Blížící se hard fork Etherea zvyšuje zájem obchodníků – Překoná ETH hranici 2 000 dolarů?

5
(4)

Ethereum, druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, i nadále pokračuje v růstu. Vymaňuje se tak z poklesu kryptoměnového trhu, který byl podpořen celou řadou nedávných regulačních zásahů.

V době psaní článku se ETH obchoduje za cca 1 804 USD. A i jeho největší konkurent Bitcoin (BTC) také zaznamenává podobný vzestup. Poté, co se v jednu chvíli vyšplhal až nad 29 000 USD, se zkorigoval na hladině kolem 28 650 USD (údaj opět platný v době vzniku článku).

Jaké fundamenty hledat za růstem ETH?

Kromě toho, že Ethereum těžilo z nedávného růstu, bitcoinu přispěly k jeho posílení v posledních několika týdnech i různé fundamenty. Jedním z nejvýznamnějších je bezpochyby nadcházející upgrade sítě Shapella, který má umožnit výběry uzamčených ETH.

Ve svém blogovém příspěvku z 28. března nadace Ethereum Foundation potvrdila, že aktualizace Shapella, která kombinuje Shanghai a Capella, bude v síti Ethereum aktivována v epoše 194048. Ta je naplánována na 22:27:35 UTC dne 12. dubna 2023. Jedná se o nejvýznamnější upgrade od The Merge (sloučení), který Ethereu přinesl velkou pozornost. V Beacon řetězci je nyní stakováno 17,8 milionu ETH. Při současné ceně to znamená, že po upgradu lze odemknout ETH v hodnotě zhruba 32 miliard USD.

Aby se snížilo riziko dumpu v důsledku ETH mincí, které budou odemčeny a mohly by být vrženy na trh, rozhodla se Ethereum Foundation zavést různá opatření.

  • Zaprvé, Capella umožní částečné výběry ETH. Jde o poměrně zásadní faktor, který by mohl uživatele motivovat k tomu, aby si svá aktiva vybírali po malých částech, případně aby v stakování pokračovali i nadále.
  • Za druhé, maximální počet denních výběrů bude omezen na přibližně 2800 validátorů. K jedné epoše lze přiřadit pouze cca 10 validátorů. Zpracování jedné epochy trvá přibližně pět až šest minut. Pokud každý z 2800 validátorů vybere denně celých 32 ETH, bude to v součtu představovat asi 92 160 ETH. To je asi 0,52 % ze 17,8 milionu vsazených ETH.

Zajímavý je taktéž fakt, že prudce rostou výběry z burz. Podle dat společnosti Santiment je na burzách pouhých 10,31 % existujících ETH, což je nejnižší úroveň od července 2015.

Ethereum je nyní primárně drženo ve vlastní úschově a mimo burzy. Jde o nejvyšší úroveň od týdne, kdy byl token před téměř 8 lety představen. Tento zásadní historicky nejnižší poměr ETH na burzách (10,31 %) svědčí o důvěře hodlerů.

Roste také poptávka po ETH derivátech

Pokud se snažíte pochopit, jak budou reagovat profesionální obchodníci, je nutné (kromě ceny) sledovat pečlivě také zájem o různé ETH deriváty.

Na zdravých trzích by se anualizovaná prémie za dvouměsíční futures měla obchodovat mezi 5 a 10 %. Tím by měla pokrýt související náklady a rizika. Pokud se však kontrakt obchoduje s diskontem (backwardation) oproti tradičním spotovým trhům, naznačuje to nedostatek důvěry obchodníků a obecně je toto chování považováno za medvědí indikátor.

29. března se obchodníci s deriváty využívající futures kontrakty stali o něco více býčími, když se indikátor posunul na 4 %. Prémie futures dosáhla nejvyšší úrovně za poslední čtyři týdny. A to i přesto, že zůstala pod 5% neutrální hranicí. Vypadá to, že obchodníci si jsou stále více jisti, že struktura trhu zůstane i nadále stabilní.

Je ovšem třeba upozornit, že rostoucí poptávka po dlouhých pákových pozicích (býci) nemusí nutně znamenat očekávání pozitivní cenové akce. Na druhé straně tu máme fakt, že i na trhu s ETH opcemi panuje celkem pozitivní nálada.

Závěr

Vzhledem ke zvýšenému regulačnímu tlaku na Coinbase a Binance je zřejmé, že trhy s deriváty získávají na důvěře. Býčí momentum pro ETH také souvisí s potvrzením forku Shapella. A i trhy s opcemi a futures naznačují, že profesionální obchodníci nejsou opatřeními regulátorů vůči Binance a Coinbase nijak extra znepokojeni. Šance, že pattern klesajícího kanálu bude proražen směrem nahoru, je celkem solidní.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img