Neslavný konec venezuelské, ropou kryté kryptoměny Petro

4.3
(3)

Jihoamerická Venezuela se rozhodla ukončit provoz státní kryptoměny Petro. Jde o digitální měnu, kterou administrativa Nicoláse Madura spustila již v únoru 2018. Tedy v době, kdy se země jen obtížně vyrovnávala s následky uvalených ekonomických sankcí.

Petro Coin: Neúspěšný kryptoměnový experiment

“Petro (PTR) je oficiálně mrtvé,” oznámila minulý týden ve svém příspěvku privátní platforma pro obchodování s kryptoměnami CryptoLand Venezuela.

Všechny adresy kryptopeněženek držených na venezuelské platformě Patria, která byla jedinou webovou stránkou, kde bylo možné s Petrem obchodovat, byly (podle zprávy 15. ledna na stránkách platformy) zrušeny a všechna zbývající Petra byla převedena na bolívary (místní měnu).

Historie a labutí píseň

Měna Petro byla zavedena v roce 2018 jako digitální měna krytá ropou, jejímž cílem bylo obejít americké sankce a zmírnit hospodářský dopad devalvace bolívaru. Od svého zavedení však Petro čelilo mnoha problémům, které vedly k jeho konečnému ukončení.

Proti tokenu, jehož cena měla být údajně vázaná na cenu rozsáhlých venezuelských zásob ropy, se v době vzniku ostře postavil venezuelský kongres. Americké ministerstvo financí navíc v březnu 2019 uvalilo sankce na banku (se sídlem v Moskvě), která Petro financovala.

Petro začalo plně fungovat v roce 2020 a přestože jeho koncepce byla inovativní, nepodařilo se mu získat široké přijetí. Přestože bylo Petro spuštěno v době zvýšeného zájmu o kryptoměny, zejména o Bitcoin, nedokázalo se na trhu výrazněji prosadit. Jeho zavedení prezidentem Nicolasem Madurem nezískalo potřebnou legislativní podporu a právní status kryptoměny zůstal nejasný. Tato nejasnost značně bránila jeho přijetí a používání na domácím trhu.

Dokonce i jedna z předních bank v zemi, Banco de Venezuela, odmítala Petro přijmout, až dokud k tomu nebyla donucena prezidentským příkazem.

Posledním hřebíčkem do rakve této kryptoměny bylo tažení proti společnostem věnující se těžbě kryptoměn na území Venezuely ze strany národního dodavatele energie loni v březnu. Došlo k němu v rámci reorganizace Národního úřadu pro dohled nad kryptoaktivy uprostřed vyšetřování korupce, do něhož byla zapojena nejen ropná společnost PDVSA, ale i státní úřad (National Superintendency of Crypto Assets), který měl na kryptoměny dohlížet. Jeho šéf Joselit Ramirez Camacho byl ze své funkce odvolán. Následně byl obviněn z vazby na mezinárodní obchod s narkotiky a finančních zločinů v národním ropném průmyslu.

Závěr

Příběh měny Petro je důležitým příkladem složitosti spuštění národní kryptoměny. Pro úspěch je třeba zajistit takové věci, jako je právní legitimita, široké přijetí a funkční praktičnost. Konec Petra představuje důležitý moment v oblasti digitálních měn a podtrhuje poučení z tohoto ambiciózního, ale nakonec neúspěšného pokusu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1

“podtrhuje poučení z tohoto ambiciózního, ale nakonec neúspěšného pokusu”

Za mě celý tento projekt vůbec není o nějakém poučení a celkově není o tom kryptu jako takovém, ale hlavně a především o tom, kde to vzniklo a kdo za tím stojí aneb je snad někdo racionálně uvažující, kdo by věřil čemukoliv, co vznikne v takovém, pro nás, řekněme, z civilizovaných států, neuvěřitelném bordelu jako je Venezuela? Až/když něco takového vznikne v zemích jako je USA, Německo nebo třeba i Polsko apod. a nevyjde to, tak tam teprve můžou být nějaká poučení. Jinak je to jak hledat poučení v tom, že třeba na Bali neumí vyrobit seriózně fungující počítač.

Poslední editace 3 měsíců před přes bkf1
spot_img