Trhy pod lupou: Akcie Nvidia ztrácí své kouzlo. Americké ekonomika roste, kde je recese? Ví Fed víc než my?

4.8
(15)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Hlavní událostí uplynulého týdne byly hospodářské výsledky společnosti Nvidia. Zaujaly v podstatě místo, které mívají makroekonomické údaje. Nebudu vás dlouho napínat, výsledky Nvidie byly, co se týče čísel, skvělé. Firma překonala odvážné odhady analytiků, a to na úrovni tržeb, zisků i výhledu na další čtvrtletí. Jenomže to nestačilo.

Z Nvidie se stala velmi dobrá perspektivní firma podnikající v sektoru s velkou budoucností. Dynamický růst už ovšem nepředstavuje. Ještě před rokem její CEO Jensen Huang tvrdil, že Nvidia roste tak, že není možné její tržby ani zisky spočítat. Nyní je s tímto zběsilým růstem konec. Odhady analytiků byly sice překonány, avšak ne o tolik, že by se vůbec nestrefily. Nvidia se tak stává normální technologickou firmou.

Na ztrátu výjimečnosti zareagovali investoři. Za posledních pět dní akcie Nvidia odepsala přes 7,9 %. To není žádná tragédie, zvláště pak když má od začátku roku zisk 147 %. Hned po oslabení akcií se vyrojily komentáře vyzývající k jejich nákupu. I přes momentální propad to neznamená, že už nemůžou posilovat. Půjde ovšem o růst, který bude odpovídat spíše společnostem z Magnificent 7. Investoři si tak můžou přijít na zhodnocení maximálně 10 až 20 % ročně. Růsty o 100 % jsou minulostí, tedy pokud nedojde na akcii k nějaké větší obecné korekci.

K výsledkům Nvidie se ještě podrobněji vrátíme později. Týden totiž nabídl i velmi zajímavé makroekonomické údaje, které bychom neměli ignorovat.

Video: Akciový trh je v bublině

Kde je recese?

Prvním z nich byl revidovaný výkon americké ekonomiky za druhé čtvrtletí. HDP ve druhém čtvrtletí stoupl o 3 %, což je o dvě desetiny lepší výkon, než bylo oznámeno před měsícem. Tak silný růst znamená, že americká ekonomika není v recesi. Obavy, které poslaly trh na začátku srpna do výprodejů, byly naprosto liché. Ne že by restriktivní měnová politika neměla žádný efekt, zpomalení ekonomiky nic nevylučuje, ale recese prostě na programu není.

Technická recese se v principu definuje jako pokles HDP ve dvou po sobě jdoucích kvartálech. V letošním druhém čtvrtletí ovšem americká ekonomika zažila silný růst. I kdyby americká ekonomika zpomalovala, tak a ve třetím čtvrtletím bude americká ekonomika růst. Takže ani ve třetí čtvrtletí nebude USA v recesi.

Závěr roku většinou táhne spotřeba okolo Vánoc a Silvestra, takže i v posledním kvartálu by se ekonomika měla udržet v kladných číslech. Pokud tedy přijde recese, bude to v souladu s výše uvedenou definicí nejdříve v druhém pololetí 2025. Tedy za rok. Do té doby se může stát opravdu hodně věcí. Mou hypotézu může samozřejmě narušit nějaká černá labuť nebo (geo)politická situace. Americká ekonomika je nicméně stále v dobré kondici.

Je tedy otázkou, proč trhy panikařily? I druhý velmi sledovaný údaj, jímž je PCE inflace, potvrdil trend, že inflace tu stále je. Sice trochu menší než před rokem, ale ceny kontinuálně rostou, čímž se pomalu ale jistě ukrajuje z kupní síly Američanů.

Červencová PCE inflace meziměsíčně vzrostla o 0,2 % a meziročně o 2,6 %. Prakticky od května se drží na této úrovni. Máme tu tedy problém „lepkavé“ inflace. Ten je však ještě hlubší, protože ačkoliv to vypadá, že jsme již blízko dvouprocentnímu cíli, spotřebitelé pořád bojují s dopady inflace. Jejich víra v budoucnost je stále nahlodaná. A je to právě naděje v lepší zítřky, co zlepšuje spotřebu.

Ví Fed víc než my?

Vyvstává důležitá otázka, zda stagnující inflace a stále silný hospodářský růst dávají Fedu oprávnění snížit sazby. Lze samozřejmě argumentovat velkým zpožděním mezi snížením sazeb a jejich projevem v reálné ekonomice. Fed nechce udělat chybu a začít snižovat sazby moc pozdě.

Pokud bude na druhou stranu jeho vedení striktně závislé na datech, nemá ke snižování důvod. Jsou tu ještě čísla z amerického pracovního trhu, která se dozvíme 6. září, ale podle výsledků za druhé čtvrtletí se americké firmy nechystají propouštět. Další skokový nárůst nezaměstnanosti by mě překvapil. Jerome Powell na sympoziu v Jackson Hole řekl, že jeho prioritou teď bude americký pracovní trh.

Je pravda, že riziko nárůstu nezaměstnanosti je větší než druhé velké inflační vlny. Ale to neznamená, že inflace nebude reagovat na pokles sazeb. Fedu musí být jasné, že větší snížení se automaticky odrazí na inflaci, která ještě není na 2 %.

Nabízí se tedy otázka, zda Fed ví něco, co my ne. Velkým rizikem jsou v USA kreditní karty. Čím dál víc lidí má problémy se splácením a ani vstřícné gesto Fedu v podobě snížení sazeb to nevyřeší. Vidíme to v Evropě, kde snížení sazeb o 25 bazických bodů nemělo prakticky žádný dopad. Aby Fed mohl ovlivnit vysoké úroky na kreditních kartách, musel by snížit sazby výrazně: o 100 až 200 bazických bodů v dohledné době.

Sleduj Matějovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Problém na obzoru: velké zadlužení chudých Američanů

V tomto smyslu mohou být pro nás varováním výsledky firmy Dollar General Corporation, která nepatří mezi největší americké společnosti, avšak má velmi dobrou představu o tom, jaká je kupní síla nejchudších Američanů. Provozuje totiž síť prodejen s levným zbožím.

Samotné hospodářské výsledky nebyly zase tak špatné, i když analytici odhadovali víc: zisk 1,7 dolaru na akcii oproti očekávaným 1,8 dolaru. Tržby dosáhly 10,21 miliardy dolarů oproti 10,38 miliardy. Trhy však znejistil výhled do budoucnosti.

Vedení společnosti totiž natvrdo uvedlo, že většina jejích zákazníků (lidé s příjmem pod 35 000 dolarů za rok) má problém splácet úvěry na kreditních kartách. Vysoké zadlužení je nutí čím dál víc šetřit nebo neplatit faktury včas. Je tedy otázkou, kdy se toto stále razantnější omezování spotřeby dolních vrstev projeví v celkové ekonomice. Akcie Dollar General Corporation po tomto oznámení ztratily přes 33 %.

I tento problém bude muset Fed řešit, protože nárůst nezplacených dluhů ohrožuje hlavně banky, které jsou nervovým systémem amerického kapitalismu. V každém případě bude další zasedání Fedu nesmírně zajímavé.

Akcie Nvidia ztrácí své kouzlo

Výsledky společnosti Nvidia dopadly nad předpoklady analytiků. Zisk na jednu akcii byl 68 centů oproti očekávaným 65 centům. Na druhou stranu tři centy nejsou částka, která by nějak výrazně ovlivnila náhled na firmu. V meziročním srovnání jde o růst zisku o 152 %. Jisté ovšem je, že příští rok se nezopakuje.

Tržby tentokrát dosáhly 30 miliard dolarů oproti očekávaným 28,7 miliardy. V meziročním srovnání vyrostly o krásných 122 % a i to se v příštím roce bude jen těžko opakovat. Pokud by tržby Nvidie znovu stouply o 100 %, dostala by se mezi společnosti jako Lockheed Martin, Airbus nebo China Telekom, což z povahy sektoru, ve kterém Nvidia podniká, není možné.

I zveřejněný výhled na příští čtvrtletí byl lepší, než se čekalo. Analytici předpokládají růst na 30 miliard dolarů, avšak vedení společnosti má za cíl 32,5 miliardy. Ani to však nestačilo. Problém je, že investoři jsou ve svých očekáváních nenasytní. Bylo jasné, že od akcie Nvidia se bude požadovat pořád větší a větší růst. To je však z principu věci nemožné.

CEO Nvidie špatnému přijetí výsledků nezabránil ani prohlášením, že nový čip Blackwell bude bomba a že je po něm už dnes velká poptávka, která hospodářské výsledky ještě vylepší. Ani zpětný odkup vlastních akcií v hodnotě 50 miliard dolarů propad jejich ceny nezachránil. Je otázkou, zda by nebylo lepší tyto peníze investovat spíš do vývoje než nákupu již tak drahých akcií.

Další akcie ze sektoru umělé inteligence pod tlakem

Nebyly to však jen akcie Nvidia, které zažily propad ceny. Daleko hůř dopadla hvězda posledních roků, společnost Super Micro Computers, která vyrábí servery pro umělou inteligenci.

Analytici Hindenburg Research vydali zprávu, v níž tuto firmu obviňují z účetních podvodů. Hindenburg Research se specializuje na vyhledávání nadhodnocených firem, které podvádějí. Jakmile se některá objeví v jejich hledáčku, je to automaticky silný signál k poklesu akcií. To se také stalo. Otázkou je, jaký dopad bude mít situace okolo Super Micro Computers na akcie Nvidia, protože tato společnost je jejím třetím nejdůležitějším klientem.

Akciové indexy: Čínské akcie doháněly ztrátu

Po delší době čínské akcie překvapivě silně rostly, zatímco pohyb na ostatních indexech byl spíše smíšený. Hongkongský Hang Seng vyrostl o 2,14 %. Burza v Šanghaji uzavřela na nule. Japonský Nikkei přidal 0,67 %.

V Evropě se dařilo německému indexu DAX, který přidal 1,47 % a díky tomu uzavřel na svých historických maximech. Pomohly mu makroekonomické údaje. Německá srpnová inflace dosáhla 1,9 %, což znamená jediné: bylo dosaženo inflačního cíle a tím pádem ECB nic nebrání sazby na dalším zasedání opět snížit. Francouzský CAC 40 uzavřel týden se ziskem 0,71 %. Londýnská burza taktéž skončila v zeleném a připsala si 0,59 %.

V zámoří se dařilo především indexu Dow Jones, který si připsal další historické maximum v tomto roce, vyrostl o 0,94 %. Index S&P 500 se taktéž udržel v zelených číslech a přidal 0,24 %. Negativní přijetí výsledků společnosti Nvidia se však podepsalo na týdenní výkonnosti technologického Nasdaqu, který odepsal 0,92 %.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Kryptoměny: Bitcoin znovu zamířil pod 60 000 dolarů

Nejslavnější kryptoměně se uplynulý týden opět nedařilo. Nejdřív sice atakovala hranici 61 000 dolarů. Tu však neudržela a zamířila znovu dolů. V době psaní článku se hodnota bitcoinu pohybovala na 58 240 dolarech. To představovalo zápornou týdenní výkonnost (-2,10 %).

Bitcoin čeká těžký měsíc. Září je pro investory do kryptoměn vždy zkouškou. Na druhou stranu z historických dat vyplývá, že poslední čtvrtletí roku je vždy dobou, kdy bitcoin roste. Září tak představuje cestu černým tunelem, na jehož konci by mělo zazářit světlo růstu. Bude se tato zkušenost opakovat i v roce 2024?

Závěr: Co řeknou čísla z amerického pracovního trhu?

Výsledková sezona v USA je prakticky u konce. Hlavní slovo tak budou mít opět makroekonomické údaje a politici. Čeká nás velmi důležitý týden, kdy se dozvíme hodně čísel z amerického pracovního trhu.

Ve středu se dozvíme tradiční statistiku Jolts a v pátek nás čeká velká porce dat, která má šanci změnit náladu na trhu. Dozvíme se čísla Non Farm Payrolls a míru americké nezaměstnanosti za srpen. Jak už jsem uvedl, nečekám špatná čísla ani velký nárůst nezaměstnanosti. Kdyby k tomu však došlo, mohly by to trhy vyhodnotit jako dobrou špatnou zprávu, protože by to dalo naději, že Fed na příštím zasedání nesníží sazby o 25 bazických bodů, ale rovnou o 50. Závěr týdne bude velmi důležitý.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk

Trhy pod lupou: …. Ví Fed víc než my?

😄 Kdo jiný by měl

spot_img