Začátkem tohoto týdne byla na společnost Uniswap podána nová hromadná žaloba kvůli tvrzení, že prodávala neregistrované cenné papíry a že o těchto rizicích neinformovala své uživatele.
Hromadné žaloby
V současné době jsou proti DEX podány dvě žaloby v USA, včetně těch od firem rizikového kapitálu A16z a Paradigm.
První žaloba, kterou 4. dubna podala kryptoinvestorka Nessa Rixley (Severní Karolína), tvrdí, že v důsledku své investice ve výši 10 400 USD do digitálních aktiv s nízkou kapitalizací, jako jsou EthereumMax, Matrix Samurai a Rocket Bunny, v období od května do července loňského roku utrpěla „značné ztráty“.
Tvrdí, že společnost Uniswap neprováděla kontrolu totožnosti a neuložila omezení týkající se cenných papírů „podvodníkům“, kteří platformu využívají k vypisování podvodných digitálních tokenů k provádění hromadných podvodů. Risleyovou zastupují advokátní kanceláře Barton LLP a Kim & Serritella LLP.
K žalobě se připojili také její zakladatel Hayden Adams a sponzoři, jako jsou Andreessen Horowitz, Paradigm, Union Square Ventures a AH Capital Management. Právníci tvrdí, že podporovatelé napomáhali a podporovali společnost Uniswap v tom, že „nebyla registrována jako burza nebo makléř-dealer“.
Ačkoli ještě nechtějí certifikovat třídu, jejich cílem je přilákat další lidi, kteří do společnosti Uniswap investovali a přišli o své peníze. V protokolu se uvádí, že u cenných papírů nebyla zveřejněna rizika spojená s investicemi.
Umožňovala společnost Uniswap „rug pully“?
Hromadná žaloba rovněž tvrdí, že společnost Uniswap umožnila na své platformě „rug pully“ a „pump and dumps“. Poukazuje na to, že struktura poplatků decentralizované burzy, která platí poskytovatelům likvidity za každý obchod, podporuje podvody.
Uvedla, že to spolu se skutečností, že si společnost Uniswap ponechává část poplatků vývojářů, vytváří střet zájmů, který z DEX učinil tichého prostředníka podvodů.
Závěr více než šedesátistránkového dokumentu zní:
„Obžalovaní z této nezákonné činnosti bohatě profitovali, stejně jako emitenti, kterým společnost Uniswap platila skryté a přemrštěné poplatky. Nic netušící uživatelé na druhé straně těchto podvodných transakcí mezitím zůstali s prázdnýma rukama.“
Uniswap lawsuit has me rolling.
She needed consistent disclosures to figure out that "Rocket Bunny Token" and "BoomBaby" and "Matrix Samurai" were not legitimate, sensible investments.
💀💀💀 pic.twitter.com/N1qq8uoZnz
— Cobie (@cobie) April 14, 2022
Na Twitteru se objevily různé reakce na žalobu. Na jedné straně jsou ti, kteří se domnívají, že žaloba znovu omílá zjevné o shitcoinech na decentralizovaných burzách. Někteří se ale domnívají, že žaloba je do jisté míry oprávněná.
SEC se nadále zaměřuje na krypto firmy
V září loňského roku zahájila americká Komise pro cenné papíry (SEC) vyšetřování společnosti Uniswap a zkoumala, jakým způsobem byla platforma využívána.
V roce 2020 SEC zažalovala společnost Ripple a její zakladatele za prodej XRP, který označila za neregistrované cenné papíry. V současné době je tato záležitost u soudu s Ripple, kde burza argumentuje, proč je XRP kryptoměna, a ne „cenný papír“ podle případu Howie.
V srpnu 2021 šel regulační dohled také po DeFi vývojáři, společnosti Blockchain Credit Partners, a jejích vedoucích pracovnících s tvrzením, že dva tokeny, které prodali, jsou „cenné papíry“ a měly být registrovány.
V rozhovoru s Blockchain Credit Partners ředitel pro vymáhání práva SEC Gurbir Grewal uvedl:
„Úplné a poctivé zveřejňování informací zůstává základem našich zákonů o cenných papírech – bez ohledu na to, jaké technologie se k nabízení a prodeji těchto cenných papírů používají.“
Závěr
Investujete i na této burze? Pokud ano, přišli jste o nějaké peníze? Na jakou stranu se v tomto případu přikláníte?
Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.