Skončí bývalý CEO Mt. Gox za mřížemi?

1
Mark Karpeles

O dalším osudu bývalého generálního ředitele kryptoměnové směnárny Mt. Gox by se mělo rozhodnout již tento pátek, kdy má Mark Karpelès stanout před soudci v japonském Tokiu. Připomínáme, že Mark už nějaký čas ve vězení strávil, než byl na kauci propuštěn.

Z čeho je Mark Karpelès obviněn?

Podle obžaloby je Mark Karpelès obviněn ze zpronevěry milionů dolarů, ke které mělo dojít během jeho působení ve funkci generálního ředitele burzy. Bývalý generální ředitel zřejmě manipuloval s finančními prostředky na klientských účtech, které používal na cestování a nákupy. Celková suma zneužitých prostředků se pohybuje kolem 3 milionů dolarů.

Mark je rovněž obviněn z falšování dat, aby navenek vypadala burza úspěšněji. Karpelès však stále tvrdí, že je nevinný a že peněžní prostředky klientů, které utratil, byly pouze půjčky, které měl pochopitelně v úmyslu řádně splatit. K této zpronevěře mělo dojít někdy mezi zářím a prosincem roku 2013.

Tip redakce: Největší skandály a hacky ze světa kryptoměn 

Kolaps burzy Mt. Gox

V roce 2014 podala sama burza žádost o vyhlášení konkurzu poté, co vyšlo navenek, že platforma přišla díky hackerskému útoku o více než 850 000 Bitcoinů v celkové hodnotě 500 milionů dolarů. Tento kolaps do té doby nejoblíbenější směnárny uvrhl kryptoměnový trh na dlouhou dobu do chaosu a kryptoměnové zimy, která trvala přibližně dva roky.

Pro osvěžení paměti si neodpustím malý výlet do minulosti. Na úplném počátku bylo na platformě pouze fórum, kde se scházeli a diskutovali kryptonadšenci, a později zde Jed McCaleb spustil kryptoměnovou směnárnu. Poté se začal věnovat práci pro společnosti Ripple a Stellar a v roce 2011 prodal burzu Markovi Karpelèsovi. S Markem jako generálním ředitelem se burza stala velmi populární. V době největší slávy Mt. Gox zpracovával až 80 % všech bitcoinových transakcí.

Mohlo by vás zajímat: Mt. Gox: Uniklé informace poukazují na prodej kryptoměn za 318 milionů USD  

Skončí Karpelès za mřížemi?

I když si na verdikt soudu budeme muset ještě pár dní počkat, existuje asi 99% šance, že Mark skutečně skončí ve vězení. Vycházíme z toho, že v Japonsku drtivá většina obviněných z podobného činu končí za mřížemi. Podle dostupných informací požaduje státní prokurátor pro Marka Karpelèse 10 let vězení.

Závěr

Jedno krásné české přísloví říká, že boží mlýny melou sice pomalu, ale jistě. I já věřím, že pravda vyjde před soudem najevo a Mark dostane to, co mu patří. A jaký názor máte na tohoto bývalého ředitele Mt. Gox vy?

 Co číst dále?

Vybírali bitcoinové bankomaty – policie chce pomoci s identifikací

Zdroj:
zycrypto.com

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Rob Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Rob
Host
Rob

A já měl zas celou dobu v hlavě přísloví: Kdo sází vítr, sklízí bouři.