Trhy pod lupou: Fed a ECB zvyšují sazby, opouštějí bitcoin velcí investoři?

4.9
(17)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Investoři mají za sebou jeden z nejnabitějších letních týdnů. Jak Fed, tak ECB měly své zasedání, na kterých obě centrální banky zvýšily úrokové sazby o 25 bazických bodů. Vedle toho v USA pokračovala výsledková sezona za druhé čtvrtletí. Na pořad dne se dostaly i výsledky některých velkých firem z GAFAM, které udávají rytmus celému finančnímu trhu. Minulý týden se toho událo opravdu hodně, a proto se budeme v naší Lupě soustředit pouze na to nejpodstatnější. Začneme samozřejmě u Fedu.

Americká centrální banka se po měsíční přestávce znovu vrátila k restriktivní měnové politice a zvedla sazby. To nebylo překvapením. Všichni netrpělivě čekali na tiskovou konferenci Jeroma Powella, aby se dozvěděli, jaký bude jízdní řád na další měsíce. Tato konference se v mnohém podobala předchozím. Powellovy projevy již trochu připomínají kolovrátek, vždy totiž zopakuje, že nejdůležitější je dosažení dvouprocentního inflačního cíle. K tomu povede dlouhá cesta, jakkoliv už Fed zaznamenává dílčí úspěchy. V 95 % projevu neřekl šéf americké centrální banky opravdu nic nového. Stále tu však zůstává zbylých 5 %, které stojí za to analyzovat.

Co máme od Fedu čekat?

První důležitou věcí (pro někoho mohlo jít o zklamání) bylo, že Powell neohlásil ukončení restriktivní měnové politiky. Dveře pro další zvyšování sazeb jsou i nadále otevřené. Trhy musí počítat s tím, že pravděpodobnost, že sazby porostou, je ještě velká. Na druhou stranu velká část komentátorů podtrhla fakt, že Powell mluvil i o tom, že sazby jsou možná už příliš vysoké. Údajně tak poprvé naznačil, že to může být problematické. Jaké je tedy nebezpečí vysokých sazeb?

Utahování měnové politiky připomíná řízení velkého námořního tankeru. Každé zvýšení je malým pootočením kormidla. Stejně jako v ekonomice i u velkého těžkého plavidla se to projeví s velkým zpožděním. Když se pak blíží k překážce, což v našem případě znamená silný ekonomický náraz v podobě recese nebo deflace, strhnutí kormidla na druhou stranu mu už nezabrání. A právě to Fedu hrozí.

Jestli je v něčem utahování měnové politiky v letech 2022 a 2023 originální, tak právě ve velké časové prodlevě mezi zvedáním sazeb a reálnou ekonomikou. Teoreticky se mluví o 12 až 24 měsících. Sazby se začaly zvedat loni v březnu a dodnes prakticky nevidíme jiný efekt než zpomalování inflace. Dlouhé čekání na reálný dopad prodlužuje spekulativní pohyb na burze. Dokud americká ekonomika nezačne zpomalovat, otevírá se velký prostor pro spekulativní růst, který zažíváme právě nyní.

Velká komplikace pro Fed: růst HDP

Trhy na zasedání Fedu téměř nereagovaly. Zvednutí sazeb bylo již započítáno. Powell na tiskové konference neřekl nic, co by trhy mohly brát jako vyloženě negativní, typu zvednutí sazeb o 50 bazických bodů. Fed bude vyčkávat na další data, k čemuž má nyní dostatek času, protože příští zasedání bude prakticky až za dva měsíce na konci září. Makroekonomických dat přijde ještě hodně. Daleko větší reakci trhů způsobilo zveřejnění amerického HDP, který byl v druhém letošním čtvrtletí velmi silný. Analytici očekávali, že bude na úrovni 1,8 %, zatímco ve skutečnosti udělal skok dopředu a vyrostl o výborná 2,4 %.

Za normálních okolností by to pro akciové trhy byla velká vzpruha. Jejich reakce však byla přesně opačná a po zveřejnění tohoto skvělého čísla začaly klesat. Proč? Tak vysoký růst HDP totiž značně komplikuje boj s nezaměstnaností. Pokud HDP stoupne o více než 1,5 %, vytváří se tím nová pracovní místa. A to je právě to, co Fed nechce. Je tedy jasné, že ani v příštím čtvrtletí americká nezaměstnanost výrazně stoupat nebude. Fed nemá důvod s utahováním měnové politiky přestat. Americké ekonomice se tak pořád velmi dobře daří nést břemeno vysokých úrokových sazeb.

Nezaměstnanost v USA je nyní 3,6 %. Tamní přední banky očekávají, že návrat k normálu nastane, až se nezaměstnanost vrátí k 5 %. Zdůrazněme, že jde o návrat k normálu, nikoliv nárůst masové nezaměstnanosti. Jerome Powell má nyní jistě těžkou hlavu, protože americké ekonomice se daří mnohem lépe, než se čekalo. Zvedat dál sazby tak může být velmi lákavé. Naopak jejich rychlý pokles by při tak malé nezaměstnanosti mohl způsobit rychlý návrat inflace, kterou by táhl především růst mezd.

ECB vyčkává v závětří

Ještě krátce k ECB. Sazby na euru se dostaly na historicky nejvyšší úrovně od zavedení společné měny v eurozóně. Christine Lagardová se ukázala ve svém výhledu velmi opatrná. Neoznámila, tak jako posledně, že se na dalším zasedání sazby zvednou, čímž nechala velký prostor spekulacím. Původně se očekávalo, že by zvýšení sazeb klidně oznámit mohla, protože ECB s ním začala o dost později než americký Fed a má pořád velké zpoždění. Tím, že Lagardová nic takového neohlásila, ukázala, že cílem ECB již není Fed dohnat, ale spíš kopírovat jeho měnovou politiku. Jestli Fed v září sazby nezvedne, je pravděpodobné, že ECB si dá taktéž přestávku. Proč?

Evropa není v tak dobré kondici jako USA. Americká ekonomika nezpomaluje, ale pořád více či méně dobře funguje, zatímco s tou evropskou to již tak slavné není. Velmi varovné signály chodí z Německa, které bylo tradičním motorem evropské ekonomiky. Čísla PMI německé výroby vypadají velmi špatně až katastroficky. Tento index nákupních manažerů funguje tak, že je-li jeho hodnota nad 50, znamená to, že dané odvětví expanduje. Pokud pod tuto hranici klesne, odvětví se smršťuje.

Když se podíváme na dvouletý graf vývoje indexu výrobních nákupních manažerů, vidíme, že výroba v Německu klesá od loňského července. V letošním červenci pak dosáhla katastrofické hodnoty 38,8. Lagardová se pomalu dostává do slepé uličky. Další zvedání sazeb by totiž německému průmyslu zasadilo strašlivou ránu.

Čínská centrální banka pomůže jen stavebnímu odvětví

Ještě si uděláme malý skok do Číny. Tamní ekonomika nepředvádí zvlášť silný výkon. Při jejím znovuotevření po covidu se očekával raketový restart, který však stále nepřichází. Nad Čínou se tak vznáší pochybnosti. Začalo se spekulovat, že by tamní centrální banka mohla snížit sazby a tím čínské hospodářství stimulovat. Peking by se tak jasně dostal do protifáze s konkurenční americkou měnovou politikou. Šlo by prakticky o nový velký souboj obou rivalů. To je možná hlavní důvod, proč Čínská centrální banka zůstává velmi umírněná.

Tomu také odpovídá její poslední rozhodnutí podpořit pouze čínské stavebnictví, a to tak, že umožní domácím developerům dostat se k levnějším úvěrům. Tato podpora by mohla po delší době odblokovat dění okolo největšího čínského developera Evergrande.

Ten se nachází v procesu hibernace. Státní pomoc by mohla restrukturalizovat dluh a firma by se tím pádem znovu rozběhla. I přes zklamání, že centrální banka nepomůže všem, reagovaly čínské akcie na zprávu růstem. Banka si jistě pomoc šetří na horší časy. Nejspolehlivějším ukazatelem zdraví tamní ekonomiky je měď. Bude-li její cena v příštích týdnech růst, znamená to, že se čínský kolos konečně rozběhl. Pokles nebo dokonce stagnace mědi by však znamenaly opak.

Dobré výsledky amerických technologických obrů

Komentář k makroekonomickým údajům nám dnes zabral velký prostor. Je to dobře, protože makroekonomie dává investicím obecný rámec. Jak jsme uvedli výše, makroekonomická situace v USA není tak špatná, což se odráží i v hospodářských výsledcích firem. Velmi dobrá čísla představily Meta, Intel, Google i Microsoft. Pozitivní výsledky se promítly do následného silného růstu cen akcií těchto společností s jedinou výjimkou, kterou představoval Microsoft. Proč cena jeho akcií klesla?

Akcie Microsoftu podkopala jedna jediná věta v závěru tiskové konference k hospodářským výsledkům za druhé čtvrtletí 2023. Microsoft překonal očekávání analytiků, jeho tržby byly o 2 miliardy vyšší a dosáhly 56,2 miliardy amerických dolarů. Taktéž zisk na akcii byl lepší o 7 centů a dosáhl 2,69 dolaru. Ani to však nestačilo, aby investoři dospěli k závěru, že Microsoft je nyní vhodnou akcií k nákupu.

Na konferenci totiž zazněl výrok, že vývoj umělé inteligence bude stát ještě hodně času a peněz. Právě další nečekaně vysoké investice do umělé inteligence, kterou většina lidí už dnes považuje za dokonalou, investory vystrašil. Strhl se klasický boj mezi tradery a dlouhodobými investory. Ti první informaci využili k zavírání svých pozic, protože ji vnímají silně negativně. Dlouhodobí investoři ji naopak považují za pozitivní a pokles ceny vítají coby dobrou příležitost ke vstupu do long pozice. Velké investiční plány Microsoftu totiž znamenají, že lídr v chatu založeném na umělé inteligenci neusne na vavřínech a bude se dál zlepšovat, aby si udržel velký náskok před konkurencí.

Centrální banky indexům pomohly

Přestože lze zvedání sazeb stěží vyložit jako příznivý krok pro akciové trhy, investoři si už na ně prakticky zvykli a nikdo nevidí jejich dlouhodobý dopad. Večírek na světových trzích trvá dál, protože výsledky velkých firem jsou pořád relativně výborné. Také krok Čínské centrální banky pomohl asijským akciím. Burza v Šanghaji značně posílila (3,42 %), hongkongský Hang Seng povyskočil ještě víc (4,45 %). Ve stínu pozornosti se tentokrát krčil japonský Nikkei se ziskem 1,43 %.

V Evropě situace nebyla již tak silně optimistická jako v Asii. Francouzský CAC40 vzrostl o pouhých 0,59 %, německý Dax předvedl solidní výkon a připsal 1,81 %. Na britský FSTE přišlo po růstu z minulého týdne vystřízlivění zapříčiněné především o něco nižší inflací, než se čekalo.

V zámoří se trhy taktéž zelenaly. Nejsilnější růst předvedl Nasdaq, který přidal slušných 2,02 %. Index S&P500 rostl skromněji (0,98 %) přičemž nejméně optimismu přinesla výsledková sezona indexu Dow Jones, který stoupl o pouhých 0,66 %.

Opouštějí bitcoin velcí investoři?

Zvedání sazeb není pro bitcoin dobrá zpráva. Čím vyšší budou, tím méně zůstane na trhu hotovosti a tím méně jí zbyde pro bitcoin. Ten tak utrpěl relativně nízkou týdenní ztrátu, která v době psaní článku byla 1,98 %. I když negativních zpráv přibývá, kurz bitcoinu drží.

Vzhledem k tomu, že se objem transakcí snižuje a výjimkou není ani pokles pod 5 miliard dolarů, množí se spekulace, že velcí hráči už si s bitcoinem nehrají. Nebo pokud ano, pak méně často než v minulosti.

Bitcoinu nepomohlo ani prohlášení prezidenta SECu Garyho Genslera, který jej považuje za velmi spekulativní finanční aktivum, které lze lehce zneužít k podvodům.

Závěr: Pokračování výsledkové sezony

Tento týden nás čeká zasedání Anglické centrální banky. To bude taktéž zajímavé, protože ačkoliv inflace v Británii klesla o něco více, než se čekalo, i tak zůstává velmi vysoká (7,9 %). Centrální banka posledně zvedla sazby rovnou o 50 bazických bodů a tím trhy překvapila. Bude v tom pokračovat?

Výsledková sezona poběží dál. Své hospodaření představí HSBC, Baidu, Merck, AMD, Starbucks, CVS Health, PayPal a Realty Income. Avšak nejdůležitější výsledky se zveřejní 3. srpna, kdy přijdou na řadu Apple a Amazon. Ty podle mě udají trend obchodování v následujících dnech. Pokud budou výborné, může růstová rallye pokračovat. Zklamaní by naopak mohlo přinést změnu trendu na americké burze. Čtvrtek bude dnem, kdy se vyplatí burzu sledovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan

Príprava na prielom pod 20k aby black rock a spol zažiaril? Veľmi čudné že whales pridávajú na burzu nie sú to tžiary

Pedro Herrero

Nevěřím odlivu investorů z bitcoinu před halvingemm… kdepak …

Zuzanka15

DCA a buď klidnej(:

Čumsem

nudaaaa ;-D

AjRep

halving je ještě daleko ..

Jan H.

Budou to zkoušet zdrcnout dolu. Ale mam takovy pocit podle sveho okoli ze slabe ruce jsou dost mimo( kamarad co me privedl k btc podzim 2020 uz je mimo od pulky roku 2022), takze to budou mit tezke. Probirano nesčetněkrat tady na kryptomagazinu, kdo ma zažité vsechny propady dejme to mu od roku 2018 cca tak uz ví. A kdo ma oci, usi a internet tak snad uz pochopil o co velkym hracum jde. A samozrejme nerikam drzet az do smrti, jak rika Pan Ludvík Turek: drž to Pepíku!

spot_img