Jsou informace 5. forma hmoty?

5
(3)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Společnost MicroStrategy nakoupila opět BTC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Trhy končí týden v červených číslech • Velryba přesunula BTC za 1,45 mld. USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Poté, co se Bitcoin vzpamatoval...
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Určitě jste slyšeli jak pojem informace tak i hmota, někteří nejspíše slyšeli i o temné hmotě (“dark matter”). O temné hmotě koluje mnoho hypotéz, nicméně nikdy nebyla dokázána její existence. Výzkum trvá již přes 60 let a zatím žádný z pokusů nebyl úspěšný. Nicméně, pozornost směřuje k informaci. Mohla by informace být nějakou formou hmoty?

Objev na základě nesrovnalosti

Pomocí pohybů hvězd můžeme zjistit, kolik hmoty je ve vesmíru. Ve 20. letech 20. století fyzikové, kteří se o to pokoušeli, objevili nesrovnalosti a dospěli k závěru, že ve vesmíru musí být více hmoty, než je zjistitelné.

V roce 1933 začal švýcarský astronom Fritz Zwicky, když sledoval pohyb galaxií, přemýšlet, co je drží pohromadě. Nebylo tam totiž dost hmoty, aby se galaxie “nerozpadly”. Zwicky přišel s hypotézou, že nějaký druh temné hmoty zajišťuje soudržnost. Hypotéza byla pro nedostatek důkazů odmítnuta.

V roce 1968, učinila astronomka Vera Rubin podobný objev. Studovala galaxii Andromeda na observatoři Kitt Peak v horách jižní Arizony. Narazila tam na něco, co ji zmátlo. Rubin zkoumala rotační křivku nebo rychlost, jakou se otáčí hvězdy kolem středu galaxie. A přišla na to, že hvězdy na vnějších okrajích se pohybují přesně stejnou rychlostí jako hvězdy ve vnitřním prostoru, což porušuje Newtonovy zákony pohybu. To znamenalo, že v galaxii bylo více hmoty, než bylo zjistitelné. Její děrné štítky (pro mladší ročníky, používané dříve pro prgramování prvních počítačů) jsou dnes považovány za první důkaz existence temné hmoty.

Během 70. let bylo studováno mnoho dalších galaxií. V každém případě byl pozorován stejný jev. Dnes se předpokládá, že temná hmota zahrnuje až 27 % celého vesmíru.

Místo temné hmoty informace

Hypotéz o tom, co je temná hmota, je mnoho. Jeden teoretický fyzik navrhuje ještě radikálnější představu. Co když temná hmota vůbec neexistovala? Dr. Melvin Vopson z University of Portsmouth ve Velké Británii má hypotézu, kterou nazývá masově-energeticko-informační ekvivalence. Uvádí, že informace je základním stavebním kamenem vesmíru a má hmotnost. Ta odpovídá za chybějící hmotu v galaxiích, čímž zcela eliminuje hypotézu temné hmoty.

Nejedná se však o novou myšlenku. S teorií klasických informací přišel Claude Elwoon Shannon, neboli “otec digitálního věku” a sice v polovině 20. století. Mimo jiné přišel na to, že na návrh elektrických systémů lze použít matematiku.

Informace – základní jednotka vesmíru

A nejen to, energie má hmotnost, to tvrdí Vopson. Na podporu tohoto tvrzení sjednocuje a koordinuje speciální teorii relativity s Landauerovým principem (pojmenováno po Rolfovi Landauerovi – který v roce 1961 předpověděl, že vymazání jakéhokoliv množství informace uvolní teplo, což údajně vypočítal). Nicméně stále nemáme nic, co by mohlo přesně informace měřit. Takový přístroj by se jmenoval interferometr. V momentální době je v procesu žádost o grant na navržení takového ultracitlivého přístroje.

Závěr

Představa, že informace bude mnohem důležitější než jen matematická veličina (nebo pouze slovo), dokáže zbourat vše, co jako obyčejní lidé o vesmíru víme. Tím pádem kryptoměny budou také hmotné. A to zní skvěle!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

7 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře