Banka pro mezinárodní zúčtování: digitální měny centrálních bank jsou budoucnost

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Profi trader: Žádná pozice není nyní nejlepší pro Bitcoin • Ethereum se stává dominantním u evropských krypto startupů • a další...

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého víkendu v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin zůstává...

[Večerní souhrn článků] • Šéf Cardana uvádí nový fond pro startupy • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi přišly zajímavé, proto jsem se o nich chtěla dozvědět více a před skoro dvěma lety jsem se zapojila do týmu kryptomagazínu.

Přední světová instituce pro centrální banky zveřejnila výsledky nového výzkumu digitálních měn centrálních bank, který zaznamenal významný posun, díky Libře a pandemii COVID-19.

Před další výroční zprávou vydala Banka pro mezinárodní zúčtování (BIS) dne 24. června zvláštní zprávu o digitálních platbách – zejména o digitálních měnách centrálních bank, což je téma, které v posledních měsících vzbudilo obrovský zájem.

Zpráva vybízí centrální banky, aby s CBDC zacházely jako se svou budoucností:

„Jednou z možností na hranici politických příležitostí je vydávání CBDC, což by mohlo znamenat změnu na moři.“

Nedávný posun ve prospěch CBDC

BIS zjistila, že od začátku letošního roku došlo k výraznému býčímu posunu v sentimentu pro CBDC, měřeno projevy, které na ně kladně či záporně odkazovaly.

Zdroj: Banka pro mezinárodní platby

Zdroj: Banka pro mezinárodní vypořádání

Ve zprávě se také uvádí, že se do tohoto posunu promítla pandemie Covid-19. A to zvýšením preventivního držení hotovosti, online obchodováním a skutečností, že „vzrostly obavy veřejnosti ohledně přenosu virů z hotovosti“.

Vzhledem ke kvantitativnímu uvolňování po celém světě, které usiluje o stimulaci ekonomik v krizi, se výrok zprávy, že „dnes je role centrálních bank stejně důležitá jako vždy, ne-li důležitější“, zdá být zvláště vhodný.

Libra, Čína a globální konkurence

Benoît Coeuré, ekonomický poradce společnosti BIS, potvrdil, že „Libra, jak často říkáme, byla budicí výzvou pro globální společenství.“

Coeuré však popřel, že by viděl důkazy o tom, co někteří nazývají závodem ve zbrojení pro CBDC, zejména mezi Čínou a USA.

„Nemyslím si, že je to závod, opravdu. „V této fázi se chceme jen poučit z toho, co dělají ostatní.“

Hyun Song Shin, vedoucí BIS Innovation Hub, také zdůraznil využití CBDC spíše interně než mezinárodně:

„Je to hlavně o bezpečnost a efektivnost tuzemských plateb a o finanční začlenění. […]“

Blockchain a CBDC

Jak mnozí poznamenali, CBDC nemusí nutně záviset na technologii blockchainu. Podle BIS je důležité replikovat některé z nejlepších složek hotovosti:

„Technicky by úspěšná maloobchodní CBDC musela poskytnout odolný a inkluzivní digitální doplněk k fyzickým peněžním prostředkům. Proto musí mít CBDC všechny funkce, díky nimž je hotovost tak atraktivní. Základními prvky jsou důvěra ve vydávající subjekt, status zákonného platidla, zaručená směnitelnost v reálném čase a široká dostupnost.“

Závěr

Do závodu o vlastní digitální měnu se zapojuje mnoho zemí po celém světě. Každá vláda si totiž dobře uvědomuje, že pokud v této oblastí zaspí, může být v budoucnu znevýhodněna.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře