Ripple (XRP)

0
(0)

V roce 2012 se objevila zbrusu nová kryptoměna s názvem Ripple (později XRP). Tuto digitální měnu XRP vytvořila společnost Ripple Labs. Uběhlo šest let a XRP se stále drží na vrcholu žebříčku kryptoměn. Proto je čas se podívat, co je vlastně měna XRP zač, jaké jsou její výhody a také proč má tolik lidí s touto měnou problémy.

Dvě tváře

Pokud chceme mluvit o Ripplu, tak si v první řadě musíme říci, že tento projekt má dvě tváře. Na jedné straně je to protokol Ripple, na kterém běží RippleNET a na druhé straně je to XRP mince, tedy samotná kryptoměna. Ripple je velmi komplexní projekt, který není snadné pochopit a toto základní rozdělení významně pomůže.

Nyní se zaměříme na XRP jako kryptoměnu a později se budeme věnovat RippleNET. XRP má výrazně odlišné charakteristiky než ostatní kryptoměny. Proto se podíváme na důležité vlastnosti, které nejsou obecně známé. Pro pochopení následujících řádků je nutné mít na paměti, že projekt má opravdu dvě hlavní části. Jednou je samotná měna XRP a druhou stránkou je pak RippleNET, který je řešením pro urychlení transakcí mezi bankami.

XRP není blockchain

Nyní se podrobněji zaměříme na vlastnosti měny XRP.

  • XRP není blockchain. XRP neformuje žádné bloky a místo nich má jednotnou účetní knihu, kde jsou zapsány všechny účty a množství XRP, které drží. Tato účetní kniha je aktualizována každých 5 vteřin, což je doba, za kterou se transakce obvykle provádějí.
  • XRP nemá ani proof of work (BTC) a ani proof of stake (NEO). Ověřování transakcí provádí důveryhodní ověřovatelé. Aby se někdo stal ověřovatelem, tak jej musí nejprve ostatní ověřovatelé schválit. Původní ověřovatelé jsou pouze z Ripple Labs.
  • Ověřovatelé ověřují stav XRP účetní knihy každých několik sekund, přičemž zároveň ověřují nové transakce v síti a updatují účetní knihu XRP. Pokud se 80 % ověřovatelů shodne, že je vše v pořádku, tak jsou následně transakce zapsány do nové verze účetní knihy.
  • XRP nemá žádné pobídky. Zde si pomůžeme porovnáním s Bitcoinem. Zatímco Bitcoin má v sobě zakódované odměny pro těžaře, tak XRP tyto odměny pro ověřovatele nemá. BTC tak vytváří decentralizovaný systém, který tvoří celosvětovou síť, která funguje na základě ekonomických pobídek. Za ověřování transakcí získáte BTC a za uzavírání bloků získáte odměnu v podobě nově vytěžených BTC. Proto se lidé stávají těžaři. U XRP je tomu jinak. XRP ověřovatel nic nezískává. Hlavní pobídkou pro provozování uzlu je dobrá vůle a případně možnost navrhovat změny, jak má XRP fungovat.
  • Ripple Labs na počátku své existence vytvořilo 100 miliard mincí XRP. To je údajně finální počet, ačkoliv teoreticky společnosti nic nebrání vytvořit další mince navíc.
  • XRP se používá k placení poplatků v síti, které mají primárně antispamový charakter. Za každou transakci se tak zaplatí miniaturní množství XRP, které je následně spáleno. Celkový počet XRP tokenů bude mít klesající tendenci, což nyní můžete vidět na coinmarketcapu, protože celkově již existuje méně než 100 miliard mincí.

RippleNET pro bankovní sektor

RippleNET je vlastní službou, která je v podstatě nezávislá na minci XRP. Důvodem, proč Ripple Labs vytvořili RippleNET, je ten, že zatímco celý svět prošel internetovou revolucí, tak bankovní sektor se stále spoléhá na technologie z doby před internetem. To má za následek někdy až děsivou pomalost, neschopnost širší kooperace a minimalizovaní efektivní spolupráce napříč bankovním sektorem.

RippleNET chce špatné vlastnosti zastaralých technologií překlenout. Ripple Labs vytvořili technologii pro moderní bankovnictví, která má výrazně zrychlit obzvláště přeshraniční platby a velmi významně redukovat náklady na stranách bankovních institucí. To teoreticky může dopadnout i na individuálního uživatele a to ve dvou oblastech. Jednak by se měly zrychlit převody peněz v mezinárodním měřítku a potom by mohly (a musím zdůraznit, že tohle je pouze teoretická možnost) klesnout také poplatky. Stejně tak se ovšem může stát, že bankám se sníží náklady, ale poplatky nechají stejné a tudíž budou mít výraznější zisk.

Jak již bylo zmíněno, tak RippleNET nemá žádnou souvislost s XRP tokenem. Výhodou RippleNETu je fakt, že nedělá rozdíly mezi kryptoměnami a fiat penězi. XRP mince je tak přenositelná pomocí RippleNETu, nicméně stejně tak je přenositelná kterákoliv jiná měna. Hodnota XRP tak není nijak závislá na této technologii. Světlou stránkou pro cenu XRP je snaha Ripple Labs o prosazení XRP jako měny, kterou by měly banky používat. Ty to ovšem nedělají (z mnoha důvodů: kryptoměny se zatím masově nepoužívají, chybí regulace a cena kryptoměn skáče nahoru a dolů jako na horské dráze).

RippleNET si zaslouží vlastní vysvětlení. Prozatím nám postačí, že je to úspěšná technologie, kterou již používají mnohé banky. Vztah k měně XRP je ovšem velmi volný a krom symbolického příslibu, že jej budou Ripple Labs prosazovat, nemá hodnota XRP nic společného se systémem RippleNET.

XRP a diskuse o decentralizaci

XRP přišlo s řešením, jak vytvořit digitální měnu, která překoná nedostatky ostatních kryptoměn. Tvůrci této měny dělali kompromisy. Lidé z Ripple Labs obětovali decentralizaci na úkor rychlosti sítě. XRP tak momentálně zvládá přes 1500 transakcí za vteřinu, ale bohužel je to za cenu toho, že síť nelze definovat jako decentralizovanou.

Dalším problémem je například možnost zmražení fondu. Pokud máte XRP, může být rozhodnuto o tom, že je nesmíte používat. Takový příklad se již stal, když chtěl jeden z tvůrců XRP, Jed McCaleb, prodat XRP za více než milion dolarů, což bylo proti tomu, co tvůrci XRP říkali a jak se s McCalebem dohodnuli. Ten přitom vlastní okolo 5 miliard XRP.

Tím se dostáváme k dalšímu problému s decentralizací. Naprostá většina XRP je vlastněna společností Ripple Labs a tvůrci XRP měny. Přes 60 procent mincí není v oběhu. Tyto prostředky jsou v rámci podmíněné smlouvy dostupné pouze po malých částech. To má zamezit tomu, aby tvůrci měny, kteří vlastní nejvíce XRP, najednou prodali velké množství XRP a tím zničili cenu mince. Nicméně ani zde se nejedná o žádnou decentralizaci, protože se jedná o externí smlouvu, která nemá nic společného se samotným protokolem a nefunguje na bázi smart kontraktu (to je běžná praktika, že mince tvůrců projektů jsou uzavřeny ve smart kontraktu a uvolňují se na základě kódu).

Nicméně je také pravdou, že se XRP o decentralizaci snaží. Postupně se přidávají další a další ověřovatelé, kteří jsou ze třetích stran a tudíž nepatří k Ripple Labs. To bohužel zatím nemění nic na architektuře, která umožňuje ověřovatelům bezprecedentní kontrolu v rámci kryptoměn.

Závěr

Podívali jsme se na základní vlastnosti XRP a velký problém s decentralizací celého projektu. XRP není klasická kryptoměna (rozhodně ne v nynějším stavu). Ačkoliv se dá mluvit o demokratickém uspořádání, tak je stále problém s tím, že další validátory volí primárně společnost Ripple Labs, což se ovšem může v budoucnosti změnit.

Proč má tedy XRP takovou hodnotu (v době psaní článku je třetí největší měnou na trhu)? XRP je zde dlouho, a tudíž jej vlastní poměrně velké množství lidí. Zároveň mnoho uživatelů vsází na to, že XRP se protlačí jako hlavní měna bankovního sektoru skrze Ripple Labs. To by mohlo významně zvýšit cenu XRP, ovšem ani banky nemají zájem na tom pracovat s penězi, které v podstatě ovládá pouze jedna společnost.

Obzvláště nebezpečné je, že validátoři mohou rozhodovat o tom, co se svými penězi budete dělat. Může se tak stát, že na lokální úrovni vláda zakáže nakládání s XRP a validátoři budou muset přestat ověřovat tyto transakce, protože tato volba existuje. To je zásadní rozdíl od kryptoměn a důvod, proč bych byl opatrný spojovat slova kryptoměna a XRP.

Pokud by dnes skončila společnost Ripple Labs, tak samotná měna XRP pravděpodobně nezanikne, ale zároveň je dost dobře možné, že ztratí velkou část své hodnoty a neobstojí v konkurenci opravdových kryptoměn. A je také pravda, že úspěch této společnosti vůbec nemusí znamenat úspěch XRP.

XRP je digitální měna, kterou stále kontroluje primárně jedna společnost a drží i naprostou většinu této měny (přes 60 %). Teprve čas ukáže, jestli se podaří projektu docílit rozumné decentralizace. Pokud by byla měna přijata bankovním sektorem jako médium přenosu hodnoty, tak budou čekat držitele XRP krásné časy. Je zde ovšem mnoho argumentů, které mluví proti.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr

0.39 a teď vzhůru na klondike….

spot_img