Představujeme vám nejmenší jednotku Bitcoinu – 1 satoshi!

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • PayPal očekává obrat 2 miliardy dolarů z kryptoměn • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Bitcoin opět selhal u 40 000 USD • Polkadot se stává 4. největší kryptoměnou • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během včerejška v kryptosvětě. TRHY Bitcoin se opět nedostal nad 40...
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem Kryptomagazinu.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám 🙂

O Satoshi Nakamotovi jako o tvůrci Bitcoinu se mluví poměrně často. Minimálně proto, že lidé chtějí zjistit, kdo se pod tímto tajemným pseudonymem skrývá. Ještě častěji se mluví také o jeho výtvoru, který postupně mění svět. Zdá se však, že o satoshi (SAT) jako o základní jednotce Bitcoinu se mluví opravdu málo. A právě proto si v tomto článku nejen představíme pár zajímavostí o této jednotce, ale také se podíváme i na její historii.

Jak a kdy vznikla jednotka satoshi?

Otázka je to trošku zamotaná, protože nikdo nikdy neřekl: „A bude jeden satoshi!“ Dokonce ani Satoshi Nakamoto sám. V pátrání po vzniku nejmenší jednotky Bitcoinu se dostáváme k účtu na BitcoinTalk s názvem Ribuck. Ten měl totiž řešit dělení Bitcoinu a jednotku satoshi úplně nejvíc ze všech, a to hned v počátečních dnech Bitcoinu.

Už dne 15. listopadu 2010 Ribuck navrhl, aby se 1/100 z Bitcoinu nazývala satoshi. Na daném fóru se mu však nedostalo žádné odpovědi a tak pátrání po názvu nejmenší jednotky Bitcoinu pokračuje. Za nějaký čas to zkusil znovu na jiném fóru, kdy se ptal na dělení Bitcoinu.

„Jaký je plán na dělení Bitcoinu? Budeme používat tisíce jako při metrickém systému (milibits, microbits, nanobits)?“

Tak zněl tehdy jeden z jeho postů na daném fóru. Opět šlo o trefnou otázku, avšak odpovědi se opět nedočkal. Nikdo jeho teorii o potřebě dělení Bitcoinu na jiné, menší jednotky nevyvrátil, ale ani nikdo nepodpořil.

Zrození jednotky satoshi (SAT)

Odpověď se dostavila až 18. února 2011. Poté, co Ribuck znovu nahodil téma dělení Bitcoinu, se dočkal reakce. Na novém vlákně na fóru BitcoinTalk (jako reakce na otázku Ribucka) mu jeden z účtů odpověděl následovně:

„1 satoshi = 1 microbitcent (nejmenší decimální hodnota)
100 milionů satoshi = 1 bitcoin
Jsme domluveni?“

Jednoduché, stručné a hlavně trefné. Několik jiných účtů následující analogii a rozdělení podpořilo, a tak se „zrodil“ 1 satoshi (SAT).

I přesto, že je ustálená už poměrně dlouho, dosud bylo o této jednotce slyšet velmi málo. Všichni to brali jako samozřejmost a věnovali tomu poměrně málo pozornosti. Až dosud. Lidé začínají danou jednotku používat mnohem více (minimálně ji zmiňovat). A to i v různých jiných kontextech.

Jednotka satoshi, ale zejména její zkrácená verze SAT se stále častěji objevuje v různých podcasty, fórech, tweetech nebo rozhovorech. Tak je to určitě dobře. Jednotka satoshi by měla být více používána zejména nyní, když pomalu, ale jistě začíná hrozit další bullrun. Právě před nástupem nováčky je důležité poukázat na potřebu jednotky satoshi.

Závěr

Je velmi nutné často si připomínat a představovat i takováto témata. Blockchain, kryptoměny, DLT nebo Lightning Network. To vše jsou tematické okruhy, ve kterých bychom se měli neustále vzdělávat. Právě proto je třeba sem tam přispět i takovým článkem, který objasní i úplné základy. Jednotka satoshi jako základní jednotka Bitcoinu vám byla představena dnes. Máte jiná témata, o kterých byste rádi slyšeli v následujících edukačních článcích? Klidně se o ně podělte, ať už dole v komentářích nebo na našem Facebooku.

Co číst dál?

Justin Sun řekl, jak zaplatil za oběd s Warrenem Buffettem

Zdroj:
cointelegraph.com

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

4 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře