[NÁZOR] Selhal Bitcoin jako platební systém?

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

V lednu 2009 neznámá entita s pseudonymem Satothi Nakamoto vytvořila první kryptoměnu – Bitcoin . Její myšlenkou bylo poskytnout lidem alternativu k bankám. Platební systém, který na ověřování transakcí nepotřebuje centrální autoritu (banku). Důvod je jednoduchý. Kdo kontroluje peněžní tok, ten kontroluje peníze => ovládá lidi. Decentralizovaný finanční systém, který kontroluje sám sebe, lidi osvobodí od závislosti na bankách a oddělí peníze od státu.

Bitcoin funguje díky technologii známé jako blockchain. Jde o transaparentní decentralizovanou účetní knihu. Pokud chcete vědět, jak funguje Bitcoin, doporučujeme přečíst si náš článek o blockchainu.

O devět let později

Uplynulo devět let a stále častěji se píše o tom, že Bitcoin selhal. Ještě nedávno se poplatky za převod pohybovaly v řádech desítek eur a trvaly i několik hodin. Takový systém není vhodný pro každodenní platby v restauracích nebo barech. U velkých transakcí se to ještě dá akceptovat. Kde se stala chyba?

Bitcoin se neustále vyvíjí

Je vhodné poznamenat, že Bitcoin není statický systém. Právě naopak. Neustále se vyvíjí. O vývoji jeho zdrojového kódu na GitHub bylo nedávno vytvořeno dechberoucí video. Rozhodně doporučujeme se na něj podívat. Najdete ho zde.

Dominantní tým vývojářů Bitcoin blockchainu – Bitcoin Core – rozhodně nespí a pracuje na systému, který problémy s vysokými poplatky a pomalými transakcemi vyřešil. Jmenuje se Lightning Network (LN) a bude fungovat jako druhá vrstva nad hlavním CHAINEM (řetězcem). LN uzly budou decentralizované a vysokou rychlost dosáhnou spojováním velkého množství malých transakcí do jedné velké. Podobným způsobem funguje například funkce Instant Transaction, kterou nabízí kryptoměna Đash. Více o Đashi naleznete v tomto článku.

Selhal Bitcoin jako platební systém?

Ne, neselhal. Přesto, že má devět let, je stále jen v plenkách. První Lightning Networks již byly nasazeny do produkce a fungují. Samozřejmě, do jedné velké globální Lightning Network máme ještě daleko a také tento systém se bude muset dále vyvíjet.

Odepsat Bitcoin pouze kvůli tomu, že v současné době není reálně použitelný pro malinké platby, je opravdu krátkozraké.

Co ostatní kryptoměny?

Decentralizované platební systémy jsou v kurzu. Existuje hned několik zajímavých kryptoměn, které nabízejí rychlé a levné transakce. Za zmínku stojí například EOS, Đash, microRaiden platební kanály na Ethereum blockchainu nebo IOTA, která využívá technologii Tangle.

Hlavně je třeba si uvědomit, že kryptoměny jsou na začátku své cesty. Za deset let budou vypadat úplně jinak a současné problémy budou minulostí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img