Šanghajský soud potvrzuje, že bitcoiny jsou virtuálním majetkem, na který se vztahují vlastnická práva

5
(2)

Zprávy a souhrny

Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Nejvyšší lidový soud v Šanghaji vydal dokument, ve kterém uvádí, že bitcoin podléhá zákonům a nařízením o vlastnických právech.

Toto zjištění bylo učiněno v souvislosti se žalobou podanou u okresního soudu v říjnu 2020, která se týkala vymáhání půjčky ve výši 1 bitcoinu (BTC). Nižší soud uznal, že bitcoiny mají hodnotu, nedostatek a disponibilitu, a proto podléhají vlastnickým právům a splňují definici virtuálního vlastnictví.

Soudní spor o bitcoin

Podle webu Sina okresní lidový soud v Šanghaji Baoshan rozhodl ve prospěch žalobce Cheng Mou a nařídil obžalovanému Shi Moumou vrátit bitcoiny. Když tak žalovaný neučinil, byl případ vrácen soudu, který v květnu 2021 uspořádal mediaci. Vzhledem k tomu, že žalovaný již bitcoiny nevlastnil, strany se dohodly, že žalovaný poskytne odškodnění se slevou z hodnoty bitcoinu v době půjčky.

Pro zapůjčené bitcoiny nebylo možné stanovit žádnou aktuální hodnotu, protože obchodování s nimi je v Číně zakázáno. Případ komplikovala také omezení soudních vyšetřovacích a donucovacích orgánů, které podle publikace nemohou pátrat po virtuálním majetku.

Kryptoměny v Číně

Čína začala zasahovat proti obchodování s kryptoměnami a v roce 2017. Vláda postupně odpojovala těžaře kryptoměn od energetické sítě a KV proti kryptotrhům. Od té doby obrátil svou pozornost na „nezákonné finanční aktivity související s NFT“.

Čína zároveň celosvětově zaujala vedoucí postavení v zavádění digitální měny centrální banky (CBDC). Digitální jüan se poprvé rozšířil, navzdory omezením COVID-19, na zimních olympijských hrách v Pekingu.

Závěr

Postoj Číny se vůči kryptoměnám za poslední období nijak nezměnil. Potvrzení o tom, že jsou bitcoiny předmětem vlastnického práva však ulehčí soudní spory, ve kterých kryptoměny hrají roli.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: