Signál, šum a přicházející éra AI správy

3.5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

V epizodě „Bavíme se o Bitcoinu“ hosté Stephanie Murphy, Jonathan Mohan a speciální host Martin Rerak (tvůrce webu AllYourFeeds.com) mluvili s Adamem B. Levinem o tom, jak se „kurátorství AI“ používá k zjištění, co je užitečná informace a co je pouze “šum”.

Stovky oken

V počátcích Bitcoinu bylo jen pramálo míst, kam jste si mohli zajít přečíst zprávy a zůstat informovaní. Ale v průběhu let se věci dramaticky změnily. Dnes jsou denně psány tisíce projektů a stovky článků. A to i v situaci, že budete ignorovat divočinu na YouTube nebo hloubku krypto Twitteru.

„Byly dny, kdy jsem měl až sto oken, které se v podstatě právě načítaly z předchozího dne. Víte, při pohledu na Slack, Telegram, účty na Twitteru, Discord, Reddit a desítky publikací online. Tehdy bylo velmi snadné nasměrovat někoho správným směrem, když se ptal: „Kde mohu koupit kryptoměnu?“ Nyní je hledání odpovědí na otázky: „Existuje zde případ použití pro sledovatelnost?“ nebo „Do čeho si myslíte, že bych měl investovat?“ nebo „Jak se tento projekt vyvíjí?“ mnohem obsáhlejší a náročnější.“

– Martin Rerak, tvůrce AllYourFeeds.com

V dnešní době máme mnoho zdrojů, kde sbírat informace. Což je na jednu stranu jistě dobře, ale zároveň to působí i problémy. Pro člověka, který si chce o kryptoměnách něco zjistit, může být prohledávání tolika zdrojů nepřehledné a zmatečné. S tím by však mohla pomoci AI, založená na preferencích.

Zaujatá AI

I když je to na první pohled znepokojující, myšlenka zaujatosti v AI není tak kontroverzní, jak si můžete představovat – je téměř nutná. Jako lidé máme každý své vlastní zkušenosti a preference, které formují naše hledisko a naše předsudky. Moderní umělá inteligence spotřebovává „tréninkový materiál“ sestavený lidmi, aby zjistila, co je pro její konkrétní úkol správné, nebo špatné. Jakmile je AI proškolena, může nám s těmito úkoly pomoci a je nejužitečnější, když se „instinkty“ shodují s kýmkoli, pro koho pracuje.

Samozřejmě, zda je zaujatost dobrá nebo špatná, záleží na mnoha ohledech a prioritách. Když Google proškolil umělou inteligenci, aby pomohla s náborem, vedla data o minulých a současných zaměstnancích k přesvědčení, že ideální „inženýr Google“ nebude mít v akademickém přepisu “dívčí školu”. Pro Google jejich minulé záznamy neodpovídaly jejich budoucím ambicím, a proto byla zaujatost problémem.

Byla ale vyvinuta technologie AI, čekající na udělení patentu, která pomáhá s úpravami zvuku, a zde je myšlenka zaujatosti naopak zásadní. Neexistuje žádný objektivní standard toho, co zní nejlépe, pouze osobní preference. Aby umělá inteligence pomáhala zvukovým editorům, musí být v souladu s těmito preferencemi a musí být schopna činit rozhodnutí, která jsou objektivně správná pro osobu, které pomáhá.

To je téměř stejné s kurátorem zpráv za pomoci AI. Všichni máme své vlastní preference, zájmy a předsudky, které nám pomáhají rozhodovat o tom, co děláme nebo o co se zajímáme.

Závěr

Zaujatost AI může být velkou výhodou nebo i problémem ve světě kryptoměn. Je možné, že do budoucna budeme mít možnost zeptat se AI, jak dále investovat a jak naložit s kryptoměnami.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img