Poslední druh trendové linie, na který se zaměříme je kvalifikovaná trendová linie, která se zakresluje úplně stejně jako pivotová trendová čára. Důležité u kvalifikované TL je sledování svíček, které se vytváří v její blízkosti. Neustále tedy překresluji a spojuji známé body obratu pro nejkratší trend ale i dlouhodobý trend. Klíčové je analyzovat poslední svíčku, která se vytvoří před možným proražením mnou zakreslené trendové linie.
TIP: Neznáte pravidla pro kreslení pivotové trendové čáry? Přečtěte si předchozí článek, ve kterém je to podrobně popsáno.
Průraz trendové linie – v uptrendu
První situací, kterou si popíšeme, je proražení uptrendové linie a následný pohyb ceny níže. Jakmile mám spojená low dvou posledních bodů obratu, tak sleduji, kdy se cena přibližuje k zakreslené trendové linii. Klíčová je zavírací cena poslední dokončené svíčky, před průrazem trendové linie.
- Pokud hraji na průraz uptrendové linie, musí být poslední svíčka rostoucí (tj. musí mít zavírací cenu nad otevírací).
- Pokud takovou svíčku mám, jsem připravený prodávat (otevřít SHORT pozici), jakmile další svíčka prorazí uptrendovou linii.
- Pokud další svíčka neprorazí uptrendovou linii, tak po jejím uzavření zkontroluji podmínku, zda je rostoucí.
- Pokud ano, budu čekat, zda další tvořící se svíčka neprorazí uptrendovou linii. Pokud ne (tzn. poslední kompletní svíčka je klesající), tak budu hrát na odraz ceny od uptrendové linie ve směru trendu.
Odraz od trendové linie ve směru trendu – uptrend
Jak jsem popsal v posledním bodě, pokud je poslední svíčka před dotekem uptrendové linie klesající. Budu spekulovat na pohyb ve směru trendu, což znamená, že otevřu LONG pozici.
Průraz trendové linie – v downtrendu
Jakmile mám spojená high posledních dvou bodů obratu, tak sleduji, kdy se cena přibližuje k zakreslené trendové linii. Klíčová je zavírací cena poslední dokončené svíčky, před průrazem trendové linie.
- Pokud hraji na průraz downtrendové linie, musí být poslední svíčka klesající (tj. musí mít zavírací cenu pod otevírací).
- Pokud takovou svíčku mám, tak jsem připravený nakupovat (otevřít LONG pozici), jakmile další svíčka prorazí downtrendovou linii.
- Pokud další svíčka neprorazí downtrendovou linii, tak po jejím uzavření zkontroluji podmínku, zda je klesající.
- Pokud ano, budu čekat, zda další tvořící se svíčka neprorazí downtrendovou linii. Pokud ne (tzn. poslední kompletní svíčka je rostoucí), budu hrát na odraz ceny od downtrendové linie ve směru trendu.
Odraz od trendové linie ve směru trendu – downtrend
Jak jsem popsal v posledním bodě, pokud je poslední svíčka před dotekem downtrendové linie rostoucí. Budu spekulovat na pohyb ve směru trendu, což znamená, že otevřu SHORT pozici.
Jak vidíte, tak kvalifikovaná trendová linie je vlastně o poslední dokončené svíčce. Díky této svíčce dostanete další indicii, která zvyšuje vaše odhodlání otevřít nebo ukončit pozici a zvyšuje pravděpodobnost úspěchu takového rozhodnutí. Výhodné je tento koncept použít v případech kdy má trendová linie velký sklon. V takovém případě je mnohem menší pravděpodobnost, že trend bude trvat dlouhou dobu.
Co se týče definice ziskových cílů po vstupu do obchodů, tak je možné použít Fibonacciho návraty a rozšíření. Toto téma jsem podrobně popsal v článku supporty a rezistence.
Kam cílit zisk při odrazu od trendové linie
Jakmile mám zakreslenou pivotovou trendovou linii, tak čekám na splnění podmínek pro odraz od ní. Jakmile vstoupím do obchodu, tak si zakreslím FIBO na celý swing, který se vytvořil na trendové linii. Z tohoto rozpětí FIBA si nechám vykreslit 127,2 % a 161,8 % úroveň. Jakmile se cena dostane na první ziskový cíl, tak ukončím část pozice a posunu stop loss na úroveň vstupu. A čekám, zda pozice dosáhne dalšího targetu.
Jakmile vstoupím do pozice a mám hodnotu prvního ziskového cíle, tak dodržuji poměr risku a zisku 1:1. To znamená, že vzdálenost mezi vstupem a 127,2 % Fibonacciho rozšířením použiji na opačnou stranu od vstupu pro nastavení stop lossu.
Kam cílit zisk při průrazu trendové linie
Jakmile jsou na trhu splněny podmínky pro vstup do shorotvé pozice při průrazu uptrendové linie. Tak si opět zakreslím FIBO na celý swing, který se vytvořil na trendové linii. Z tohoto rozpětí FIBA si nechám vykreslit 61,8 % a 38,2% úroveň. Jakmile se cena dostane na první ziskový cíl, tak ukončím část pozice a posunu stop loss na úroveň vstupu. Se zbytkem pozice mířím do dalšího targetu. Pro nastavení stop lossu využiju stejný postup jako při odrazu od trendové linie.
Závěr
Dnešní článek jsem zaměřil více na praktické využití trendových linií. Osobně si obchodování bez nich nedokážu představit. Každému začátečníkovi doporučuji si kreslení trendových čar pořádně nastudovat a co nejrychleji převést do praxe.