Rusko nedávno podepsalo nový zákon o kryptoměnách, který zavedl poměrně přísná omezení v případě použití digitálních měn jako platidla. Tento zákon nahradil dřívější regulace, které v podstatě kriminalizovaly všechny činnosti zahrnující kryptoměny.
Počínaje 1. lednem 2021 bude zase všechno trošku jinak. Rusové budou moci kryptoměny těžit, směňovat za jiné virtuální měny na burzách a vlastnit je. Jako způsob platby za zboží a služby bude jejich použití zatím i nadále striktně zakázáno.
Na ruské poměry až nečekaně liberální přístup
Ruským bankám bude dále umožněno (pod dohledem centrální banky) otevírat kryptoměnové burzy. Co se týče vydávání nových digitálních měn – tak i to bude možné, ale pouze pod kontrolou centrální banky. To je výrazně liberálnější přístup, než mnozí předpovídali a ukazuje to ruský výrazně pragmatičtější přístup ke kryptoměnám a jejich adopci.
Právní předpisy Ruska, které se vztahují ke kryptoměnám, se od ostatních států vůbec dosti liší, ale ani tam nemohou chybět některá „často omílaná“ témata. Kryptoměny jsou zobrazovány jako „zločinné“, zatímco blockchain je naopak vnímám v neutrálním – až v pozitivním světle.
V podstatě se jedná o podobný pohled, který má Čína, kde je blockchain považován za nezbytnou, ale centralizující sílu, která pomáhá vládám urychlit výhody digitalizace. A na druhé straně jsou kryptoměny, které jsou považovány na něco, co naopak domácí moc a měnu narušuje.
Ruská centrální banka jako největší odpůrce kryptoměn
Historicky jedním z nejsilnějších odpůrců kryptoměn je v Rusku centrální banka, která v září 2017 zveřejnila dopis, ve kterém upozorňovala na trestné činy spojené s kryptoměnami. Tím v podstatě navázala na svou rétoriku z roku 2014, kdy digitální měny dala do spojitosti s praním špinavých peněz a podporou terorismu. No a v tomto duchu pokračuje i nadále.
Určitě neuškodí si připomenout slova zástupce guvernéra centrální banky, který si v živém vysílání na YouTube nebral servítky a pustil se do kritiky virtuálních měn:
„The Bank of Russia zaStává názor, že nákup kryptoměn není investicí, ale jedná se spíše o jakousi finanční pyramidu, hazard či ruletu, která nemá s finančními trhy nic společného. Z tohoto důvody by vláda, ani žádní finančníci, neměli podporovat občany Ruska k nákupům kryptoměn.“
Závěr
Kryptoměnové protokoly jsou povětšinou konstruovány a nastavovány tak, aby byly nejen bezpečné a odolné, ale také použitelné v mnoha místních kontextech a to i navzdory svému globálnímu zaměření. Pokusy o cenzuru a kontrolu kryptoměnových toků bývají (s větší mírou adopce) v průběhu času potlačovány. No a nyní cestu úplného zákazu kryptoměn opouští i Rusko.