Co je býčí a medvědí trh

Pojmy, jako jsou býčí a medvědí trh, patří k tomu nejzákladnějšímu, co by měl každý kryptonadšenec a kryptofanda znát. Podle chování trhu může potom každý vlastník kryptoměn manipulovat se svým portfoliem tak, aby jeho zisk byl maximální, nebo aby pokud možno neutrpěl žádné ztráty. V dnešním článku se tedy zaměříme na to, co jednotlivé pojmy znamenají a jak si je vzájemně neplést.

Býčí trh #

Býčí trh neboli bull market je taková situace, kterou asi každý vlastník kryptoměn vidí nejraději. Je to období, kdy tržní hodnota kryptoměn dlouhodobě stoupá. Signalizuje nám tedy rostoucí (stoupající) trend, tzv. uptrend. Příkladem takového býčího trhu byl rok 2017, kdy Bitcoin (BTC) i ostatní altcoiny dosáhly na svá dosavadní maxima.

graf, Bitcoin
zdroj: coinmarketcap.com

Trh se vyznačuje optimistickou náladou a vypadá to, jako by se začal pomalu ale jistě odrážet po předchozím medvědím vlivu (poklesu) zpět do zelených čísel. Na trhu se objevují noví obchodníci a investoři, kteří cítí příležitost k zisku. Nákup výrazně převažuje nad prodejem, kryptoměny se začínají stávat „nedostatkovým“ zbožím a vlivem toho také jejich cena roste. V médiích se objevují převážně pozitivní zprávy jak o kryptoměnách, tak o technologii blockchain. I tato skutečnost se pak následně odráží ve vzrůstajících cenách kryptoměn.

Ale ani toto období „blahobytu“ netrvá věčně, neboť trh se v určitých cyklech opakuje, a býci jednou skončí. Mnoho lidí, kteří byli přesvědčeni, že tento trh vydrží navždy, přišlo o většinu svých investic. Mnoho investorů (zejména začínajících) naskakuje do uptrendu pozdě a nakupuje kryptoměny za nafouknuté ceny. Poté zase nestačí včas vyskočit z „rozjetého vlaku“ a výsledkem jsou rovněž finanční ztráty.

graf

Pokud tedy máte pocit, že býčí trh končí nebo může brzy skončit, je nejvyšší čas podniknout preventivní opatření a alespoň některá z vašich aktiv uložit do stablecoinů.

Medvědí trh #

Medvědí trh neboli bear market je taková situace, kterou většina vlastníků kryptoměn nevidí příliš ráda. Je to období, kdy tržní hodnota kryptoměn dlouhodobě klesá a nejedná se rozhodně o nějakou drobnou 10 % korekci trhu. Signalizuje nám tedy klesající trend, tzv. downtrend. Pro příklad takového býčího trhu nemusíme chodit daleko – ano, hádáte správně, byl to rok 2018, kdy Bitcoin (BTC) i ostatní altcoiny krvácely.

graf
zdroj: coinmarketcap.com

Trh se vyznačuje pesimistickou náladou a po období růstu přichází propad do červených čísel. Mezi obchodníky a investory se šíří nejistota a strach, že se cena ještě nedostala na své dno a nadále bude klesat. Medvědi přicházejí zpravidla poté, co trh dosáhl euforických výšin a objemy nákupů začínají klesat. Začíná výprodej kryptoměn (zejména ze strachu) a nabídka převažuje nad poptávkou. V médiích se objevují převážně negativní zprávy a obě tyto skutečnosti se následně odráží v klesajících cenách kryptoměn.

graf, medvěd

I medvědí trh vám může přinášet očekávané zisky, neboť i tento trh má svou volatilitu. A pokud existuje nějaký pohyb, může vám stále vydělávat nějaké peníze.

Jak si pojmy neplést #

Pro rozlišení medvědího a býčího trhu existuje jednoduchá pomůcka. Zatímco medvěd používá při útoku na kořist horní končetiny, kterými svou oběť posílá směrem dolů – klesající trend, býk útočí vždy svými rohy, na které chce oběť nabrat a vyhodit vzhůru – vzrůstající trend.

Konsolidace #

Je třeba si také uvědomit, že skoro před každým velkým pohybem (ať už nahoru nebo dolů) se trh nachází v pásmu konsolidace (upevnění), tedy v pohybu do strany.

graf
zdroj: coinmarketcap.com

Závěr #

Termíny medvědí nebo býčí trh jsou v ekonomice zažité proto, aby trochu okořenily nudné fráze a stále se opakující označení stoupá (zvedá) či padá (klesá). Pamatujte si základní pravidlo. Nakupujte, když ceny padají nebo jsou nízko a prodávejte, když ceny rostou nebo jsou vysoko. Nejvíce peněz totiž vyděláte pouze v trendu a nikoliv v konsolidaci.