Co jsou to altcoiny – jak se liší od Bitcoinu?

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • White paper pro digitální dolar připravuje půdu pro americkou CBDC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Největší velryba? Grayscale vzbuzuje obavy o centralizaci Bitcoinu • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin prolomil...
Profilový obrázek
Radek Petráš
Vystudoval jsem Pedagogickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni, obor učitelství pro 1. stupeň ZŠ. Říká se, že být učitelem je poslání. V dnešní době stále více platí, že je to spíše k pos.... Nicméně se nevzdávám a dětem se věnuji i v současnosti. Pro Kryptomagazín píšu od června letošního roku a je to pro mě mnohdy dobrý relax po boku stále dobře naladěné Denisky. ..

Bitcoin (BTC) je sice nejstarší a stále nejpopulárnější kryptoměnou, ale vedle něj existuje spousta dalších měn, které stojí za pozornost. Na webu coinmarketcap.com jich v současné době najdeme přes 2 200. Všechny tyto měny, kromě Bitcoinu, označujeme souhrnným názvem altcoiny.

Název altcoin vznikl ze slov alternative coins, což znamená, že tyto měny jsou jistou alternativou k Bitcoinu. Protože ani Bitcoin není dokonalý, vznikly právě tyto měny s cílem vykompenzovat nedostatky Bitcoinu a vytvořit jeho lepší nebo úplně odlišnou verzi. A tak vznikají altcoiny, které nabízejí rychlejší transakce, další se zaměřují na anonymitu a jiné vznikají v počátcích pouze jako legrace. Prostě každý altcoin je svým způsobem unikátní. Některé kryptoměny se ale od Bitcoinu pouze odštěpily, a to v důsledku nepohodnutí se mezi vývojáři. Takovým příkladem je např. Bitcoin Cash (BCH), v současné době pátá nejpopulárnější kryptoměna.

Bitcoin x altcoin

První věcí, kterou se mohou altcoiny odlišovat od Bitcoinu, je způsob těžby. Zatímco Bitcoiny se těží algoritmem SHA-256, Ethereum (ETH) používá algoritmus Ethash a Litecoin (LTC) zase Scrypt. A tyto různé algoritmy vyžadují samozřejmě rozdílný hardware pro těžbu.

Další věcí, kterou se altcoiny liší od Bitcoinu a i mezi sebou navzájem, je rychlost transakcí. Zatímco u Bitcoinu přibývají bloky každých deset minut, u Litecoinu jsou transakce 4x rychlejší a mezi kryptoměny s nejrychlejšími transakcemi patří Ripple (XRP).

Další rozdíl můžeme hledat v počtu vydaných jednotek dané měny. U Bitcoinu je to 21 milionů a nikdy jich nebude více. A například takový Dogecoin  (DOGE) nemá stanovené maximální množství mincí, které se dostanou do oběhu.

V neposlední řadě jsou rozdíly ve výši poplatků za transakci nebo v bezpečnosti a anonymitě, kde Bitcoin překonává např. Monero (XMR) nebo Zcash (ZEC).

Tři populární altcoiny

Ethereum (ETH)

Hlavní tváří Etherea je rusko-kanadský programátor a vývojář Vitalik Buterin, který kryptoměnu vytvořil již začátkem roku 2013, ale síť byla spuštěna 30.7. 2015. Jedná se o druhou nejpopulárnější kryptoměnu dle tržní kapitalizace.

Ethereum na rozdíl od Bitcoinu nabízí mnohem víc než jen výměnu aktiv mezi dvěma lidmi. Cílem je zdokonalit chytré (smart) kontrakty a tyto rozšířit do praxe tak, že by nahradily všechny klasické smlouvy a dohody. Kontrakty mají umožnit výměnu čehokoliv cenného, a to bez zásahu třetí strany, např. notáře. Na Ethereum platformě jsou také postaveny ERC20 tokeny.

Ethereum zaznamenalo jeden hackerský útok, kdy bylo kvůli chybě ve zdrojovém kódu odcizeno 50 milionů dolarů v ETH, což nakonec vedlo v červnu 2016 k rozdělení měny (hard forku) na Ethereum a Ethereum Classic (ETC).

ethereum

Litecoin (LTC)

Litecoin byl druhým coinem, který spatřil světlo světa a v současné době zaujímá 4. místo podle tržní kapitalizace. Jeho tvůrcem byl Charlie Lee a hlavní myšlenkou Litecoinu je vytvoření odlehčené verze BTC.

Maximální množství LTC je 4x vyšší než u BTC, tedy 84 milionů, transakce probíhají 4x rychleji než u jeho staršího bratra a poplatky za transakce jsou podstatně nižší. Proto je také Litecoin vhodnější na menší platby a je označován za stříbro ke zlatému Bitcoinu.

litecoin

Dogecoin (DOGE)

Na samotný závěr nemohu opomenout altcoin, který v prosinci 2013 vytvořil programátor z IBM Bill Markus. Nebyl původně vytvořen jako seriózní měna, ale měl být coinem pro legraci. Ve svém logu má maskota v podobě psa Shiba Inu. Ovšem oproti původním předpokladům se kolem coinu vytvořila velmi silná komunita a stal se natolik populárním, že se nacházel v první desítce mezi kryptoměnami.

Komunita kolem DOGE je velmi aktivní, pořádá např. finanční sbírky a pomocí nich následně financuje určité projekty. Asi tím neznámějším příkladem je financování jamajského bobového týmu, který se kvalifikoval na olympijské hry v Soči a kterému komunita DOGE věnovala 30 tisíc dolarů.

dogecoin

Závěr

Zajímavých alcoinů bychom určitě našli mnohem více, ale o nich třeba zase někdy příště. Zda se některý z altcoinů v budoucnu přiblíží Bitcoinu nebo jej snad dokonce překoná, je ve hvězdách. Pokud se tak stane, bude se zřejmě jednat pouze o malou skupinu těch nejinovativnějších projektů.

Co číst dál

Binance zalistovala Dogecoin, cena ihned vyletěla o 30%

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
Hodnocení článku
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře