Kryptoměnový trh stagnuje, těžaři BTC jsou tak nuceni prodávat

4.8
(5)

Přední těžební společnosti hlásí prodej svých podílů v bitcoinech, protože ziskovost klesá na nová roční minima. Není proto žádný velkým překvapením, že množství bitcoinů převedených z těchto společností na kryptografické burzy dosáhlo nejvyšší úrovně od února. 

Těžaři pod tlakem

Několik metrik naznačuje, že společnosti, věnující se těžbě bitcoinu, nyní v důsledku snahy o pokrytí svých nákladů prodávají své mince, neboť pokles kryptotrhu trval skoro deset týdnů. Podle kryptografické datové platformy Coin Metrics se hodnota bitcoinů vydělaných těžaři a zaslaných na burzy v květnu téměř zdvojnásobila a dosáhla lokálního maxima přibližně 400 milionů dolarů. Nedávný nárůst představuje nejvyšší úroveň odlivu vytěžených bitcoinů na burzy za více než tři měsíce.

Zvýšený odliv často naznačuje, že těžaři přesouvají své mince na burzy, aby je prodali, ale je třeba si uvědomit, že tato metrika není přímým měřítkem prodeje těžařů. Těžaři by klidně mohli převádět své bitcoiny na burzy za jinými účely, například si za ně půjčovat na pokrytí provozních nákladů.

Zdá se však, že zveřejněné finanční údaje jednotlivých těžebních společností podporují myšlenku, že těžaři skutečně prodávají. Společnost Cathedra Bitcoin nedávno publikovala své finanční výsledky za 1. čtvrtletí 2022.

V nich odhalila, že v květnu prodala bitcoiny v hodnotě 8,7 milionu USD, aby se pojistila proti dalšímu poklesu ceny. Jeden z největších veřejně obchodovaných těžařů BTC na světě, Riot Blockchain, rovněž oznámil prodej poloviny své dubnové produkce v celkové hodnotě 9,4 milionu USD.

50% propad ziskovosti těžby

Dalším problémem, který těžaře BTC, je snížená ziskovost. Podle údajů společnosti BitInfoCharts se poměr ziskovosti těžby od začátku roku propadl o zhruba 50 %. Vzhledem k tomu, že těžaři nyní vydělávají na své činnosti méně, může to společnosti nutit, aby v důsledku pokrytí nákladů sáhly do svých rezerv.

BTC mining profitability
Zdroj: bitinfocharts.com

Krom ziskovosti těžby začíná klesat i celková míra hash rate v bitcoinové síti. Na na svém vrcholu na začátku května dosáhla hodnoty 251,8 Exahashů a aktuální je její hodnota něco málo přes 218,5 Exahashů. Pokles hash rate má obvykle za následek pokles obtížnosti těžby, což mírně usnadní těžbu bloků v bitcoinové síti a pomůže těžařům udržet své těžební operace v ziskovém provozu.

Ke špatným zprávám pro těžaře kryptoměn přispělo i to, že Senát státu New York nedávno schválil dvouleté moratorium na těžbu bitcoinů. To znamená, že každá těžební společnost, která nebude fungovat výhradně na obnovitelných zdrojích energie, bude nucena až do roku 2024 vypnout své stroje nebo se přestěhovat. Aktuální odhady naznačují, že v New Yorku se nachází přibližně pětina celkového objemu těžby bitcoinů v USA.

Závěr

Navzdory rostoucím regulačním a tržním tlakům se těžební průmysl BTC i nadále soustředí na dlouhodobější výhled. V dubnu se výrobce elektromobilů Tesla spojil se společností Blockstream a vybudoval solární pole pro těžbu Bitcoinu. Jinde zas společnost ExxonMobil Corp., největší producent ropy ve Spojených státech, pilotně zavádí program využívání plynu z ropných vrtů.

I když mnoho jednotlivých těžařských společností bylo nuceno své mince prodat, zdá se, že odvětví jako celek roste stejně rychle jako kdykoli předtím. Situace by se však mohla rychle změnit, pokud by se měl nedávný dlouhotrvající propad trhu vrátit.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img