Kazašská centrální banka „nehodlá ignorovat“ trh s kryptoměnami

5
(1)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Zatímco kazašská vláda dohání obrovský objem těžby kryptoměn v zemi zaváděním nových daní a regulací, místní centrální banka hodlá prozkoumat možnosti, které krypto nabízí.

Kazašská centrální banka: Vytěžit maximální zisk

V úterý 7. června během tiskové konference předseda kazašské národní banky Galymzhan Pirmatov prohlásil, že národ usiluje o vytěžení zisku z technologií, které by trh s kryptoměnami mohl poskytnout. Zdůraznil přitažlivost inovací a vyslovil výhrady k rizikům pro makroekonomickou stabilitu. Úředník si nemyslí, že by banka přišla do hry pozdě:

„Nemyslím si, že by Národní banka přišla pozdě. Stejně jako mnoho dalších bank a finančních regulátorů po celém světě tuto otázku pozorně sledujeme a zkoumáme.“

Pirmatov neprozradil žádné podrobnosti o možném postoji banky ke kryptoměnám a upozornil, že je příliš brzy hovořit o legalizaci, ačkoli se plánují konzultace s účastníky trhu:

„Přístup je velmi jednoduchý: nehodláme tento trh ignorovat. Chceme vytěžit maximální zisk z inovativního potenciálu, který nám tyto technologie poskytují.“

CBDC a daně

Výkonný ředitel rovněž prozradil některé novinky týkající se projektu digitální měny centrální banky (CBDC) Národní banky. Podle něj banka stále hodlá do konce června oznámit svou metodiku týkající se digitálního tenge. Konečné rozhodnutí o zavedení CBDC bude prý v souladu s touto metodikou přijato do konce roku.

Kazašský parlament 25. května schválil v prvním čtení novelu národního daňového zákoníku. Změny by vázaly daň z těžby kryptoměn vázanou na ceny elektřiny spotřebovávané těžebními subjekty. Kazachstán, který je jedním z největších těžebních trhů na světě, vygeneroval v 1. čtvrtletí 2022 z těžby pouhých 1,5 milionu dolarů státních příjmů.

Podle zprávy Výboru pro státní příjmy Ministerstva financí nebyla značná část očekávaných poplatků získána, protože vláda uzavřela velké množství firem zabývajících se těžbou kryptoměn, aby „zajistila energetickou bezpečnost“.

Závěr

Nabízí se otázka, zda blízké pozorování a sledování nepovede ke snaze z technologií vytěžit co nejvíce a nakonec postavit regulaci takovou, že kryptoměny budou postaveny mimo zákon. Jak myslíte vy, že se Kazachstán zachová? Neváhejte se přidat také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: