Příběh startupu Plebstr: Z Česka do New Yorku

5
(2)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Tento článek dokumentuje historii krypto startupu Plebstr, který začínal jako decentralizovaná aplikace Tweetoshi. Postupně se tento projekt velmi pravděpodobně (toto není potvrzeno) dostal do výběrového řízení akcelerátoru Wolf v New Yorku s garantovaným financováním 250 000$.

Pozadí českého startup týmu Plebstr, a projekt Tweetoshi

Inovativní aplikace Tweetoshi, za kterou stojí především Matěj Švancer a celý pracovitý tým, prošel náročnou cestou. Švancer, známý především díky svému Youtube kanálu KRYPTO Mates, přišel v roce 2021 s inovativním nápadem vytvořit decentralizovanou aplikaci.

Projekt Tweetoshi vznikl jako klient aplikace Twitteru. Taková aplikace využívá již funkčních mechanizmů určité aplikace a staví na ní svůj originální obsah a funkce. Obě aplikace jsou zároveň provázané. Což znamená, že tweet na jedné aplikaci se přenáší do druhé a naopak.

S postupem času se do projektu Tweetoshi přidalo dohromady sedm členů, kteří se starali o technologický vývoj, programování, design, financování a marketing. Do pozadí celého projektu se také přidal známý český angel investor Alex Pilař, a taky jeden z tvůrců Trezoru Marek “Slush” Palatinus. Zformoval se takto silný tým s jasnou vizí vytvořit inovativní aplikaci.

Jaký byl původní záměr vytvoření Tweetoshi? V podcastu Josefa Tětka, s názvem Stackuj Podcast, se Švancer vyjádřil takto: “Ta idea toho Tweetoshi jsou dvě věci. Jednak je to popularizace Bitcoinu a Lightning Networku. A druhá je… Alex Pilař to právě pojmenoval jako demokratizace byznys modelu sociálních sítí.”1

Demokratizace sociálních sítí je velké téma Webu 3.0 a Tweetoshi byla jednou z takových aplikací. Stejně jako Twitter obsahovalo Tweetoshi inzerované reklamy. V klasické aplikaci považovanou jako součást Webu 2.0 nedostává koncový uživatel žádný podíl ze zisku. Ve Tweetoshi to však bylo naopak. Čtenář dostával za zobrazování reklam a tweetů odměnu ve formě satoshi bitcoinu na Lightning Network. Zároveň čtenář mohl poslat své satoshi s pomocí kliknutí jednoho tlačítka a podpořit tak svého oblíbeného tvůrce.

Celý projekt se vyvíjel správným směrem do té doby, než přišla lepší možnost, jak celý projekt posunout o kus dál.

Příchod technologie Nostr

Podle více nezávislých zdrojů se za vynálezce Nostru považuje anonymní programátor, který vystupuje pod pseudonymem Fiatjaf. V roce 2022 začal svou pozornost Nostru věnovat také bývalý CEO a zakladatel Twitteru Jack Dorsey, který údajně daroval 14 bitcoinů (tehdy přibližně 245 000$) Fiatjafovi na vývoj této technologie.2

Pokud chceme pochopit jak Nostr funguje, potřebujeme být obeznámeni s třemi základními pojmy. První dva pojmy známe ze světa Bitcoinu: privátní klíč a veřejný klíč. Privátní klíč (seed) slouží jako heslo k hardwarové peněžence. Tento klíč uživatele opravňuje s bitcoiny jakkoliv nakládat.

Veřejný klíč naopak slouží jako adresa, na kterou lze kryptoměny poslat. K účtu na Nostru se pojí právě tyto dva klíče, které zajišťují nezbytnou výměnu informací. V Nostru funguje privátní klíč jako “heslo”, bez kterého se nelze přihlásit ke svému účtu. Veřejný klíč je “uživatelské jméno” vašeho profilu, díky kterému vás můžou ostatní uživatelé najít. Takto funguje účet na Nostru.

Ke zmiňovaným dvěma základním pojmům musíme přidat ještě třetí, a tím je relay. Zjednodušeně se jedná o síť serverů, které fungují jako centrály informací. Tady se dostáváme k zásadnímu rozdílu mezi Nostrem a jinými aplikacemi jako je např. Twitter. Server, který skladuje informace v aplikaci Twitter je v plných rukou stejnojmenné společnosti.

Je tedy na nich, jak budou s informacemi nakládat, a nebo čí příspěvek se rozhodnou cenzurovat, smazat, či předat státním orgánům. U Nostru neexistuje žádná centrální autorita, která by o takových procesech rozhodovala. Jedná se o decentralizovaný protokol podobný právě Bitcoinu. Relay neexistuje na jednom místě, ale může ho provozovat kdokoliv. Každý uživatel Nostru si tudíž ze svého počítače může založit mnoho relays. Dále si uživatel může vybrat kterému relay věří, a do kterého se rozhodne svá data ukládat. Podrobnější obeznámení s funkčností Nostru je ale na samostatný článek.

Vývoj Nostru neunikl pozornosti týmu Tweetoshi, jelikož v ní uviděli potenciál. Jednalo se o vynález, díky kterému by mohli svůj projekt vyvíjet v širší komunitě lidí, která sdílí stejný zápal pro inovativní technologie a mohli si tak předávat informace v širší skupině lidí.

Nostrica – 1. Nostr konference na Kostarice

Konference proběhla v první polovině roku 2023 v termínu od 19. do 23. března. Účastnili se jí významné osobnosti, které stály u samotného vzniku Bitcoinu. Mezi nejvýraznějšími osobnostmi samozřejmě nechyběl podporovatel Nostru Jack Dorsey. Společné zájmy týmu Tweetoshi a ostatních týmů vývojářů z celého světa je svedlo na stejné místo.

Ve svém videu na Youtube Švancer popisuje dojmy z konference Nostarica: “Už asi vím jak se cítili bitcoineři v roce 2010, když se snažili vysvětlit Bitcoin. Protože Nostr je něco trošičku podobného. Je to hrozně na začátku a je to poměrně těžké vysvětlit nějak zjednodušeně.” Dále však ve videu Matěj Švancer vysvětluje jak tato technologie funguje: “Nostr je decentralizovaný open source protokol na výměnu informací na internetu.”3 Jako důležité využití Nostru považuje vytvoření decentralizovaných sociálních sítí, na kterých by uživatel vlastnil svá uživatelská data a svou identitu.“, a já doufám, že tak jak Bitcoin změnil svět peněz a toho, jak si uchováváme finanční hodnotu, tak Nostr změní svět informací a toho, jak spolu komunikujeme.”3

Přeměna z Tweetoshi na Plebstr

Dále Švancer ve svém vyjádření po konferenci zmínil: “A nás tady tohle samozřejmě zajímalo, protože Tweetoshi vzniklo s podobným cílem a s podobnou misí. Akorát jsme tehdy začali na Twitteru, ale Nostr nám přidává úplně jiné možnosti. Chceme se tady přesunout a chceme být toho součástí.”3

Neuběhla dlouhá doba a z týmu Tweetoshi přišlo oznámení o přejmenování aplikace na Plebstr. Svůj původní plán o decentralizované aplikaci začal celý tým realizovat s využitím technologie Nostr. Začal další proces vývoje, který pokračuje dodnes.

Wolf: akcelerátor bitcoinových projektů v NY

Poměrně krátký vývoj značky Plebstr začal nabírat větší otáčky těsně před začátkem léta. Na české kryptoměnové scéně se objevily zprávy o tom, že projekt Plebstr by mohl soutěžit s ostatními týmy v akcelerátoru bitcoinových projektů s názvem Wolf. Na svých stránkách mají uvedeno: “Čtyřikrát ročně Wolf přivádí do New Yorku na osm týdnů vybranou skupinu zakladatelů a týmů z celého světa, z nichž každý posouvá hranice Lightningu, aby budovali, iterovali a rozšiřovali své vize.”4 Vybrané týmy mají údajně dostat na vývoj svých projektů garantované počáteční financování ve výši 250 000 USD.

Podle nejnovějších zdrojů ze streamu Jakuba “Kicoma” Vejmoly se byl sám za nimi v New Yorku podívat. Co to znamená, nevíme. Všechny důkazy však nasvědčují tomu, že by mohli být mezi ostatními týmy úspěšní. Vypovídá o tom alepoň jejich nedávný tweet, který se na účtu startupu objevil po odmlce necelých dvou měsíců. Právě během těchto dvou měsíců mělo probíhat soustředění týmu vybraných do akcelerátoru Wolf.

Plebstr, zdroj: twitter.com

Kam se bude vyvíjet budoucnost Plebstru ještě nevíme. Každopádně Matěj Švancer bude na Chaincampu moderovat panelovku a na Twitteru prozradil, že půjde o stáž ve Wolf akcelerátoru. Takže pokud někoho zajímá budoucnost tohoto nadějného českého startupu, může si přijít poslechnout panelovou diskuzi.

Ostatní zdroje:

  • Stackuj Podcast [1]
  • KRYPTO Mates [2]
  • Yahoo [3]

Nezapomeňte se také pro více informací přidat na náš oficiální Discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Čumsem

Nomen Omen, ten název sedí.

spot_img