Nový návrh Komise pro cenné papíry by mohl být pro DeFi a burzy katastrofou

5
(3)

Nový návrh americké Komise pro cenné papíry (SEC) se snaží rozšířit definici burzy cenných papírů, kterou tato organizace používá. SEC se tak možná snaží položit základy pro regulaci decentralizovaných krypto burz.

Návrh SEC by fakticky decentralizované burzy zlikvidoval

V novém návrhu se SEC snaží rozšířit definici burzy cenných papírů. Cílem návrhu je posunout definici SEC od systémů, které porovnávají příkazy k obchodování s cennými papíry pomocí tradiční knihy objednávek, k jakémukoli systému umožňujícímu kupujícím a prodávajícím sdělit svůj zájem o obchodování s cennými papíry.

Kromě rozšíření definice burzy cenných papírů návrh také tvrdí, že nová definice zruší předchozí pokyny, které zajišťují, že určité druhy systémů nejsou burzami cenných papírů.

Podle této nové definice by decentralizované burzy, jako je Uniswap, podléhaly předpisům SEC, a musely by se proto registrovat u SEC jako obchodníci s cennými papíry. Vzhledem k tomu, že decentralizované burzy nemají možnost splnit současné požadavky, které SEC klade na burzy cenných papírů, nová legislativa by decentralizované burzy působící na území Spojených států fakticky zlikvidovala.

Jeden z velkých zastánců DeFi Gabriel Shapiro ve svém blogovém příspěvku upozornil na potenciální ničivé dopady návrhu a poznamenal:

“protože návrh dosahuje tohoto rozšíření tím, že poskytuje nová omezení komunikačních protokolů, domnívám se, že může být také protiústavní”

(Ne)souhlasná stanoviska

Shapiro není jedinou významnou osobností, která vystoupila proti navrhované legislativě SEC. Komisařka SEC Hester Peirceová ve svém nesouhlasném stanovisku k návrhu zopakovala Shapirovy obavy ohledně označování komunikačních protokolů za burzy cenných papírů. Spolu s kritikou navrhovaných změn SEC také podrobně uvedla, že 650stránkový dokument značně překračuje rozsah působnosti SEC v oblasti vládních cenných papírů a cenných papírů s pevným výnosem.

Peirce rovněž upozornila, že Komise dala veřejnosti pouhých 30 dní na to, aby si návrh přečetla, pochopila a zvážila. Poznamenala, že by bylo “bezohledně lehkomyslné” omezit diskusi na jeden měsíc pro rozhodnutí, které pravděpodobně ovlivní trh s 22 biliony USD státních dluhopisů novými a nepředvídatelnými způsoby.

V posledních několika měsících SEC postupovala proti protokolům DeFi ve snaze dostat je pod svou působnost. V září loňského roku se objevily zprávy, že SEC vyšetřuje společnost Uniswap Labs, která stojí za největší decentralizovanou burzou Uniswap.

Předseda SEC Gary Gensler pak v minulosti často prohlašoval, že podle jeho názoru by SEC měla regulovat protokoly DeFi a burzy. Gensler tvrdil, že mnoho tokenů DeFi pravděpodobně spadá do kategorie cenných papírů, a zároveň uvedl, že oblast DeFi bude muset fungovat v rámci veřejné politiky, aby vůbec měla “za pět a deset let nějaký význam”.

Závěr

S tím, jak se zvyšuje regulační kontrola ze strany amerických vládních agentur, budou muset obhájci rostoucího sektoru DeFi vytáhnout všechny trumfy, aby zajistili, že rozsáhlé návrhy organizací, jako je Komise pro cenné papíry, nepoškodí další kryptoinovace a růst odvětví.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img