První integrovaná kvantová komunikační síť je na světě

4.2
(17)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Vědci z Číny založili první integrovanou kvantovou komunikační síť na světě. Síť kombinuje více než 700 optických vláken na zemi a dvě spojení země-satelit. Díky tomu je dosaženo distribuce kvantového klíče na celkovou vzdálenost 4600 kilometrů pro uživatele po celé zemi.

Tip: Chcete vědět co se musí stát, aby přišla korekce na Bitcoinu? Můžete dnes ve 20:30 sledovat video premiéru, kde se na to s traderem podíváme. ZDE.

Technologie QKD

Tým vedou Jianwei Pan, Yuao Chen a Chengzhi Peng z Čínské univerzity vědy a technologie v Hefei. Tým informoval v časopise Nature o svém pokroku směrem ke globálnímu praktickému využití této sítě pro budoucí komunikaci.

Na rozdíl od konvenčního šifrování je kvantová komunikace považována za nenapadnutelnou hackery a také za budoucnost bezpečného přenosu informací pro banky, energetické sítě a další odvětví.

Jádrem kvantové komunikace je kvantová distribuce klíčů (QKD), která využívá kvantové stavy částic (např. fotony) k vytvoření řetězce nul a jedniček. Jakékoli odposlechy mezi odesílatelem a přijímačem změní tento řetězec nebo klíč a změny je možné si okamžitě všimnout.

Doposud nejběžnější technologie QKD používá optická vlákna pro přenos na několik stovek kilometrů. To vše s vysokou stabilitou, ale také značnou ztrátou kanálu. Další významná QKD technologie využívá volný prostor mezi satelity a pozemními stanicemi pro přenosy na úrovni tisíců kilometrů.

Možná budoucí komunikace

V roce 2016 Čína vypustila první kvantový komunikační satelit na světě (QUESS nebo Mozi/Micius) a dosáhla QKD se dvěma pozemními stanicemi, které jsou od sebe vzdáleny 2600 km. V roce 2017 byla dokončena více než 2 000 km dlouhá síť optických vláken pro QKD mezi Pekingem a Šanghajem.

Pomocí důvěryhodných relé byla integrována pozemní optická síť a satelitní spojení na zem, aby sloužily více než 150 průmyslovým uživatelům, včetně státních a místních bank, obecních energetických sítí a webových stránek elektronické veřejné správy.

Tato práce ukazuje, že kvantová komunikační technologie může být použita pro budoucí rozsáhlé praktické aplikace. Podobně lze vytvořit globální kvantovou komunikační síť, pokud se zkombinují národní kvantové sítě z různých zemí a pokud se univerzity, instituce a společnosti spojí a standardizují související protokoly a hardware.

Zlepšováky pro síť

V posledních několika letech tým důkladně otestoval a zlepšil výkon různých částí integrované sítě. Například se zvýšenou frekvencí hodin a efektivnějším protokolem QKD má nyní QKD satelit-země průměrnou rychlost generování klíčů 47,8 kilobitů za sekundu, což je 40krát více, než co bylo do té doby možné. Vědci také posunuli rekord pozemního QKD na více než 500 km pomocí nové technologie zvané twin-field QKD (TF-QKD).

Závěr

V plánu je samozřejmě i rozšíření sítě a spolupráce s mezinárodními partnery z Rakouska, Itálie, Ruska a Kanady. Jakmile dojde ke stabilizaci a bezpečnému přenosu, je jen otázkou času, kdy dojde i na kryptoměny.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
abc

je jen otázkou času, kdy dojde i na kryptoměny.
Jako kurva co ??

ppetr1

nedojde – budte v klidu 🙂
na BTC rozhodne ne.

Noone

Například nové kryptoměny založené na kvantové síti, stačí přemýšlet.

Jan
Hodnocení článku :
     

Kvantová komunikace na velké vzdálensti je alfa a omega přestupu civilizace na další úroveň. Pokud dokážeme q komunikovat na vzdálenosti světelných let. Dokážeme snadno komunikovat s naší budoucností i minulostí, což je dnes nejen spočítáno. Ale dokonce i provedeno experimentálně. To by nám mohlo dodat trochu motivace . Rozšíříme pak naši existenci o další úroveň. Je ironie, kvůli jakým ideálům tohoto cíle dosahujeme.. ale důležitý je, že držíme směr 😀

spot_img