Ruský politik tvrdí, že CBDC přivedou tradiční banky do záhuby

5
(3)

Anatolij Aksakov, šéf ruského parlamentního finančního výboru, nedávno “odpálil” ve finančním světě pověstný granát. Nechal se totiž slyšet, že vzestup digitálních měn centrálních bank (CBDC), zejména ruského digitálního rublu, může vést k zániku tradičních bank.

S tím, jak Rusko pokračuje v nastavení svých procesů, je stále důležitější brát v úvahu důsledky jeho tvrzení pro globální bankovní systém.

CBDC – S integrací blockchainu poklesne důležitost tradičních bankovních rolí

Aksakov tvrdí, že role tradičních bank se bude zmenšovat ruku v ruce s tím, jak se naopak technologie blockchain bude stále více integrovat do globálních finančních systémů. Tento výhled přichází v (pro Rusko) klíčovém okamžiku. To 1. srpna přijalo zákon umožňující Ruské bance (BoR) oficiálně zahájit testy svého digitálního rublu.

Na rozdíl od konvenční měny funguje digitální rubl výhradně jako elektronické aktivum. V zájmu zvládnutí dopadu na bankovní systém a zabránění praní špinavých peněz zavedla Bank of Russia denní limit pro jeho používání ve výši 200 000 rublů na jednotlivce.

Aksakov horlivě podporuje potenciál digitálního rublu narušit tradiční finanční systém. Ne všichni v Rusku však jeho optimistický názor sdílejí. Ve skutečnosti zůstává veřejnost skeptická. Často CBDC vnímá jako něco potenciálně podvodného.

Aksakov připouští, že banky se mohou v digitálním ekosystému vyvíjet, ale pochybuje o jejich budoucí roli. Podle něj by digitální rubl mohl plnit většinu současných funkcí bank.

Rozhodovat bude robot – člověk tam není potřeba. Možná že banka jako instituce nebude potřeba, protože digitální rubl bude velmi technologický.

Věrnostní programy mohou bankám pomoci “zůstat ve hře”

Obavy vyjádřila také Asociace ruských bank. Zúčastněné strany aktivně tlačí na Radu guvernérů, aby vyjasnila pravidla a kompenzační struktury, protože digitální rubl si na trhu stále získává větší oblibu.

Viceguvernérka Olga Skorobogatova pak navrhuje, aby si tradiční banky udržely relevanci prostřednictvím inovativních věrnostních programů.

Řešíme současně dva problémy. Na jedné straně budujeme a rozvíjíme suverénní platební infrastrukturu. Na straně druhé rozšiřujeme možnosti volby pro občany a podniky. Lidé by měli mít možnost volby.

Závěr

Centrální banky a finanční instituce po celém světě, se potýkají s otázkou, jak by CBDC mohly změnit stávající bankovní paradigma.

Například kolumbijská centrální banka doporučila stanovit omezení držby a možnosti utrácení CBDC tak, aby si komerční banky v digitálním věku udržely i nadále svůj význam.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img