projevit.

Na závěr dodejme, že sílu amerického hospodářství potvrdila i každotýdenní statistika nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Bylo jich o 15 000 méně, než očekávali analytici. Americký trh je tak znovu v o něco lepší kondici. Bez výraznějšího ochlazení pracovní trhu ale inflační tlaky nepoleví.

Nvidia znovu nezklamala

Bylo zásluhou akcií Nvidia, že se blbá nálada na trhu neprojevila v plné síle. Před zveřejněním výsledků se obecně spekulovalo, že kdyby se v nich objevil jen stín pochybnosti, mohlo by to spustit hlubší korekci nejenom na této akcii, ale obecně celého trhu. Naštěstí se tak nestalo.

Nvidia překonala odhady jak v tržbách, tak v zisku na akcii. Zisk byl 6,12 amerických dolarů oproti očekávaným 5,59, zatímco tržby dosáhly 26,04 miliardy dolarů oproti očekávaným 24,65 miliardy Investory potěšil i výhled na příští čtvrtletí. Tržby by v něm měly dosáhnout 28 miliard dolarů. To ukazuje, že zájem o čipy Nvidia neslábne. Společnost má nasmlouvané obří zakázky pro velké klienty, jako jsou Google, Microsoft, Meta nebo Amazon.

Oddělení datových center, které zahrnuje čipy pro umělou inteligenci a mnoho dalších součástí potřebných pro provoz velkých serverů s umělou inteligencí, oznámilo meziroční růst v neuvěřitelné výši 427 %.

A to není všechno. Vedení firmy myslelo i na současné akcionáře. Vysoká cena akcie povede ke splitu. Nyní investor za jednu drženou akcii obdrží 10 akcií. To byl očekávaný krok, ovšem hlavní výbornou zprávou pro akcionáře byl zpětný odkup a navýšení dividendy.

Nvidia v příštím čtvrtletí nakoupí zpět své akcie ve výši 7,7 miliardy amerických dolarů. Taktéž vyplatí 98 milionů dolarů na dividendách. To představuje zvýšení z 4 na 10 centů. Po splitu se tak akcionáři Nvidie mohou těšit na dividendu ve výši jednoho centu. Nvidia však není dividendová akcie, důležitý je pro ni růst a ten i v příštím čtvrtletí vypadá dobře. Akcionáři se tedy nemusí příliš obávat. Sázka na akcii Nvidia se ukazuje jako nejlepší, a to i navzdory nejisté době, ve které se nacházíme. Je tedy logické, že tato akcie bude vstřebávat čím dál více kapitálu, a to zejména ze strany drobných investorů.

Výprodeje na čínských akciích

Překvapivě se tento týden nejméně dařilo čínským akciím. Hongkongský Hang Seng oslabil o 4,83 %, burza v Šanghaji ztratila 2,07 %. Je to trochu překvapivé, protože výprodeje přišly v době, kdy hlavní zprávou pro čínské trhy bylo nepřetržité čtyřtýdenní navyšování pozice zahraničními hedgeovými fondy.

Podle Goldman Sachs nakupovaly spekulativní fondy čínské akcie během sedmi týdnů z osmi. Čínským akciím věří i analytici z této slavné americké investiční banky, kteří zvedli výhled pro index MSCI China. Investory k nákupu motivuje především nízká cena. To je pravda – když se podíváme na fundamenty, jsou čínské akcie mnohem levnější než americké. Na druhou stranu nesmíme zapomínat na geopolitické riziko. Avšak nejen to. Čínskou ekonomiku netrápí inflace, ale deflace. Právě deflační scénář je podle analytiků z Indus Capital dobrou příležitostí k shortování čínských trhů. Prodejci tento týden převážili nad nakupujícími. Ani japonskému indexu Nikkei se nepodařilo zůstat v zelených číslech a ztratil 0,45 %.

V Evropě byla situace taktéž nejistá. Všichni sice očekávají, že ECB sníží sazby poprvé v červnu, ale již nyní se mluví o tom, že to může být letos naposled. Tento druh úvah akciovému trhu neprospívá. Londýnský FTSE ztratil 1,22 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,89 %. Německý Dax zůstal nejvýkonnějším indexem s kosmetickou ztrátou 0,05 %.

O situaci v zámoří jsme již psali v úvodu, Dow Jones odepsal 2,34 %. K propadu znatelně přispěly akcie Boeingu, které za týden ztratily přes 5 % v důsledku oznámení, že společnost snižuje výrobní kapacity. Index S&P 500 přidal kosmetických 0,03 %. Nvidia pomohla technologickému Nasdaqu k růstu o 1,41 %.

Prozkoumejte čínské akcie na platformě XTB

Vrátí se bitcoin nad 70 000 dolarů?

Bitcoinu pomohla tuto hranici překonat zpráva o schválení spotových ETF na etherum. Kryptotrhy následně trochu zkorigovaly, když se ukázalo, že existuje ještě možnost odvolání. Ale i tak se očekává, že první ETF na etherum se na trzích objeví již v červnu. Příliv nového kapitálu do kryptoměn by měl pomoci i nejslavnější kryptoměně bitcoinu. Avšak jedná se o jednorázovou záležitost. Nyní bude záviset i na dalších faktorech, především makroekonomických, zda se bitcoinu podaří natrvalo usadit nad hranici 70 000 dolarů.

V době psaní článku byla jeho týdenní výkonnost na úrovni -1,72 %, bitcoin se obchodoval na ceně okolo 69 000 dolarů. Potřeboval by pozitivní zprávu v podobě zvýšení spekulací na brzké snížení ze strany Fedu. Toho se můžeme dočkat při zveřejnění PCE inflace. Bohužel však platí i opak. Pokud se ukáže, že je PCE inflace vysoká, bude to znamenat, že se snížení sazeb odkládá na neurčito, což by bitcoinu nepomohlo ve střednědobém horizontu.

Závěr: Co nám prozradí inflace?

Nejsledovanějším makroekonomickým číslem bude především dubnová PCE inflace v USA. Všichni vědí, že je to právě tento údaj, jemuž Fed přisuzuje největší váhu. V meziročním vyjádření se čeká, že by měla dosáhnout 2,7 %. Kdyby to bylo více, mělo by to velmi negativní dopad na akciové trhy. Stejně tak můžeme říct, že nižší číslo by mohlo znovu spustit euforii, že vysokým sazbám je již definitivně konec. Je tu samozřejmě i třetí možnost, že inflace bude přesně 2,7 % nebo 2,8 %, a tudíž nejsme o nic moudřejší než předchozí měsíc.

Ve stejný den se dozvíme i odhad celkové inflace v eurozóně. Nepůjde však o dubnové číslo, ale už květnové. Očekává se, že inflace zůstane na stejné úrovni jako předcházející měsíc, tedy 2,4 %. To by mělo stačit k tomu, aby ECB v červnu sazby snížila.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img