Akcie Nvidia: Poroste miláček Wall Street dál, nebo je čas prodat?

4.9
(10)
Jakub Rochlitz
Jakub Rochlitzhttps://www.etoro.com/people/thedividendfund
Jakub je certifikovaný finanční analytik, autor, a zakladatel portfolia The Dividend Fund, kde spravuje aktiva v hodnotě přibližně 400 000€ pro české i zahraniční retailové investory. Specializující se na fundamentální analýzu akcií, Jakub má hlubokou vášeň pro objevování investičních příležitostí a cit pro hodnotu. S lety zkušeností na akciovém trhu sdílí své poznatky a strategie, které pomáhají investorům orientovat se v komplikovaném světě akciového trhu. Skrze své články a sociální sítě poskytuje odborné analýzy, tržní trendy a investiční tipy, které vám pomohou dosáhnout vašich finančních cílů. Sledujte ho pro spolehlivý a střízlivý pohled na trh.

Akcie Nvidia snad ani nemusím představovat. Z designéra grafických karet se během několika let stala hvězda Wall Street, společnost známá nejen svými inovacemi, ale také růstem svých akcií. Pod vedením CEO Jensena Huanga se Nvidia stala předním světovým inovátorem, díky němuž každý týden více než 100 milionů lidí používá AI nástroje, jako je ChatGPT.

I díky tomu se z Nvidie (na chvíli) stala nejhodnotnější společnost světa. Akcie Nvidia si za uplynulých 19 měsíců připsaly více než 650 %. Bude tento exponenciální růst pokračovat, nebo je čas předat před nadcházejícím kvartálním reportem, který očekáváme 28. srpna? To si zkusíme zodpovědět v této analýze, kde se podíváme na konkurenční výhody, růstové příležitosti, konkurenční rizika a data, která nám pomůžou předpokládat vývoj akcie Nvidia.

Akcie Nvidia: Jak funguje jejich byznys?

Společnost, která původně vyvíjela grafické procesory pro designéry a hráče, se v posledních letech stala nejhodnotnější společností na světě. Její CEO, Jensen Huang, je často přirovnáván k novodobému Stevu Jobsovi. Možná se teď ptáte, co vlastně Nvidia dělá?

Nvidia je americký designér grafických karet, neboli GPU, které jako první přivedla na trh v roce 1999. Zatímco tradiční CPU jsou navrženy pro provádění omezeného počtu složitých operací, GPU jsou optimalizovány pro rychlé zpracování obrovského množství jednoduchých výpočtů.

V posledních letech se ukázalo, že paralelní výpočtová síla GPU není jen výhodná pro počítačovou grafiku, ale je také zásadní pro technologii umělé inteligence. Díky tomu se Nvidia stala jednou z největších technologických společností na světě.

MOAT, aneb co dává Nvidii konkurenční výhodu

Nvidia si drží vedoucí pozici v polovodičovém průmyslu díky svému technologickému náskoku. Její konkurenti, zejména AMD a Intel, se jí snaží dohnat, ale Nvidia rozpoznala příležitost v oblasti umělé inteligence dříve a uvádí své produkty na trh s vyšší frekvencí. Nvidia vděčí za svůj technologický úspěch několika klíčovým faktorům, které si nyní podrobně rozebereme.

Softwarová platforma CUDA

Začneme softwarovou platformou CUDA, která je pravděpodobně největší konkurenční výhodou Nvidie. Pro rychlé vysvětlení platformy CUDA doporučuji toto video.

CUDA (Compute Unified Device Architecture) umožňuje vývojářům rozdělit GPU Nvidia na jednotlivá vlákna, která mohou provádět paralelní výpočty. Tento přístup umožňuje maximálně efektivní využití procesorů, které mají tisíce jader schopných paralelního zpracování. Pro srovnání, moderní CPU Intel Core i9 má pouze 24 jader.

Platforma CUDA vznikla v roce 2006. Od tehdy měla Nvidie téměř 20 let na optimalizaci, vývoj a vylepšování nástrojů, které nabízí. CUDA se stala oblíbeným nástrojem pro vysokovýkonné výpočty (HPC), strojové učení a vývoj umělé inteligence díky své rozsáhlé optimalizaci a specializovaným knihovnám, které výrazně urychlují vývoj softwaru.

Hlavní konkurent AMD má taky svou vlastní platformu s názvem ROCm (Radeon Open Compute). Na rozdíl od CUDA je ROCm open-source, což znamená, že je kompatibilní s různými čipy. Avšak ROCm je o 10 let mladší než CUDA. To je dekáda, o kterou je AMD pozadu. Z tohoto důvodu je CUDA zhruba dvakrát výkonnější. Je také důležité zmínit, že ROCm je dostupná pouze pro Linux systémy, které mezi vývojáři mají přibližně poloviční tržní podíl ve srovnání s Windows.

Dokumentace knihoven a frameworků pro CUDA a ROCm se taky výrazně liší. CUDA se pyšní rozsáhlou podporou a kvalitní dokumentací, která jí zajistila dobré jméno v oboru. Naopak ROCm zaostává se zastaralou, neúplnou a fragmentovanou dokumentací. Dokumentace je pro vývojáře klíčová, zejména při řešení složitých úkolů jako je paralelní programování, což dává CUDA jednoznačnou výhodu.

Zatímco ROCm zaostává v růstu, vývoji a podpoře od AMD, Nvidia do platformy CUDA investuje naplno. Díky tomu se může pochlubit 5 miliony vývojářů a více než 3 700 aplikacemi, které využívají její technologii.

Výhoda vědoucího inovátora

Kromě softwarového náskoku má Nvidia výhodu i v hardwaru. Hardware a software Nvidie fungují jako ekosystém, podobně jako u Applu. Tento přístup umožňuje Nvidii lépe si udržet své klienty. CUDA funguje pouze na čipech Nvidia, které nejlépe spolupracují se síťovými zařízeními Nvidia. Tento ekosystém motivuje klienty k maximálnímu začlenění a odrazuje je od přechodu ke konkurenci kvůli vysokým nákladům na změnu.

Nvidia byla prvním inovátorem na trhu AI. Doposud si udržuje téměř monopolní postavení. Díky tomu má mnoho klientů již svou infrastrukturu založenou na technologiích Nvidia, což ztěžuje situaci konkurenci, která se snaží získat podíl na trhu. Analytici Mizhuo Securities odhadují, že Nvidia má 70-95% podíl na trhu umělé inteligence.

Klíčové katalyzátory růstu pro akcie Nvidie

Oživení prodeje v Číně

Od konce roku 2023 čelí Nvidia významnému problému, protože americká vláda zakázala export pokročilých čipů do Číny. Čína do té doby tvořila přibližně 17 % tržeb Nvidie. Po embargu se prodeje v Číně výrazně propadly.

Společnost však rychle zareagovala a vyvinula upravené verze svých procesorů, jako například čip H20, méně výkonný bratranec čipu H200, speciálně pro čínský trh. Kvůli jejich omezenému výkonu však čelí tvrdé konkurenci od firmy Huawei, což přinutilo Nvidii snižovat ceny až na polovinu jejich amerických protějšků.

V posledním kvartálním reportu jsme viděli oživení prodeje v Číně. To však může mít za následek zhoršení marží Nvidie, co je pravděpodobně důvod, proč společnost na nejbližší kvartál očekává o 4 % nižší hrubou marži na úrovni 74.8 %. To jsou však pořád nadprůměrné výsledky.

Pokud bude akcelerace v Číně pokračovat, můžeme očekávat další růstový katalyzátor pro Nvidii, který by potenciálně mohl společnosti přinést miliardy dolarů.

Společnost Nvidia odemyká nové příležitosti

Cykličnost polovodičového průmyslu je známým rizikem pro akcie Nvidie. Její podnikání se však začalo rozvíjet i do jiných oblastí trhu, což by mohlo výrazně snížit její cykličnost a tím i volatilitu akcií.

Vstup na síťový trh s Mellanox a InfiniBand

V roce 2019 Nvidia odkoupila izraelského výrobce síťových zařízení Mellanox za téměř 7 miliard dolarů. Nvidia také nedávno představila své zařízení SpectrumX, které jí umožní konkurovat na trhu Ethernetu, což je pro Nvidii nový trh. Tento trh má hodnotu téměř 44 miliard dolarů a Nvidia do něj intenzivně investuje. Toto odvětví se může stát dalším klíčovým motorem růstu pro společnost.

Info

Akvizice umožnila Nvidii vyvíjet síťová zařízení InfiniBand, která dnes pohánějí její nejpokročilejší platformy. Tato technologie je dnes oblíbeným řešením pro propojení jednotlivých částí datových center v prostředí vysokovýkonného computingu.

Nahradí Nvidia CPU v datových centrech?

Pravděpodobně největší příležitostí je pro Nvidii trh datových center. CEO Jensen Huang dlouhodobě tvrdí, že “akcelerovaný computing” se stane novým standardem pro datová centra a GPU ve spojení s umělou inteligencí nahradí CPU jako základní stavební blok serverů. Trh datových center má hodnotu 1 bilion dolarů a očekává se, že se v nejbližších letech zdvojnásobí.

Všechny tyto datová centra budou “akcelerované”. Tato architektura pro “akcelerovaný computing” je ideální pro novou generaci softwaru zvaného Generative AI, což je klíčová oblast současného vývoje.

CEO Nvidie Jensen Huang

Konkurence mezi vývojáři umělé inteligence vrcholí

Nvidia nemusí nahradit CPU pro to, aby rostla. Velkou příležitostí jsou pro ni právě vývojáři umělé inteligence. Společnosti jako OpenAI, Anthropic, Meta a desítky startupů soutěží o vytvoření “nejinteligentnějšího” modelu umělé inteligence. To vyžaduje obrovskou výpočetní sílu, a proto tyto firmy potřebují nejvýkonnější čipy.

Pokračující konkurence v tomto odvětví může být klíčovým katalyzátorem růstu Nvidia, protože s rostoucí kvalitou modelů roste i jejich výpočetní náročnost, což zvyšuje poptávku po nejpokročilejších čipech, které Nvidia nabízí.

Na jaké společnosti si dávat kromě Nvidia pozor?

Jako lídr v polovodičovém průmyslu má Nvidia vliv na akcie mnoha firem. Tento vliv však funguje i opačně. Existuje několik společností, jejichž výsledky nám mohou hodně napovědět o tom, jak se bude Nvidii dařit. Rozdělil jsem je do tří kategorií.

Konkurence v oblasti čipů

Nvidia s masivním tržním podílem dominuje trhu s AI čipy. Přesto není v tomto průmyslu sama a čelí silné konkurenci od jiných výrobců čipů i od svých největších klientů, kteří začali vyvíjet vlastní čipy, protože je to pro ně levnější. Pojďme se podívat na některé z těchto konkurentů.

Společnost AMD

AMD je blízkým konkurentem Nvidia. Jejich AI procesory řady MI300 přišly na trh jen o 9 měsíců později než Nvidia H100 a nabízejí konkurenční výkon. V tomto kvartálu však Nvidia začala prodávat čipy H200, které jsou výrazně výkonnější.

Nvidia je tedy o jednu generaci napřed. To má velký dopad na klienty, jako jsou Amazon, Google a Microsoft, kteří pro svá datová centra hledají jen ten nejvýkonnější silikon. Použitím čipů Nvidia se tyto společnosti začleňují do ekosystému, který není kompatibilní s produkty konkurence, což pomáhá Nvidii udržet si vysoký tržní podíl.

Společnost Intel

Kromě AMD se Nvidii snaží konkurovat taky Intel. Nvidia mu přece jen leze do byznysu v oblasti datových center. Intel se svými AI CPU procesory Gaudi 2 a 3 nicméně nezaujal trh tak, jak by si přál. Architektura CPU neumožňuje tak masivní výpočtovou sílu jako paralelní výpočty GPU čipů. Intel se však zaměřuje na jinou část trhu, s cílem nabídnout levnější a energeticky úspornější alternativu k procesorům Nvidie, které jsou drahé a energeticky náročné.

Pro menší firmy by řešení od Intelu mohlo být výhodné. Čip Gaudi 3 by měl být dvakrát úspornější a o 50 % výkonnější než čip H100 od Nvidie. Intel však začne prodávat Gaudi 3 až ve třetím kvartálu, kdy už Nvidia plánuje uvést na trh čipy Grace Blackwell, které by měly být podle Nvidie 25-krát úspornější a dosahovat až trojnásobného výkonu při trénování a 30-násobného výkonu při inferenci AI modelů.

Cloudoví hráči

Poptávka po čipech Nvidie od poskytovatelů cloudových řešení je pro ni absolutně klíčová, a proto je důležité sledovat její trendy a rizika.

Amazon vyvíjí vlastní čipy Trainium a Inferentia, navržené speciálně pro potřeby AWS. Amazon má však také jeden z největších arzenálů čipů od Nvidie. Zatím není jasné, do jaké míry Amazon nahradí čipy Nvidie svým vlastním silikonem.

Kvůli exponenciálnímu růstu bude pokračovat fenomenální růst naší flotily Nvidia GPU, ale zároveň budeme hledat příležitostné způsoby, jak využít Trainium a Inferentia pro externí i interní použití.

řekl Chetan Kapoor, ředitel produktového managementu Amazonu

Microsoft vyvíjí vlastní čipy nazvané Maia 100, které nejsou tak výkonné jako čipy Nvidie a jsou určeny pouze pro interní účely, jako je AI nástroj Microsoft Copilot. Microsoft je stále významným odběratelem čipů Nvidia pro svůj cloudový byznys.

Meta nedávno představila svůj Meta Training and Inference Accelerator (MTIA), který pohání interní algoritmy na platformách jako Instagram a Facebook. Tyto čipy jsou optimalizovány pro interní účely Mety a společnost je neplánuje využívat pro velké jazykové modely. Budou sloužit jako podpůrná architektura pro GPU Nvidie nebo AMD.

Protože kontrolujeme celý stack, můžeme dosáhnout vyšší efektivity ve srovnání s komerčně dostupnými GPU.

vyjádřila se Meta pro TechCrunch

Musíme si uvědomit, že žádná z těchto společností neplánuje své čipy prodávat komerčně. Tyto čipy vyvíjejí výhradně pro interní využití a jsou založeny na starším, 5nm výrobním procesu. Velkým cloudovým hráčům jde především o cenové a energetické úspory, nikoli o nahrazení čipů od Nvidie.

Dodavatelé klíčových komponentů

TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company)

TSMC je klíčovým dodavatelem pro Nvidia i AMD. Tyto společnosti pouze navrhují čipové architektury, zatímco samotnou výrobu zajišťuje TSMC, sídlící na Tchaj-wanu.

Od začátku boomu umělé inteligence čelí TSMC problémům s dodávkami, což způsobuje, že Nvidia nestíhá uspokojovat poptávku po svých čipech. To jí však poskytuje výraznou sílu v oblasti marží a cenotvorby.

TSMC může poskytnout velmi cenné informace investorům, protože je posledním článkem v dodavatelském řetězci pro Nvidia. Jejich výsledky jsou tak dobrým indikátorem poptávky po čipech Nvidia. TSMC zveřejní výsledky za druhý kvartál 18. července.

Micron

Kromě TSMC je velmi důležitý také Micron. Micron je jedním z vědoucích výrobců nejpokročilejších paměťových čipů na světě. Pro Nvidii je důležitým dodavatelem GDDR6 a HBM2e paměťových modulů. Tyto moduly se používají v nejnovějších AI čipech, jako je H200. Výsledky Micronu mohou poskytnout důležité informace o stavu produkce Nvidie. Micron již 26. června oznámil své kvartální výsledky, které byly navzdory propadu akcií pozitivní.

Důležití jsou taky odběratelé

Je také důležité sledovat, jak se odběratelům Nvidie daří zpeněžit jejich investice a jaké mají plány na další expanzi svých datových center. Poptávka po AI technologiích je klíčovým ukazatelem pro výkon Nvidia akcie. Oracle již 11. června oznámil výsledky za druhý kvartál, zatímco zbytek cloudových hráčů reportuje v posledním červencovém týdnu.

Valuace akcie Nvidia

Na Wall Street není problém najít dobrý podnik. Problém je najít ho za rozumnou cenu. Ani ten nejskeptičtější investor by pravděpodobně nepopřel, že Nvidia je skvělá společnost. Ale co její cena? Mají akcie Nvidia šanci dále růst, nebo investoři nasadili růžové brýle a vyhnali cenu akcií daleko nad jejich skutečnou hodnotu?

Od posledního kvartálního reportu akcie Nvidie vzrostly o 35 %. Nvidia překonala vlastní odhady i očekávání Wall Street s rekordními tržbami a zisky. Je však otázkou, jak dlouho toto tempo růstu vydrží.

Čipy přece jen nejsou něco, co se kupuje každý rok. Firmy s menšími nároky na výpočetní sílu se spokojí i se staršími generacemi procesorů nebo méně inovativními technologiemi, jako jsou čipy Gaudi 3 od Intelu.

Největší otázkou tedy zůstává, zda se Nvidii podaří udržet tento masivní růst, což je stále obtížnější, vzhledem k tomu, že její tržby výrazně rostou. Zvýšení tržeb o 100 % z 26 miliard dolarů je logicky těžší než ze 7 miliard dolarů před rokem.

Wall Street pro akcie Nvidia očekává dokonalost

Wall Street očekává, že Nvidia za tento kvartál ohlásí tržby přesahující 28 miliard dolarů. To podle mě není zcela nereálné, ale větším problémem jsou očekávání do budoucna.

Analytici předpovídají neustálý růst tržeb až do roku 2026. Jen těžko odhadneme, jak dlouho vydrží poptávka od velkých cloudových hráčů. Závisí to od toho, jak se jim podaří technologie zpeněžit a jaký zájem o ně bude. Klíčovým faktorem budou pokroky ve vývoji umělé inteligence.

Jak jsem již zmínil, Nvidia působí v cyklickém průmyslu, o tom není pochyb. Je však obtížné zjistit, v jaké části cyklu se právě nacházíme. To představuje velkou nejistotu a riziko pro akcie Nvidia, zejména kvůli její vysoké valuaci.

Tradiční valuační metriky pro Nvidia akcie svítí červeně

Když se podíváme na tradiční valuační metriky, situace nevypadá nejlépe. Je však logické, že jedna z nejrychleji rostoucích firem na světě nebude levná. Podívejte se však na ukazatel PEG (FWD), což je poměr P/E s ohledem na očekávaný růst zisků.

  • Cena / Zisk (FWD): 50.43
  • Cena / Tržby (FWD): 26.23
  • PEG (FWD): 1.45

Právě zde tkví celé tajemství valuace Nvidia akcie. Pokud si totiž udrží růst zisků, který závisí na růstu tržeb a marží, můžeme akcie Nvidia dokonce považovat za levné. Jenže to je velké “pokud”. Nvidia má obrovské marže díky své monopolní pozici na trhu, která však čelí silné konkurenci. Úspěšná konkurence by mohla tlačit na marže. Růst tržeb také není podle mě tak jistý, jak si Wall Street myslí. Je však velmi těžké předpovědět, kdy růst zpomalí nebo zastaví.

Jedna věc je jistá: od akcií Nvidie se očekává dokonalost. To je v cyklickém průmyslu velmi riskantní očekávání, zejména když polovina Wall Street stále očekává recesi, včetně J. P. Morgan.

Jsou tedy akcie Nvidia na nákup?

Akcie Nvidia nejsou pro slabé povahy. Jejich volatilita může dosahovat až 10 % denně, což může být i pro zkušenějšího investora stresující. Při aktuální ceně nejsou akcie považovány za levné v tradičním smyslu. Pokud však věříte v budoucí vývoj umělé inteligence a její dopad na trh a nebojíte se potenciálního propadu, Nvidia je pro vás crème de la crème.

Investice do růstových akcií nesou velké riziko, a proto musíte být připraveni na možný propad, klidně i o více než 30 %. Osobně bych počkal na výsledky kvartálních reportů od klientů, dodavatelů a konkurence, zejména od AMD, TSMC a Amazonu. To nám umožní lépe zhodnotit aktuální situaci na trhu.

Prozkoumejte akcie Nvidia na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img