Plán J.P. Morgan na institucionální DeFi navzdory kritice BTC generálního ředitele

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Jedna z největších světových bank, J.P. Morgan, v tichosti pracuje na multimiliardovém projektu nazvaném institucionální DeFi.

Trojnásobek

Výkonný ředitel J.P. Morgan Tyrone Lobban uvedl, že banka by mohla znásobit tokenizované zajištění podporující DeFi ze současných 97 miliard dolarů na biliony. A to navzdory tomu, že její výkonný ředitel Jamie Dimon loni řekl, že bitcoin je “bezcenný”.

V současné době činí mark-to-market kapitalizace všech kryptoaktiv přibližně 930 miliard dolarů. Pokud by J.P. Morgan spustila institucionální DeFi s biliony dolarů, přinejmenším by ztrojnásobila velikost tohoto odvětví.

Banka již tokenizovala verze fondů peněžního trhu společnosti BlackRock. Tyto tokenizované fondy provádějí transakce na interním blockchainu J.P. Morgan, Onyx. Síť využívá vlastní token jpm coin.

Singapurský měnový úřad

Také J.P. Morgan pracuje na institucionálních DeFi společně se singapurskou centrální bankou. Pod názvem Project Guardian si J.P. Morgan a centrální banka kladou za cíl “otestovat proveditelnost aplikací v oblasti tokenizace aktiv a DeFi”.

Centrální banka uvedla, že projekt Guardian bude nejprve zkoumat aplikace DeFi pro trhy velkoobchodního financování. V rámci pilotního programu J.P. Morgan vytvoří pro Singapur pool likvidity s povolením tokenizovaných vkladů a dluhopisů.

Kromě toho J. P. Morgan pomůže singapurské centrální bance také s realizací výpůjček a půjček na veřejně ověřitelné, povolované síti založené na blockchainu.

Institucionální DeFi by mohla chvíli trvat

Ačkoli šéf Onyx Digital Assets společnosti J.P. Morgan prohlásil, že jeho “celkovým cílem” je tokenizovat aktiva v hodnotě bilionů dolarů, současnou hodnotu institucionálních DeFi aktiv neupřesnil.

Posunutí projektu do bilionů totiž zabere hodně času. Institucionální DeFi má přísné standardy dodržování předpisů, pojištění, vypořádání záruk a také povinnosti, jako je Know Your Customer (KYC), Anti-Money Laundering (AML) a Combating the Financing of Terrorism (CFT).

Důležité je, že institucionální DeFi vyžaduje také ověřitelné pověření W3C. Tato specifikace konsorcia World Wide Web Consortium (W3C) poskytuje mechanismus pro vyjádření kryptograficky bezpečných, soukromých a strojově ověřitelných pověření prostřednictvím internetu.

Účastníci institucionálního DeFi společnosti J.P. Morgan musí například kryptograficky prokázat, že jsou oprávněni obchodovat jménem banky. Podle Lobbana z J.P. Morgan jsou ověřitelná pověření W3C vhodnější než bankou udržovaný whitelist.

Závěr

Zajímavý projekt ze strany J.P. Morgan, uvítáte takový projekt, nebo máte za to, že je za tím něco víc?

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img