Inflační tlaky sílí – v USA dosaženo 40letého rekordu, v ČR je inflace 6,6 % a hrozí 10 %

4.9
(9)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Máme nová data ohledně inflace z tuzemska a Spojených států. Začneme prvně Českou republikou, kde nám inflace meziročně poskočila na 6,8 %, což je oproti listopadu rozdíl 0,6 procentního bodu. Česká národní banka dokonce varuje, že během prvního kvartálu v roce se můžeme dostat až na 10 %. Což je vcelku novinka, která implikuje několik věcí.

Inflace v ČR graduje, dostaneme se na 10 %?

Meziroční inflace za prosinec v ČR dosahuje horentních 6,6 %, což pro nás znamená, že růst cenové hladiny opět akceleruje. Z čerstvých vyjádření členů bankovní rady i vyplývá, že hrozí úrovně blízké až 10 %. Česká národní banka defakto připustila možnost, že se dočkáme tzv. pádivé inflace, která je právě dvojciferná.

Inflace v ČR.
Inflace v ČR. Zdroj: tradingeconomics.com

Pádivá inflace je nebezpečná v tom, že z toho může vzejít tzv. inflační spirála. Laicky řečeno je potom obrovský problém inflaci zkrotit. Inflační spirála je totiž stav, kdy je hospodářství hrozně vzdálené od makroekonomické rovnováhy. Čím větší vzdálenost, tím těžší je dostat se zpátky do normálního stavu.

Navíc je nyní zřejmé, že inflační prognóza ČNB se změnila. Ještě poslední předpověď počítala s vrcholem kolem 7 %, který měl být právě na přelomu let 2021/2022. Nyní ovšem viceguvernér ČNB Marek Mora tvrdí, že nejhorší zdražování je teprve před námi. Dle jeho slov začne inflace ustupovat až v průběhu jara. Což skutečně odpovídá tomu, že tuzemská inflace přiblíží k těm 10 %.

Zvyšování úrokových sazeb má jít ale podle plánu na avizovaných 5 %. Můj odhad byl, že na únorovém jednání zvýší sazby o 0,75 procentního bodu a na březnovém o 0,5 procentního bodu. Což viceguvernér ČNB vlastně potvrdil. Je ovšem reálné, že když inflace stoupne nad 10 %, naše centrální banka zase začne sazby zvedat.

Inflace v USA na 40letých maximech

Meziroční inflace Ve spojených státech za prosinec dosáhla 7 %. To je listopadu růst o 0,2 procentního bodu. Z toho se na první pohled může zdát, že tempo růstu dosáhlo vrcholu. Inflace je ovšem tzv. zpožděný indikátor. Prosinec je specifický tím, že je v tomto měsíci hodně silná poptávka. To se ale ještě nemohlo v datech projevit. Takže je vysoká pravděpodobnost, že první kvartál tempo růstu cenové hladiny začne zase výrazně akcelerovat.

Inflace v USA
Inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Předseda Fedu Jerome Powell včera mimo jiné vypovídal před kongresem, kde potvrdil informace vyplývající z FOMC minutes. Kvantitativní uvolňování se brzy stane minulostí, úrokové sazby půjdou nahoru a bilance rozvahy čeká redukce (kvantitativní utahování). Zmíněné kvantitativní utahování podrobně ještě vysvětlím v zítřejším streamu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Azgard
Hodnocení článku :
     

Jardo,dík za info.Perfektní shrnutí.

spot_img