Rusko je otevřeno prodeji zemního plynu za bitcoiny

5
(5)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Předseda energetického výboru Kongresu Pavel Zavalnyj na čtvrteční tiskové konferenci uvedl, že Rusko je otevřeno přijímání bitcoinů pro vývoz přírodních zdrojů.

Rusko a otevřenost jiným měnám

Zavalnyj vysvětlil, že Rusko je otevřené přijímat různé měny pro svůj vývoz, počínaje zemním plynem, v závislosti na preferovaném způsobu platby kupujícího. Předseda však uvedl, že podmínky budou záviset na statusu zahraničních vztahů dovážející země s Ruskem.

“Pokud jde o naše ‘přátelské’ země, jako je Čína nebo Turecko, které na nás netlačí, pak jim již nějakou dobu nabízíme přechod plateb na národní měny, jako jsou rubly a jüany. V případě Turecka to mohou být liry a rubly. Takže může jít o různé měny, a to je standardní praxe. Pokud budou chtít bitcoin, budeme obchodovat v bitcoinech.”

– řekl Zavalnyj během tiskové konference.

Zavalného prohlášení přichází v návaznosti na středeční vyjádření prezidenta Vladimira Putina, který požadoval, aby “nepřátelské” země platily za ruský plyn v rublech. Putinův vzkaz byl jasný, ale není jasné, zda Rusko může jednostranně změnit stávající kontrakty dohodnuté v eurech.

Země by měla přijímat i zlato

Předseda energetického výboru Státní dumy zopakoval Putinovo rozhodnutí a zároveň dodal, že země by měla přijímat i zlato.

“Když směňujeme se západními zeměmi, měly by platit v tvrdých penězích. A tvrdé peníze jsou zlato, nebo musí platit v měnách, které nám vyhovují, a to je národní měna rubl. To se týká našich ‘nepřátelských’ zemí.”

– řekl Zavalnyj.

To, že je Rusko otevřené přijímání bitcoinů, může měnit názor, protože Putin loni v rozhovoru na akci Ruský energetický týden v Moskvě tuto možnost odmítl.

“Věřím, že to má hodnotu, Ale nevěřím, že by se dal použít v obchodu s ropou.”

– řekl tehdy Putin s odkazem na bitcoin.

Současná velikost trhu s bitcoiny a jejich likvidita skutečně vyvolávají otázky, zda by tuto peer-to-peer měnu mohly země v tuto chvíli široce využívat v mezinárodním obchodě.

Nicméně tím, že je otevřený této možnosti a nakonec provádí pilotní obchody se zúčastněnými stranami, Rusko by mohlo připravit půdu pro nadcházející trend, kdy se státy rozhodnou obchodovat v bezstátním, globálním měnovém systému.

Závěr

Rusko kryproměny důrazně odmítalo, nyní by je přijímalo za obchod. Není to trochu ironie? Neváhejte se přidat také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
007

Je to ironie, ale z druhé strany je dobře a chválím Rusko za to že chce Bitcoin přijímat a ukázat státům k čemu se nechá využít.

AjRep

Pokud to nedá do rukou argumenty odpůrcům kryptoměn, což jistě dá.

Magister peditum

Nevím jestli je pro krypto dobře, být spojovaný se státy typu Rusko. Nedávno jsme jenom těsně unikly de facto zákazu bitcoinu v EU. Tohle dá další zbraně rukou jeho odpůrcům.

AjRep

Jinak jsou všechny tyhle úvahy o možných platebních vyrovnáních akorát ukázkou jejich zoufalství a ekonomického amatérismu. Obzvlášť směna rubl – turecká lira je úsměvná. Prostě začátek venezuelské cesty, kdy ekonomiku země neřídí odborníci, ale nějaký zaslepený egomaniak, který ji zatahuje pořád hlouběji a hlouběji do s*aček.

Jan Zizka

Je to spise pocatek USA cesty, ktera je predluzena, a drzi ji nad vodou vrtulnikove penize, ktere v dusledku ozebracuji hlavne staty, ktere Dolar pouzivaji, ale vrtulnik s penezi k nim uz nedoleti. To cele drzi pohromade jen fakt, ze se $ pouziva k mezinarodnimu obchodu.

AjRep

Ano, to s těmi vrtulníkovými penězi byla doteď pravda. Ale pokud FED opravdu přistoupí letos ke zužování své bilance, které avizoval, tak dolar výrazně zpevní.

Poslední editace 2 let před přes AjRep
spot_img