Kryptoměny jsou řešením bankovních bankrotů – nikoli jejich příčinou

5
(2)

Nedávno jsme byli svědky uzavření banky Silicon Valley Bank, kterou převzala pod svou správu FDIC. Byli jsme také svědky runů a úpadků dalších bank, včetně Silvergate Bank a Signature Bank. To vedlo k rostoucí vlně obav z runů na další banky, jako je First Republic Bank.

A viděli jsme, jak se bankovní nákaza přesunula z Ameriky do Evropy. Konkrétně do Credit Suisse, které švýcarská centrální banka nedávno poskytla půjčku ve výši 50 miliard švýcarských franků.

Kryptoměny jako řešení krize v tradičním bankovnictví

Zejména uzavření Silvergate Bank a Signature bank, dvou největších bank, které spolupracovaly s kryptoměovými společnostmi, vyvolalo dojem, že americká vláda by ráda kryptoměny ze země vytlačila.

Prohlubující se problémy v tradičním bankovnictví jsou právě tou situací, pro kterou byl Bitcoin (BTC) vytvořen. Možnost vlastní úschovy peněz (self-custody), transparentnost a okamžité vypořádání patří mezi klíčové rysy kryptoměn a mohly by přinést větší přijetí. Pojďme se na tyto vlastnosti podívat trochu podrobněji.

Self-custody

Banky a finanční instituce jsou správci většiny našich finančních aktiv, včetně hotovosti a cenných papírů. Drží tato aktiva pro nás a provádějí účetní zápisy týkající se našeho “vlastnictví”.

Tento scénář vznikl z nutnosti, protože po desetiletí pro nás bylo nepraktické převzít do úschovy naše vlastní aktiva. Byli jsme závislí na správcích, kteří nám usnadňovali celý finanční systém, včetně obchodování, půjček a úvěrů.

Výsledek: extrémní vládní regulace poskytovatelů služeb úschovy a slepá důvěra v tyto poskytovatele, především díky této regulaci.

V posledních několika týdnech jsme však byli svědky toho, že naše peníze v bance nemusí být v bezpečí ani při veškeré té regulaci. Na druhou stranu kryptografie je postavena na myšlence vlastní úschovy. Věřím že stále více lidí a podniků začne vnímat kryptosamosprávu jako možnost pro některá svá aktiva, neboť budou chtít obejít závislost na správcích regulovaných vládou. Systém je skutečně efektivní pouze tehdy, když všichni mají kontrolu nad svými aktivy.

Transparentnost

Mnoho současných problémů a regulací se týká transparentnosti nebo spíše jejího nedostatku. Jedním z účelů registrace u státních orgánů, Fedu a SEC je povinnost zveřejnit a zviditelnit účetní výsledky. Tato transparentnost je sice chvályhodná, avšak zpožděná (obvykle čtvrtletní).

Nedávné runy na banky nebyly způsobeny obavami o solventnost, ale o likviditu. Vkladatelé začali stahovat vklady, protože nikdo nechce být tím posledním, komu zbydou jen oči pro pláč a žádná hotovost.

Kdyby byly pooly aktiv transparentní tak, jak to vidíme u kryptoměn, všichni vkladatelé by přesně věděli, kolik likvidity pooly obsahují, a mohli by si určit svou relativní potřebu výběru efektivním způsobem.

Okamžité vypořádání

Ve snaze zvýšit svou hodnotu a poskytovat služby vkladatelům a dalším zákazníkům musí banky a další správci buď půjčovat peníze z depozitních poolů, nebo investovat do nízkorizikových aktiv a snažit se získat nějaký výnos.

Mezi půjčkami a cennými papíry samozřejmě existuje časový nesoulad. Cenné papíry jsou sice obvykle na velmi likvidních trzích, ale jejich vypořádání neprobíhá okamžitě a stále podléhají určitým tržním hodinám.

Nedávno jsme byli svědky runů na banky, kdy panika přesáhla do nočních a víkendových hodin, což je pro banku obtížná doba, kdy může prodat nějaké cenné papíry a uvolnit tak kapitál.

A pak tu máme kryptoměnový systém, který je neustále v provozu a kde vidíme okamžité nebo téměř okamžité vypořádání. Není třeba čekat na otevření trhů a převod peněz. Transakce založené na blockchainu jsou vypořádané a konečné.

Závěr

Znovu a znovu se ukazuje, že potřebujeme jednu nebo více vlastností, které jsou vlastní blockchainům, krypto a decentralizovaným financím. Lidé a podniky si začínají uvědomovat, že existuje lepší finanční systém – takový, který mohou používat pro finanční transakce bez vládních zásahů, tvorby politiky a tisku peněz. Příští kryptoměnový bull run nebude založen na spekulacích. Bude založen na větším přijetí a používání běžnými jednotlivci a podniky, kteří považují krypto za životaschopnou a nezbytnou alternativu k současnému finančnímu systému.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Libor

Krypto by mohlo nahradiť retailové banky, ktoré robia triviálne veci pre svojich klientov ako sú prijatie výplaty zamestnanca na účet / resp. prijatie tržby u malého podnikateľa / a následne nákup tovaru a služieb cez kartu na internete, či platbu cez POS terminál obchodníka, a obecne platobné služby / rôzne príkazy : trvalý, inkasný a pod./ Teda služby pre bežného občana zamestnanca – spotrebiteľa. Na to úplne bude stačiť CBDC s nulovými poplatkami, krypto peňaženka, mobil, internet. Na toto nepotrebuje žiadnu banku s jej internetbankingom a mesačnými poplatkami za balíček platobných služieb. Inou vecou sú investičné banky a komerčné služby, kde sa pracuje s finančnými produktami, operácie s cennými papiermi, podnikateľské úvery a podobne. Teda profesionálne finančné služby, ktorým bežný občan komplexne nerozumie. Darmo bude mať privátne kľúče a krypto vo svojej peňaženke, úschove. V tomto prípade poskytne svoje CBDC do správy profesionálom / investičné banky a pod. /

spot_img