Lesk a bída kryptoměn – vše co o nich potřebujete vědět

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

V minulosti již bylo o kryptoměnách napsáno mnohé, a to především o bitcoinu, který je jejich nejznámějším představitelem. Přečetli jsme si články kladné, ale i ty druhé – nepříliš lichotivé. Na jedné straně barikády stojí ti, kteří kryptoměny vynášení přímo až do nebe a nedají na ně dopustit. Na straně druhé jsou zase lidé, kteří kryptoměnám nemohou přijít na jméno a ideálním stavem pro ně by bylo to, kdyby byly zakázány nebo ještě lépe, kdyby zanikly úplně.

Každý týden můžeme číst různé předpovědi a vize o tom, jak do roku „raz dva“ Bitcoin dosáhne hodnoty 1 milion dolarů nebo naopak klesne na úplné dno – na nulu. O tom ale v dnešním článku nechci ani polemizovat a ani nebudu věštit ze skleněné koule hodnotu bitcoinu či jiných kryptoměn. V dnešním článku se chci zaměřit na samotnou podstatu kryptoměn a popsat zde jejich hlavní výhody.

Decentralizace

K hlavním výhodám patří beze sporu to, že decentralizované kryptoměny vznikají nezávisle na centrální autoritě, jako jsou např. banka či vláda a nepodléhají proto ani jejich kontrole.

Nepodléhají inflaci

Další výhodou je to, že kryptoměny mají stanovené maximální množství mincí v oběhu a nepodléhají proto inflaci. Naopak vzhledem k této omezené zásobě jejich hodnota stoupá, a to díky tzv. deflaci. Dlužno ještě dodat, že značné procento nově vznikajících projektů vydává velmi nízkou emisi mincí, čímž se zvyšuje vzácnost měny a to je jeden z důležitých předpokladů růstu dané kryptoměny.

Rychlé transakce, nízké poplatky

Transakce jsou obecně velmi rychlé a poplatky za transakci nízké. A navíc vše funguje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, kryptoměny lze navíc posílat po celém světě. Některé kryptoměny se vysloveně zaměřují na rychlost transakcí, jako např. Ripple (XRP) nebo Nano (NANO/XRB).

Anonymita

Kryptoměny jsou anonymní. Nikdo nemá kontrolu nad vaším účtem a nikdo neví, kolik kryptoměn vlastníte. V historii sítě může sice každý vidět, že proběhla transakce z jedné adresy na druhou, ale nikdo neví, že adresa patří zrovna vám, neboť tato neobsahuje žádný identifikační znak vašeho počítače. Navíc adresu si můžete pro každou další transakci zvolit jinou.

Jednoduchost

Pokud se prokoušete základy kryptoměn, je jejich použití velmi jednoduché. A hlavně je možné i tam, kde není funkční bankovní systém. Jediné, co k tomu potřebujete, je připojení k internetu. A to je dnes možné prakticky po celém světě. Některé kryptoměny se tak přímo zaměřují na rozvíjející se země třetího světa, zejména oblasti Afriky a Asie. Je to například projekt BOLT (BOLT) nebo CryptoPayAfrica (CPA).

Závěr

Říkáte si, že to vše vypadá přímo fantasticky? Ano, fantastická a převratná myšlenka to rozhodně je. Kryptoměny mají obrovský potenciál a budoucnost. O tom již v dnešní době není sebemenších pochyb. Na druhou stranu je však třeba říct, že nic není bez chybičky a i kryptoměny mají své „mouchy“. Ale o tom až v další části tohoto seriálu…

Za článek děkujeme novému autorovi Radkovi P.

Další zajímavé články

Představujeme vám nejmenší jednotku Bitcoinu – 1 satoshi!

Nejmenší jednotka Bitcoinu (satoshi) má větší hodnotu, než některé státní měny

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img